METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Şube Müdürlüğü Sınavına Kaç Kişi Girecek?

Şube Müdürlüğü Sınavına Kaç Kişi Girecek?

Şube Müdürlüğü Sınavına Kaç Kişi Girecek?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ÖSYM'ye yaptırılacak olan Şube Müdürlüğü Sınavı için müracaat süresi doldu.Şube Müdürlüğü Sınavına girmek için 450 bin kişinin şartlarının tuttuğu biliniyordu. Toplam 1709 kadro için yarışacak kaç aday olduğu da netleşmeye başladı.

13 yıldır şube müdürü kadrolarına atamanın yapılmadığı Milli Eğitim Bakanlığı'nda ilk defa 1709 kontenjan boşdurumda. Bakanlıktaki öğretmen sayısının yarısının Ak Parti iktidarı zamanında alındığı biliniyor. 850 bin çalışanın bulunduğu Bakanlıkta 10 yılını doldurmuşçalışan sayısı ise mevcut personelin yarısına tekabül ediyor.

100 Bin Başvuru Bekleniyordu

Sınava girmek için aranan 10 yıl çalışmış olma şartı dolaysıyla çok fazla başvurunun olmayacağı düşünülüyordu. Tahminler doğru çıktı ve başvuran sayısı 70 bini bulmadı. Net başvuru sayısının ise ilerleyen günlerde ilan edilmesi bekleniyor.

Başvuru Sayısının Azlığı Avantaj, ÖYSM ise Dezavantaj

Sınava başvuru sayısının 70 bini bulmaması adaylar açısından avantaj olarak değerlendiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı yöneticilik sınavlarına ilişkin soru kalıplarına alışık olan eğitimciler için sınavı ÖSYM'nin yapması ise dezavantaj oluşturuyor.

Sınava Nasıl Çalışmak Gerekir

29 Aralıkta yapılacak olan sınava 48 iş günü var. Yayınevlerinin çıkardığı kitapların hacimlerine bakıldığında 48 günde kitapları bitirmek neredeyse imkânsız gözüküyor. 1000 sahifeden başlayan ve 1500 sahifeyi bulan çeşitli kalınlıkta kitaplar yayınlanmış görünüyor. Sınav stresine neden olma ihtimali bulunan kalın kitapları tercih eden adayların hazırlık kursları ile çalışmayı kolaylaştırmaları ve takviye almaları gerekir

Serdivan Kitapları Sınava Hazırlığı Kolaylaştırabilir

Sınavı kolaylaştıran kitaplar sloganıyla piyasaya çıkan ve önceki yıllarda yapılan müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarında pratik olması dolaysıyla en fazla tercih edilen kitap diye ünlenen soru-cevap teknikli Serdivan Kitapları bu sınavda da avantaj olabilir. Kurslarla sınava hazırlanma imkânı olmayanların hacimli kitaplarla hazırlanmaları usanç verebilir. Sınav öncesi 48 günlük süreyi verimli kullanmak gerekiyor. Serdivan kitaplarındaki patrikliğin talep görmesi nedeniyle önceki müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarında bazı yayınevleri soru-cevap tekniğine dönmüşlerdi. Soru Bankasına ilaveten aynı zamanda anahtar notları içeren Cep Kitabıçıkaran Serdivan grubu gibi bazı yayınevlerinin de cep kitapları hazırladığı görülüyor.

ÖSYM Soru Kalıbı Ters Köşe Yapabilir

Bazı uzmanlar, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları için ÖSYM tarafından yapılan görevde yükselme sınavlarında çıkan soru kalıplarına bakmanın faydalı olacağı görüşünü taşıyorlar. Konu anlatımlıkitaplardan çalışanların konuları yetiştirmelerinin zor olacağında birleşen uzmanlar, hazırlık son günlere bırakmamalı diyorlar.

 • Bu haber için 24 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • müdür yardımcısı 13 Kasım 2013 15:07

  müdürlük yapan arkadaş bu ne egodur.yıllarca vekil müdürlük yaptım.sınavlı müdür yardımcısıyım 2004 sınavı ile.bütün müdürlük sunavlarını da kazanıyorum.ama mülakat ve ek 2 ucübesi nedeniyle başvurmuyorum.atandığımda tek kriter eşit şartlarda yarıştığımız sınav idi.bu okul müdürleri kendisini devletin sahibi olarak görüyor ve bunlar vazgeçilmezler! yine şube müdürlerinde de milli eğitim memurlarının sadece 1.disiplin amiri olmaları hususuyla kimseye amirlik yapamadıkları için kompleks var ve hep güzel işlere takoz koymanın,zorluk çıkartmanın peşindeler bu sınava da başvurmuyorum.ancak bu müdürlerin egolarının kırılması açısından sınavı öğretmen arkadaşların kazanmalarını isterim ama akıllı olmalarını da tavsiye ederim.

  Yorumun Devamı
 • hiç çekici değil.. 13 Kasım 2013 00:11

  düzeni bozup doğuya gidip diyar diyar dolaşmak saçmalık...

 • ahmet 12 Kasım 2013 17:53

  bu kez paraya kıyacağım şu serdivan kitabına bir bakacağım bu kadar reklam yapıyorlar bakalım dedikleri kadar var mı

 • çalışkan 12 Kasım 2013 17:51

  sınava çalışan kazanır elbet, ancak sınav için bu kadar kanunu okumak zor geliyordu. serdivan çalıştayı işi biraz hafifletmiş gibi gözüküyor

 • kemalettin 12 Kasım 2013 17:41

  bence de serdivan kitapları

 • gerçekci 12 Kasım 2013 17:38

  demişler ki bu sınava okul müdürleri girmeli diye bence yönetim kadrolarına atama sınavlarına öğretmenler girmemeleri. dersler boş geçiyor. yerlerine ücretli öğretmenler giriyor. öğretmenler yalnızca öğretmen-uzman öğretmen ve baş öğretmen olarak kariyer yapmalı ve hakları verilmelidir.yönetim ayrı bir takım kriterler taşımaktadır. bu işin eğitimi almış kişiler yapmalıdır. maalesef ülkemizde herkes her işi yaparım mantığı halen devam etmektedir.

  Yorumun Devamı
 • erdal gömlekçi 12 Kasım 2013 17:03

  serdivan kitaplarıyla ilgili görüşe katılıyorum. test edilmiştir. tecrübe konuşuyor

 • ADALETLİ OLMAK 12 Kasım 2013 16:34

  il kontejanı ayrılmış mıdır

 • CUMALİ 12 Kasım 2013 16:32

  bence sınav ücreti çok az bence fazla olmalıydı

 • Adaletsiz Kalkınma olmaz Peyler 12 Kasım 2013 15:02

  hele sınava gir de gerisi kolay kardeşim.sınavdan 100 aldın da mülakatta elendin mi ? hemen düzeni suçlamayın. sendikalar torpil morpil yapmaz.yalan ,iftira atmayın. hele eğitimbirsen, asla torpil yapmadı, yapmaz da.

  Yorumun Devamı
 • öğretmen 12 Kasım 2013 14:45

  bu sınava sadece okul müdürlerinin girmesi gerekir.okul müdürlerinin boşalttığı kadrolara müd yrd ları,onların yerine de öğretmenler sınavla alınmalıdır.bu şekilde kademeli bir yükseliş yapılmalıdır.

  Yorumun Devamı
 • oku 12 Kasım 2013 14:32

  istanbul da bir okulda idareciyim.okul müdürlüğü yazılı sınavından 81 aldım.zübeyde hanım öğret.evinde 2.komisyonda sözlü sınavına girdim.herkese 2-3 soru sorulurken bana 10 soru sordular.8 ini doğru bildim.komisyon başkanı hocam beğendim 10 numarasın dedi.önümüzde kurban bayramı vardı malum.bayram da gel de elimi öp dedi.sözlü den yük sek beklerken 74 verdiler.anladım ki sözlü sınavda benimle dalga geçmişler.sonra sözlü sınava giren başka adaylarla konuştuğumda aşağı yukarı benzer yöntemlerle onlarla da dalga geçmişler.sendika dersen sendikamı z da eğitim birsen.yani eğitim bir li olmak da yetmiyor.bu yüzden üst taraflardan tanıdığınız yoksa yada eğitim bir de ağırlığınız yoksa şube müdürlüğü yazılı sınavından 100 bile alsanız sözlü de eliyorlar.boşuna hayal kurmayın dayınız yoksa.......

  Yorumun Devamı
 • öğretmen 12 Kasım 2013 13:58

  ösym'ye yeteri kadar destek bulunamadı galiba.sınav için müracaat süresi uzatıldı. reklamı da yapılıyor gibi gibi...

 • ercan 12 Kasım 2013 13:24

  eğitim bir sen liyim. sınava girmedim. yazılı sınavı geçsem bile mülakat var. kimsenin önünde ceketimi iliklemem.

 • Ahmet Doğrusöyler 12 Kasım 2013 13:10

  70 bin kişiden de fazla başvuru ve sınavın sadece yeterli olmadığı bir mülakat ''torpil'' elemesi. bal tutan parmağını yalar diorum..

 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ