KOSGEB Kredi Faiz Desteği (50.000 TL) Ödemeleri Başladı!
KOSGEB'in 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" için başvurular "http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr" adresinden yapıldı. 50 bin liralık Kredi Fazi Desteği'ne aynı anda on binlerce kayıt ve güncelleme yapılmasından dolayı sistemde gecikme yaşandı. KOSGEB Kredi Faiz Desteği'nin amacı ve gerekçesi nedir? ''KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Desteği''nde yer alan bankalar hangileridir? Veritabanına kayıt olma ve KOBİ Beyannamesi doldurma ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Faizsiz, 12 ayı ödemesiz, geri kalanın 3'er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli krediye rekor sayıda başvuru yapıldı. Kredinin ödemeleri ise yarından itibaren başlıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ''Destek programına başvuramayan ya da başvurup yararlanma hakkını elde edemeyenler de üzülmesin, 2017 yılı bütçesinden KOBİ'lerimize yönelik benzer bir uygulama yapılacak." şeklinde konuşarak yeni bir müjde verdi.

Faizsiz, 12 ayı ödemesiz, geri kalanın 3'er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli desteğe 244 bin 980 başvuru yapıldığını belirten Özlü, söz konusu krediden 81 ilde belirlenen 15 bin işletmenin faydalanacağını kaydetti.

Özlü, daha çok 1 ila 9 personel çalıştıran mikro işletmelere sağlanacak kredinin, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla anlaşmalı Akbank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılacağını belirtti. İşletmelerin, kredi kullanımı sırasında bankalar tarafından herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaları halinde, bakanlığın "ALO 130" numaralı şikayet hattıyla KOSGEB'e başvurabileceklerine değinen Özlü, ''Kredi kullandırılmasında, ilk olarak her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotası belirlendi. Ardından işletmeler ölçeklerine göre 'mikro, küçük, orta' olarak sınıflandırıldı. TÜİK verisine göre il kotasının yüzde 93'ü mikro ölçekli işletmelere, yüzde 6'sı küçük ölçekli işletmelere, yüzde 1'i ise orta ölçekli işletmelere ayrıldı. İşletmelerin iş birimi sayısı göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada bir eşitlik söz konusu olursa, bilgi beyannamesinde yer alan bilgilere göre satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine sıralama yapıldı. Üretim ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik sağlandı." dedi.

Özlü, bu değerlendirmelerin yanı sıra başvuruda bulunan işletmeciler hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) veya başka bir terör örgütüyle ilişkisi olup olmadığına dair güvenlik soruşturması yapıldığını da aktardı.


PROGRAMIN AMACI VE GEREKÇESİ
 
Kredi Faiz Desteği programları ile KOSGEB tarafından; küçük ve orta ölçekli işletmelere uygun koşullarda finansal destek temin edilerek,


-        üretim, kalite ve standartlarını artırmaları,
-        finansman sorunlarının çözümü,
-        istihdam yaratmaları,
-        uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanmasıdır. 
 
KOSGEB’in 2003 yılından itibaren sağladığı finansal destekler, Bakanlar Kurulu Kararı gereğince 2008 yılına kadar üç kamu bankası aracılığıyla sağlanmış, 2008 yılı Mayıs ayında ise yeniden düzenlenen Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, halen Türkiye’de faaliyette bulunan kamu bankaları, özel bankalar, katılım bankaları ile yapılan Protokollerle KOBİ’lere kullandırılacak kredilerin faiz/kar payı, komisyon vb. giderlerinin program türüne göre kısmen ya da tamamen karşılanması şeklinde sürdürülmektedir. 

50 BİN TL KREDİ FAİZ DESTEĞİ HAKKINDA

50.000 TL üst limitli 12 ay ödemesiz geri kalanı 3 (üç) ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli olarak ''KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Desteği'' için;

* Başvuru tarihleri 19.12.2016 Pazartesi - 21.12.2016 Çarşamba günü saat 24.00'te sona erecektir.

* Kredi başvuruları için http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.

* İşletmelerin KOSGEB Veri Tabanı'na kaydolması ve KOBİ Beyannemesinin güncel olması gerekmektedir.

* Aynı anda onbinlerce kayıt ve güncelleme yapılmasından dolayı sistemde gecikme yaşanmakta olup kayıt ve güncelleme işlemleri süresiz bir şekilde devam etmektedir.

* Kayıt ve güncelleme işlemleri; kredi başvuru tarihleri sürecinde de devam edecektir.

* Kredi onaylanma sürecinde başvuru sırasına göre herhangi bir öncelik söz konusu olmamakla birlikte başvurular tamamlandıktan sonra sistem; işletmeleri, değerlendirme kriterlerine ve TÜİK verilerine göre belirlenen il kotaları çerçevesinde sıralayacaktır.

* Bu aşamada işletmenin KOSGEB Müdürlüklerine bizzat başvurmasına gerek yoktur.

PROGRAMDA YER ALAN BANKALAR

- Akbank T.A.Ş.

- Denizbank A.Ş.

- Garanti Bankası A.Ş.

- Halk Bankası A.Ş.

- İş Bankası A.Ş.

- QNB Finansbank T.A.O.

- Vakıflar Bankası T.A.O.

- Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

- KGF

* Destek başvurusunun onaylanması Bankalar için bağlayıcı olmayıp, Bankalar kredi verip vermemesi ve verecekleri kredi miktarını belirlemek hususunda kendi mevzuat ve değerlendirmeler doğrultusunda hareket edecektir.

* Kredi Faiz Desteği başvurusu için KOSGEB kullanıcı adı ve şifrenizi herhangi bir kişi veya banka şubeleriyle paylaşılmaması gerekmektedir.

VERİTABANINA NASIL KAYIT OLUNUR?

Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri veritabanımıza kaydetmelisiniz. Bunun için www.kosgeb.gov.tr adresinden KOBİ Giriş bölümündeki "KOSGEB'e ilk Kayıt" linkine tıklamalısınız. Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmenize ait KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız.

Kullanıcı Adı ve Şifrenizi daha sonraki aşamalarda sorunla karşılaşmamak için unutmamanız önemlidir.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: AŞAĞIDAKİ KAYIT ADIMLARINIZI ZAMAN AŞIMI OLMAMASI İÇİN MAKSİMUM 15 DAKİKA İÇİNDE TAMAMLAMANIZ GEREKMEKTEDİR.
 
1.      http://www.kosgeb.gov.tr adresine giriniz ve "KOBİ Giriş" tıklayınız.

2.      Karşınıza gelen sayfadan  KOSGEB'e İlk Kayıt linkini tıklayın.

3.      İşletme Adınızı  tam ünvanını büyük harfler ile yazınız.  

4.      İşletmenizin Statüsünü seçiniz.

5.      Vergi Dairesini seçerken önce işletmenizin bulunduğu ili seçiniz.

6.      İlinizde bulunan vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz.

7.      Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz. Vergi numaranız 11 haneden fazla olamaz.

8.      Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.

9.      SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz. SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz. 

10.  İşletmenizin kuruluş yılınız 4 haneli olacak şekilde giriniz.

11.  İşletmenizin bulunduğu yeri seçiniz.

12.   İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz.

13.  Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz.

14.  Faaliyet kodunuzu seçmeniz gerekmektedir bunun için öncelikle Faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklayınız. Karşınıza madde 15 deki NACE Seçimi ekranı gelecektir.

15.   Nace seçim ekranından İşletme türünüzü seçiniz. İmalatçı iseniz İmalatçı olarak çalışıyorum değilseniz İmalat dışı çalışıyorum seçiniz. Sonrasında altında gelen menüden NACE Üst Kodu’nu seçiniz.

16.  15. adım sonrasında NACE İkili Kodu menüsü dolacak ve bir alt kriter daha seçmenize izin verecektir. 

17.  16. adım sonrasında seçtiğiniz Nace İkili Kodu na göre ilgili faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi tik atarak işletmenizle ilgili faaliyet alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki kaydet butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz. 

18.   İşletmenize ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekmektedir. 

ÖNEMLİ: E-posta adresinizin faal olarak kullandığınız ve posta gönderiminde sorun olmayan bir adres olmasına dikkat ediniz. Buraya girdiğiniz e-posta adresinize KOSGEB işlemlerinde ileride kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE gönderilecektir.

19.   Yukarıda girdiğiniz bilgilere onay verme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim.  i seçiniz.

20.  Sistemin güvenliği için en son adımda kontrol bulunmaktadır. Kontrol bölümünde çıkan resimdeki rakamları aşağısındaki kutucuğa eksiksiz olarak giriniz.  

21.  Tüm adımları yaptıktan sonra kaydet butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayınız. Eğer yukarıdaki bilgilerinizde sisteme aykırı bir giriş yaptı iseniz sistem sizi uyaracaktır. Çıkan uyarıları okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri değiştirip sonrasında tekrar kaydet butonuna tıklayınız . 

22.  DİKKAT: Bilgilerinizi kaydetme işlemi sonrasına sistem size bundan sonra irtibat kuracağınız ve işlemlerinizi yürüteceğiniz İlgili Birimi seçmenizi aşağıdaki şekildeki gibi isteyecektir. Menüden gelen birimler içerisinden size en yakın olanını seçiniz ve kaydet butonuna tıklayınız. Bu işlemi tamamlamanıza müteakip karşınıza gelecek ekrandaki KULLANI ADI ve ŞİFRENİZİ NOT EDİNİZ ve KOBİ BEYANNAMESİ işlemlerinizi doldurmaya başlayınız. 

KOBİ BEYANNAMESİ NASIL DOLDURULUR ?

KOBİ: 250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40.000.000 TL’yi (Kırk Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimdir.

KOBİ Tanımı Yönetmeliği gereği; KOSGEB den desteklerinden yararlanabilmeniz için "KOBİ Beyannamesi" formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

KOBİ BEYANNAMESİ ni doldurabilmek için öncelikle KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıtla ilgili bilgilere http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=1 adresinden ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: AŞAĞIDAKİ KAYIT ADIMLARINIZI ZAMAN AŞIMI OLMAMASI İÇİN MAKSİMUM 15 DAKİKA İÇİNDE TAMAMLAMANIZ GEREKMEKTEDİR.

1.     http://www.kosgeb.gov.tr  adresine giriniz ve "E-KOBİ" tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda, kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Gelen sayfada kutucuğa tıklayınız.

2.      Giriş yapmak istediğiniz KOBİ beyannamesinin yılını seçiniz ve ileri butonuna tıklayınız.

3.      Sonraki adımda karşına gelen ekrandan işletmenizle ilgli sorulardan işletmenize için uygun olan durumları seçiniz ve ileri butonuna tıklayınız. Seçenekler ile ilgili detaylı bilgiler karşınıza çıkan ekranda mevcuttur. Açıklamaları lütfen dikkatlice okuyunuz. 

4.      Karşınıza gelen ekrandaki işletme bilgilerini doldururken işletmenize ait KOBİ beyannamesini doldurduğunuz yılı ait mali ve SGK bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Bu bölümü doldururken işletmenize ait evraklar üzerinden doldurmanız faydalı olacaktır. 

ÖNEMLİ: Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı bölümlerini kuruş ,nokta veya virgül kullanmaksızın doldurunuz.
Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki gibi Yetkili Ekle ye tıklayınız.

Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurunuz ve ileri butonuna tıklayınız. Yetkili kişinin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi zorunludur.

Yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz. 

Girdiğiniz bilgileri düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz.

5.      Faaliyet Konusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir. 

Faaliyet konunuzun gelen listedekilerden farklı olduğunu düşünüyorsanız, Faaliyet konuzu seçmek için tıklayın butonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapıp kaydet butonuna tıklayınız.

6.      Adres bilginiz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.

Adres bilgilerinizde değişiklik yapmak, silmek veya yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.

7.      Eksik bilginiz var ve sonra devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki kaydet butonuna tıklayarak kaydedip sonra devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz ileri butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

8.      Sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.

Bu ekran üzerinden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları almanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız. 

KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz. Çıktılara ek olarak aşağıdaki belgeler ekinde istenmektedir.

Ekinde İstenen Belgeler

1. İmza Beyannamesi/Sirküleri 
2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi
3. Faaliyet Belgesi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, 'Konuya ilişkin olarak üyelerimizin verilen krediden yararlanması için Birlik ve Federasyonlarımıza genelge yaparak duyuruda bulunduk. Bu bağlamda kredi almak isteyen KOBİ'ler krediye ilişkin koşullar ve başvuruya ilişkin bilgiler KOSGEB tarafından açıklanmıştır' dedi.

Bendevi Palandöken, 'Başvurular 21 Aralık 2016 Çarşamba günü saat 24:00'te sona erecektir. Kredi başvuruları için http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresi kullanılabilecektir. En önemlisi İşletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıt olması ve KOBİ Beyannamesinin güncel olması gerekmektedir. Kayıt ve güncelleme işlemleri; kredi başvuru tarihleri sürecinde de devam edecektir. Kredi onaylanma sürecinde başvuru sırasına göre herhangi bir öncelik söz konusu olmamakla birlikte başvurular tamamlandıktan sonra sistem; işletmeleri, değerlendirme kriterlerine ve TÜİK verilerine göre belirlenen İl kotaları çerçevesinde sıralayacaktır. Bu aşamada işletmelerin KOSGEB Müdürlüklerine bizzat başvurmasına gerek bulunmamaktadır' diye konuştu.

KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
DURMUŞ YİĞİT 1 ay önce

ARKADAŞLAR 2015 KOBİ BEYANNAMESİ BULUNMAMAKTADIR DİYO BEN BÜTÜN EVRAKLARIMI VERDİM BİLGİSİ OLAN VARSA CVP VEREBİLİR Mİ

Misafir Avatar
TOKYO 1 ay önce

AYNISI BENDE DE DİYOR SANIRIMMAYITLARI TAMYAPMADILAR YAPMAYACAKLARDA