Emekli Çalıştırılan İşlerde Kamu Zararı Var!

Sigortalılık süresinive prim ödeme gün sayısınıtamamlayıp, emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan sigortalılarda-yaşlılık aylığı kesilmeden-hizmet akdinetabi olarak (SSK 4/a kapsamında) çalışmaya devam edenlerişçilerdenSosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesilmektedir.

Toplamda %30 oranındaki SGDP’nin ¼’ü (%7,5’u)işçiden, ¾’ü (%22,5’u)işverenden kesilir. Ayrıca işverenden %2 oranında Kısa Vadeli Sigorta Kolları Primide kesilir.Böylece emekli bir işçi için SGK’yatoplamda %32 oranındaprim yatırılmış olur.

Normal işçiler için ise %15 işçi payı ve %22,5 işveren payı olmak üzere SGK’ya toplamda %37,5oranında prim yatırılmaktadır.

Sayıştay Temyiz Kurulunun 21.06.2016tarih 42104 no.lu kararında;ihaleye çıkılırken emekli-normal işçi ayrımınınyapılmadığı, çalıştırılacak her personel için SGK’ya toplamda%37,5 oranında prim yatırılması öngörüldüğü, emekli işçiler için SGK’ya %5,5 oranında eksikprim yatırıldığı, buna göre SGK’ya% 5,5 oranında eksik yatırılan prim farklarının yükleniciden fiyat farkı kesintisi olarak tahsil edilmemiş olmasınınkamu zararınasebebiyet verdiğine hükmedilmiştir.

Makalede,söz konusu Sayıştay Temyiz Kurulu kararınındetaylarınıve sorunun çözümüne yönelik önerilerimizi bulabilirsiniz.

2.SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ NEDİR? KİMDEN KESİLİR?

SGDPuygulaması ilk olarak 06/05/1986 tarihinden itibaren hayatımıza girmiştir.

Buna göre 06/05/1986 tarihinden sonra yaşlılık aylığı bağlanan SSK sigortalılarının, emekli aylıklarını almakta iken 4/a kapsamındaSGDP ödeyerek çalışmalarına imkan tanınmıştır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun81’nci maddesinin yürürlük tarihinden önce (01/10/2008) sigortalı olan ve bu Kanun maddesinin yürürlük tarihinden önce veya sonra yaşlılık aylığı bağlanıp da yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdinetabi olarak (5510 -4/a kapsamında) çalışmaya devam eden işçilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesilmektedir.

Bununharicinde(4/b) (Bağ-Kur) sigortalılarından emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamındaçalışması olanlara08/09/1999 tarihinden itibarenuygulanan SGDP kesintisi ve SSK, Emekli Sandığı ya da banka sandıklarına göre aylık alıp (4/b) kapsamında çalışmaya başlayanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçekveya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, başka bir ifadeyle kendi adına çalışan, şirket kuran, şirket ortağı olan... yanivergi mükellefi olan emeklilerin yaşlılık aylığındanyapılan SGDP kesintisi önce 5510 sayılı Kanunla %15’den %10’a düşürülmüş ve son olarak 6663 sayılı Kanunile 29.02.2016 tarihi itibariyletamamen kaldırılmıştır.Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri kapsamındaki çalışan emekli taşeron işçiler,hizmet akdinetabi olarak 4/a kapsamındaçalıştıklarından dolayı yukarıda bahsedilen%30 oranındaki SGDP prim ödemeleri bu işçilere yönelikuygulanmaktadır.

3.SAYIŞTAY TEMYİZ KURULU KARARI NE DİYOR?

Kamu kurumlarınca personel hizmet alımı ihalesi kapsamında çalıştırılan işçiler arasında emekli işçiler de çalışabilmektedir.Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuatta da emekli işçi çalıştırılamayacağına yönelik bir hüküm yoktur. Bu açıdan ihaleli işlerde emekli işçi çalıştırılmasının İdareleraçısındanbir sorun teşkil etmediğinirahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak 21/06/2016 tarihli Sayıştay Temyiz Kurulu kararı, emekli işçi çalıştıran İdareleriyakından ilgilendirmektedir.

Kararın tam metnini görüntülemek için buraya tıklayınız

    Yazar: Ali Hikmet UĞURLU
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.