MEB ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİNİ AÇIKLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Ziraat Bankası Çalışanlarına Ne Kadar Fazla Çalışma Ödendi?

Ziraat Bankası Çalışanlarına Ne Kadar Fazla Çalışma Ödendi?

Türkiye Ziraat Bankası personeline yapılan fazla mesai ödemelerinde personel arasında ayrım yapıldığı iddiası Başbakan Yardımcısına soruldu.

Milletvekili Umut ORAN, verdiği soru önergesiyle Türkiye Ziraat Bankası personeline yapılan fazla mesai ödemeleri konusunu Meclis gündemine taşırken, Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN tarafından cevaplandırılmak üzere de konuya ilişkin şu soruları sordu:

 

1- Türkiye Ziraat Bankası A.Ş çalışanlarına 22 Şubat'ta, 70 TL'den 6.700 TL'ye kadar değişen miktarla fazla mesai ücreti ödendiği bilgisi doğru mudur? Kimlere, hangi somut verilere dayanılarak yüksek miktarda fazla mesai ödemesi yapıldı?

 

2- Bu fazla mesailer geçmişe dönük mü yapıldı, yapılan ödemenin dönemi hangi tarihlere aittir?

 

3- Toplam kaç personele ne kadarlık fazla mesai ödemesi yaptınız? Personele yapılan fazla mesai ödemesindeki ölçütler nelerdir?

 

4- Fazla mesai ödemelerinde “Bilgisayar ekran kayıtları esas alındı” ise ekran başında çalışmayan/çalışamayan personelde hangi uygulama esas alındı? Ekran başında çalışmayan personele fazla mesai ödenmedi mi, niçin ödenmedi?

 

5- Fazla mesai ücretlerinin belirlenmesinde ekran başında oturma, bilgisayarı kullanma esas alındı ise personeli bu konuda bilgilendirip, süreleri ilan ettiniz mi?

 

6- Özel güvenlik görevlilerine yapılan ödemeler ne kadardır ve bunlar hangi ölçütlere göre saptandı? Şube alarm kuruluş ve çözme saatleri dikkate alındı mı? Taşeron şirketlere ne kadar ücret aktarıldı, özel güvenliklerin hesaplarına ne kadar ücret yattı?

 

7- Taşeron firmalardan alınan bir hizmete fazla mesai ödenirken, yine taşeron firmadan alınan temizlik hizmeti çalışanlarına ve örneğin para grup merkezleri şoförlerine ödeme yapıldı mı, yapılmadıysa neden ödeme yapılmadı?

 

8- Son 5 yıl içerisinde bankadan ayrılmış ve banka aleyhine alacak davası açmamış olanlara da fazla mesai ücretleri ödendi mi, bu durumda kaç kişi vardır kaçına ne kadarlık ödeme yapıldı?

 

9- Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü merkezinde çalışanlar ile şubelerde çalışanlar arasında fazla mesai ücretleri bakımından uygulamada bir ayrım söz konusu mudur, ayrım varsa gerekçesi nedir? Genel Müdürlükte çalışanlara, diğer personelden farklı biçimde geçmişte yapılan fazla mesai ödemeleri var mıdır, kişi başına ve toplam ödeme miktarları nedir?

 

10- Banka şubelerinde çalışanlarının aleyhine genel müdürlük personeliyle aralarında ayrım yapıldı ise bunun gerekçesi nedir? Şube çalışanlarının aleyhine işleyen sistem nedeniyle 11 yıldır fazla mesai ödemesi yapılmadığı bilgisi doru mudur, bunun gerekçesi nedir?

 

memurunyeri

  • Bu haber için ilk yorumu sen yap!

    YORUM YAZ
  • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ