Khk İle Ekonomide Önemli Düzenlemeler
Kamuajans.com - Hükümet, dün yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile ekonomide önemli düzenlemeleri yaşama geçirdi. İşte yeni düzenlemeler...


ALIM GARANTİSİ: Stratejik sektörlerde ve yurtiçinde üretimi bulunmayan veya sınırlı bulunan orta-yüksek ve yüksek teknoloji transferine dayalı yerli üretimin geliştirilmesi için önemli bir adım atılıyor. Proje bazlı yatırımlara yönelik mal alımlarında yerli üretim, yerli katkı, yatırım, istihdam, ihracat ve teknoloji transferi gibi şartların bir veya birkaçının yerine getirilmesi şartıyla alım garantisi verilebilecek. 


GREVE MİLLİ GÜVENLİK AYARI: Genel sağlık, milli güvenlik, büyükşehir belediyelerinin toplu taşıma hizmetleri, bankacılık hizmetlerinde ekonomik veya finansal istikrarı bozan nitelikte grev ve lokavtı 60 gün süreyle ertelenebilecek.

KALKINMA'YA EMANET: Az gelişmiş bölgelerde yatırımı canlandıracak cazibe merkezleri programı Türkiye Kalkınma Bankası aracılığıyla yürütülecek. Arsa temini, altyapı, bina inşaatıyla ilgili işlemler için söz konusu kaynağı yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları, belediye ve il özel idareleri, sanayi bölgeleri tüzel kişiliklerine kullandırabilecek.

ANAHTAR TESLİMİ FABRİKA: Anahtar teslim fabrika binası yapımı, bedelsiz arsa temini, faizsiz yatırım kredisi gibi destekler konusunda Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

ÇAĞRI MERKEZİNE TEŞVİK: Çağrı ve veri merkezleri, kurulduğu bölgenin bölgesel teşviklerinden, herhangi bir asgari yatırım tutarı şartı aranmadan yararlandırılacak.

ÜCRETSİZ KURSLAR: Belediyeler, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açabilecek.

SİBER SUÇLAR İÇİN PERSONEL: Emniyet adli süreçlerin hızlandırılması amacıyla siber suçlarla mücadele birimlerindeki personel yetersizliğini hizmet alımı yoluyla temin edebilecek


İŞLETME DESTEĞİ: İşletme sermayesi yetersizliği nedeniyle çalışmayan ya da kısmen üretim yapan tesisin yeniden ekonomiye kazandırılması için destek verilecek.

SİGORTA PRİMİNE YENİ DÜZENLEME

İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle prim borçları taşınmazlarının satışı üzerinden mahsup edilebilecek. Düzenleme 31 Aralık 2023'e kadar özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlar dahil kamu kuruluşları, belediyeler, il özel idarelerini kapsayacak

BORÇ İÇİN ÜÇÜNCÜ KİŞİYE GİDİLECEK

TMSF'nin kayyum olarak atandığı şirketlerde, şirketin doğrudan-dolaylı borçlarının ödenmesi için öncelikle şirket lehine kefil olan ortak, yönetici veya bunlarla bağlantılı üçüncü gerçek veya tüzel kişilerin mal varlığına müracaat edilecek.

-İşsizlik sigorta prim borcu siliniyor

-Devlet stratejik ürünlere alım garantisi veriyor

-Cazibe merkezleri Kalkınma Bankası'na emanet

-Anahtar teslimi fabrikada yetki Bakanlar Kurulu'nda

-Çağrı merkezlerine destek sürecek

-Grev-lokavt milli güvenlik için ertelenebilecek

-Siber suçla mücadele için personel alınacak 

HAZAL ATEŞ
Sabah
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.