Engelliler ÖTV Haberi Bekliyor
Kamuajans.com - Buna göre, engellilere sağlanan ÖTV indirimi bedeli 70 bin liraya kadar olan araçlar için geçerli olacak. Haliyle bu düzenleme, engelli bireyler tarafından tepkiyle karşılandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından, tasarıda yer alan MTV oranlarındaki yüzde 40'lık artışta indirim yapılması gündeme geldi. Hükümet üyeleri de, MTV oranın yeniden ele alınacağına yönelik açıklamalarda bulundu. 
Bu açıklamaların ardından gözler engelli araçlara getirilen ÖTV sınırlamasına çevrildi. Binlerce engelli birey, söz konusu düzenlemenin de yeniden ele alınmasını istiyor. Engelli vatandaşlar, sınırlamanın tamamen kaldırılmasını veya 70 bin lira sınırının yükseltilmesini talep ediyor. Tasarının Meclis görüşmelerinde de ÖTV sınırlamasının büyük tartışmalara yol açması bekleniyor. 

Bu vesile ile, engellilere sağlanan ÖTV indiriminden kimlerin yararlandığını da mercek altına almak gerekiyor. 

Çünkü, devletin iyi niyetli olarak hayata geçirdiği ÖTV indirimi zaman zaman çeşitli suistimallere maruz kalabiliyor. 

Bu nedenle öncelikle ÖTV indiriminin nasıl işlediğine bakmak gerekiyor. 

ÖTV İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANIYOR?

Devlet, engeli bulunan kişilerin yaşamlarını kolaylaştırabilmek adına bazı düzenlemeler getirdi. Bu düzenlemelerin başında ise ÖTV indirimi geliyor. 

Yapılan kanuni düzenlemeler ile beraber en az yüzde 90 oranında engelli özürlü raporu bulunan kişilerden satın aldıkları araçlar ile ilgili ÖTV vergisi alınmamaktadır. Yani engeli olan kişi "ağır engelli" kategorisinde yer alıyorsa bu durumda satın alacağı araç için Özel Tüketim Vergisi ödememe hakkına sahip bulunmaktadır. Ancak bu haktan yararlanmak için mutlaka engelli raporunun bulunması ve bu raporda yüzde 90 engelinin bulunduğu belirlenmiş olmalıdır.

ARACI KİMLER KULLANABİLİYOR?

Yüzde 90 özür raporu bulunan kişilerin genelde satın alınan aracı kullanması beklenmiyor. Bu çerçevede söz konusu araçları, engelli bireylerin yakınlarının kullanması hakkı verildi. Özürlü raporu ile ÖTV'siz satın alınan araçların trafik tescil işlemleri esnasında aracı kullanacak olan kişinin kayıt altına alınması gerekiyor.


Aracı kullanacak olan kişi engelli bireyin 3. Dereceye kadar yakın akrabaları olabileceği gibi aynı zamanda ücreti karşılığında tutulan özel şoför de olabilmektedir. Ancak aracı özel şoför kullanacak ise bu durumda iş akdi yapılmalı ve bu iş akdi noter tarafından onaylanmalıdır. Bu araçları engelli bireyler kullanmayacağı için engelliler için özel bir donanım eklenmesine gerek yoktur. Aracı eğer engelli bireyin üçüncü dereceye kadar yakınlığı bulunan akrabası kullanacak ise bu durumda ise sadece B sınıfı ehliyetinin olması yeterli oluyor.

5 YIL SATILAMIYOR

Yüzde 90 özürlü raporu ile satın alınan araçlar üzerinde bazı kısıtlamalar bulunuyor. Engelli ÖTV indirimi yapılarak satın alınan aracın bir başkası tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır ve araç 5 yıl dolmadan bir başkasına satılamaz ya da kullanım hakkı devredilemez. Sıfır km. araç alınırken yararlanılabilen bu hak sonucunda elde edilen ÖTV indirimi hesaplaması ise satın alınan aracın fiyatına göre belirlendiği için özürlü araç indirimi hesaplaması araç için özel olarak gerçekleştiriliyor. 

SINIRLAMA NİYE GETİRİLDİ?

TBMM'ye sunulan yasa tasarısında ÖTV indirimine 70 bin sınırlaması getirildi. Düzenleme ile 70 bin liranın üzerindeki araçlara ÖTV indirimi uygulanmayacak. Bunun temelinde ise ÖTV indiriminden yararlanarak lüks araç satın alınması yer alıyor. Maliye Bakanlığı'nın bu konuda bir çok tespiti bulunuyor. Ancak, kısıtlamanın bazı donanımlar gerektiren araçların satın alınmasını engellemesinden de endişe ediliyor. Tasarının Meclis görüşmeleri sırasında ise düzenlemenin tekrar gözden geçirileceği tahmin ediliyor.  

sgkrehberi.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mağduriyet 2 ay önce

engelli insan ve ailesi zaten hayata 1 - o mağlup başlıyor. bunların ötv si mtv siyle uğraşmak çok ayıp

Misafir Avatar
Suistimal 2 ay önce

Eğer birileri bunu suiistimal ederek engelli aracı alıyorsa . Devlet gitsin bunun yakasına yapışsın veya denetimlerini buna göre yapsın ki kimse cesaret edemesin. Engelli bireyleri cezalandırmasın. Başkalarını suçlarını engellilere yüklemesin...

Misafir Avatar
hala hala 2 ay önce

kardeşim eğer biri bunu suistimal ediyorsa onun yakasına yapış , birinin suçunu cezasını tüm engellilere mi yükleyeceksiniz

Misafir Avatar
Misafir 2 ay önce

Bu kanun tasarısının bir an önce geri çekilmesi lazım.

Misafir Avatar
Gazi ye 2 ay önce

Eğer o arabayı yabancı biri kullanıyorsa araba oracıkta bağlanır.nokta

Misafir Avatar
ötv 2 ay önce

başka bir dertleri kalmadı engellinin aldığı arabayla uğraşıyorlar biri suistimal ediyorsa bu işi tüm belgeler senin elinde al bağla arabasını bizden ne istiyorsunuz

Misafir Avatar
Gazi 2 ay önce

Haberde yanlış bilgilendirme var. %90 engelli üzerinden alınan araçları herkes kullanabilir. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Suistimal de bu noktadadır. Yeni düzenleme başkası üzerinden araç alıp kullananları etkilemek yerine gerçek engelli ve malul gazileri etkileyecektir. Yetkililer bizi duyarlar mı? bilmiyorum. Diğerleri suistimale devam...

Misafir Avatar
Bilir misiniz 2 ay önce

Gazi nick'li arkadaş yanlış bildiğini biliyorum sanıp milleti yanıltma. 3. Dereceya akrabası olmasın da gör bakalım ne kadar ceza yiyorsun. Bende araç var ruhsata yazıyor 3. Dereceye kadar akrabaları kullanabilir diye. Sözlerini ispatlamakla yukumlusun