Hizmet ve Kıdeme Göre Aylık Başlanma Oranları
Kamuajans.com - Ancak bu değişikliğe rağmen statüye dayalı sigortalılık devam ettiğinden çalışanların emeklilik işlemleri ve maaş hesaplamaları hâlen farklılık arz etmektedir.

Genel olarak işçilerin ve serbest çalışan esnaf-sanatkâr, şirket ortakları ve diğer kendi nam ve hesabına çalışanlardan asgari ücret ve düşük ücret üzerinden sigortalı gösterilenlerin belirli durumlarda çalıştıkça emekli aylıklarının artma yerine azaldığı maalesef bilinen bir gerçektir.

Bunların dışında kalan memur ve diğer kamu görevlilerinden Emekli Sandığı’na tabi olanların ise çalıştıkça emekli aylıkları artmaktadır.

%100’e kadar artış

Memur ve diğer kamu görevlilerinden Emekli Sandığı’na tabi olanların emekli aylıklarının ne şekilde hesaplanacağı ve hangi unsurlardan oluşacağı diğer çalışanlardan farklı olarak SGK’nın uygulama Kanunu yerine 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre yapılmaktadır.

Emekli Sandığı’na tabi olan memurların emekli aylıkları, 5 unsurdan oluşmaktadır. Bunlar;


*Aylık Göstergeleri,
*Ek Göstergeler
*Taban Aylığı
*Kıdem Aylığı ve
*Emeklilik Tazminatıdır.

Bu unsurlar yürürlükte bulunan memur aylık katsayıları esas alınmak suretiyle hesaplanan “Emekli Aylığı Bağlanmasına Esas Aylık ” tutarının;


*25 yıl için%75’i,
*Fazla her tam yıl için%1 fazlası,
*Eksik her tam yıl için%1 eksiği üzerinden hesaplanmaktadır.

Ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle, her ay emekli aylığı bağlanmasına esas aylık tutarının%1’inin onikide biri oranında emekli aylığına ilave edilmektedir. Belirtilen çalışanların makam, temsil ve görev tazminatına müstahak olmaları hâlinde bu tazminatlar hesap edilen aylıklara ayrıca eklenmektedir.


Hizmetlere göre emekli aylığı bağlanmasında uygulanacak oran, hizmet+50’dir. Buna göre;Vazife malullüğünde sınır yok


Emekli Sandığından bağlanacak aylıkların toplamı, emekli ve malullük aylıklarında emekli aylığı bağlanmasına esas aylıklarının%100’ünü geçememektedir.


Bunlardan farklı olarak vazife malullüğü aylıkları hakkında ise bu sınır uygulanmamaktadır

Emekli Sandığı Kanununa göre ödenen aylıklar memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilmektedir.

İsa Karakaş 
Türkiye
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.