KİT'ler Teşvik Edilecek
Yeni sistemde kamu işletmeleri de etkin hizmet anlayışı, üretim ve verimlilik esasına göre dizayn edilecek. Toprak Mahsulleri Ofisi, ÇAYKUR, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Et ve Süt Kurumu (ESK) başta olmak üzere kamu işletmelerinin kapasite kullanım oranları artırılacak ve küresel pazara açılmaları teşvik edilecek. Kamu işletmeciliği de yeniden yapılandırılırken, şu adımlar atılacak:

KAPASİTE KULLANIMI

İşletmelerin kar ve verimlilik politikalarının etkisiyle ürettikleri katma değerin milli gelire oranı artacak. Kamu işletmelerinin, düşük maliyetle daha verimli üretim yapması sağlanacak. Üretim birimlerinde kapasite kullanım oranları artırılacak. Mevcut tesislerin kapasiteleri en üst düzeyde kullanılacak, yeni yatırım tercihleri bu doğrultuda hayata geçirilecek.

VERİMLİLİK YÜKSELECEK

Kamu işletmelerinin organizasyon yapıları, iş süreçleri ve işgücünde verimliliği artırmaya yönelik projeler uygulamaya konulacak. KİT'lerde istihdam edilecek personel özellikli durumlar haricinde artırılmayacak.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Yatırım bütçelerinde ürün çeşitliliği, verimliliği teminen Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine yönelik kapasite geliştirmeye ağırlık verilecek.

İHRACAT ATAĞI

ÇAYKUR ihracata yönelik pazar araştırması yapacak ve ürün optimizasyonunu sağlayacak. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin hububat alım işlemlerinin lisanslı depolar ve elektronik ürün senedi yoluyla yapacak.

TOHUM SATIŞI

TİGEM pazarlama faaliyetlerini geliştirerek tohum satışlarını artıracak. Ar-Ge çalışmalarına devam edecek ve özel sektör tohumculuk firmaları ile işbirliği içerisinde sertifikalı tohum üretimini sürdürecek.

ATIL KAPASİTE

ESK Genel Müdürlüğü için yeni kombina yatırımı yerine mevcutların atıl kapasiteleri veya özel sektör kombina kapasiteleri öncelikli olarak değerlendirilecek. Bu kombinalardaki atıl kapasitenin kamu ve özel sektör ile STK'lar tarafından kullanımı sağlanacak.

FİYAT-TARİFELER

İşletmelerin fiyat ve tarifeleri ticari esaslara göre belirlenecek. Serbestleşmeye ve rekabete engel olan uygulamaları kaldırılacak.

MALİYET BAZLI FİYAT

Enerji KİT'lerinde fiyatlama ve tarifeler belirlenirken maliyet bazlı fiyatlama esas alınacak.

HESAP VEREBİRLİK

Kamu işletmelerinde hesap verebilirlik güçlendirilecek ve şeffaflık artırılacak.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECEK

Etkin bir piyasa mekanizması oluşturma hedefi doğrultusunda özelleştirme uygulamalarına devam edilecek.

HAZAL ATEŞ
Sabah 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.