GSS (Genel Sağlık Sigortası) de Değişen Uygulamalar

Birçok ülke tarafından merakla ve ilgiyle takip edilen Genel Sağlık Sigortası (GSS), diğer ülkelerce de örnek olarak gösterilen bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi bu denli yeni ve öncü bir uygulamanın, süreç içerisinde eksikleri ve yarattığı olumsuzluklar da görülmüş, bugüne değin çeşitli af/yapılandırmalarla sürecin olumsuz yanları törpülenmiştir.

İşte, zorunlu GSS uygulamasında gelir tespiti yaptırılması zorunluluğu nedeniyle uygulamada yaşanan sıkıntıların giderilmesi için son torba yasayla sağlanmıştır.

6824 Sayılı Yeni Torba Yasa, 08.03.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak, GSS’nin olumsuz yansımalarını kökünden çözmektedir.

Yeni haliyle, kademeli bir GSS primi artışı olmayacak ve herkes için cüzi bir Genel Sağlık Sigortası primi tahakkuk edecektir.


Bakmakla yükümlü olunanlar prim ödemeyecek


Herhangi bir işte çalışmayan ve anne, baba ya da eşinden dolayı “bakmakla yükümlü” sıfatıyla sağlık hizmeti alamayanlar, hane içindeki kişi başına gelir dikkate alınarak prim ödemek zorundaydı.

Ödenecek prim tutarı, gelir seviyesine göre belirleniyordu. Yeni haliyle bakmakla yükümlü olunanlar, sağlıktan faydalanmaya devam edecek.

Kendisinden ya da eş, anne veya babadan sağlık hizmetinden faydalanamayanlar, artık gelir testine girmek zorunda olmadan 53.33 TL prim ödeyerek sağlıktan faydalanabilecek.


Geriye dönük düzenleme olacak


Geçmiş genel sağlık sigortası prim borcunu ödemeyen ve gelir testine de girmeyen vatandaşların, tahakkuk eden borçları, 53.33 TL üzerinden yeniden hesaplanacak. Yani gelir tespiti yaptırmak zorunlu olmayacak ama bu durumda da primler aylık 53.33 TL’den hesaplanacak. Eğer borcun silinmesi isteniyorsa hem gelir tespitine girilmesi hem de burada ailede kişi başına gelirin asgari ücretin üçte birinden (592,50 TL) az çıkması gerekecek.

Aylık 53.33 TL üzerinden geçmiş dönem borçlarını ödemek isteyenler için de borçlar yeniden hesaplanarak ödeme kolaylığı sağlanacak.

Geçmiş borcu ödemeyen de sağlıktan faydalanacak

Hesaplanan yeni borcun 1 Nisan 2017 tarihini takip eden aybaşından itibaren 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenmesi halinde, bu tutara 1 Nisan 2017 tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmayacak.

1 Nisan 2017 tarihinden önce GSS prim borcu bulunanlar gerekli şartları taşımaları halinde, 1 Nisan 2017 tarihinden önceki döneme ait prim borçları dikkate alınmaksızın 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren 12 aylık sürenin sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılacak.

Ne zaman GSS borcu çıkar?

Herhangi bir işte çalışmayıp, kendinden sağlık hizmetinden faydalanamayan kişiler açısından Genel Sağlık Sigortası yükümlülüğü kural olarak 18 yaşında başlıyor. Lise ve dengi okul mezunları için bu süre 20, üniversite mezunları için ise 25 yaş olarak uygulanmaktadır. Son düzenlemeler ile öğrencilere, okuldan mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süre ile borç çıkmıyor. Ancak bu süre her hâlükârda, söz konusu yaşlarla sınırlıdır.

Bu süreler sonrası tescil tarihinden itibaren, eğer bir işte çalışılmaz ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olmazsa, 2017 yılı için aylık 53.33 lira prim borcu tahakkuk edecek.

Sonuç olarak halen GSS borcu olanların gelir tespiti yaptırmaları ve gelir tespitinde ailede kişi başına gelirin asgari ücretin üçte birinden (592.50 TL) az çıkması halinde borcu silineceği gibi, sağlık hizmetlerinden de primleri devlet tarafından ödenerek faydalanma imkanı getirilmiştir.

Ayrıca bir yıl içinde aylık 53.33 TL üzerinden geçmiş dönem borçlarını ödemek isteyenler için de borçlar yeniden hesaplanarak ödeme kolaylığı sağlanacak. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hakan 2 yıl önce

İşsizim.Her ay sağlıktan yararlanmak için 53 tl ödüyürum.hastaneye gittim muayene+tomografi 215 tl ödedim.Madem ücretli tedavi oluyorum neden heray 53 tl yazılıyor bana??