MEB ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİNİ AÇIKLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Performans ödevi kaldırılıyor

Performans ödevi kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, velilerin şikayet ettiği performans ödevlerinin kaldırılması için çalışma başlatıldığını açıkladı

Öğretmenlerin, öğrencilere verdiği performans ödevlerinin yol açtığı karışıklığa Milli Eğitim Bakanlığı el attı.Performans ödevlerinin çokluğu ve zorluğu sebebiyle MEB'i şikayet yağmuruna tutan veliler, sistemindeğiştirilmesini talep etti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'ye yaptığı açıklamada velilerdenperformans ödevleri konusunda çok ciddi şikayetler geldiğini ifade etti. Velilerin 'Siz bu ödevlerleçocuklarımızı değil, bizi ölçüyorsunuz. Çünkü verdiğiniz performans ödevlerini çocuklarımız değil bizyapıyoruz" dediğini aktaran Avcı, hatta bu işin 'ticaretini' bile yapanların olduğunu söyledi. Konuyla ilgilitedbirler alacaklarını anlatan Avcı, "Yapacağımız düzenlemede öğretmelerimizi ve velilerimizi karşı karşıya getirmemeye dikkat etmemiz gerekiyor" dedi. Veliler, öğrencilerin ödevleri internetten indirdiğine de dikkat çekerken, bu şekilde hazırlanan ödevlerin öğrencilere hiçbir katkısının olmadığını vurguladı.

Gökhan Kaya ANKARA

İLK DEFA BU YIL VERİLİYOR

e-Okul'dan sonra e-Karne başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk defa lise öğrencileri için e-Karne düzenledi. Öğrenciler, karnelerini, e-Okul sisteminde yapılan düzenlemeyle Veli Bilgilendirme Sisteminin "e-Karne" bölümünden görebilecek. Böylece öğrenci ve veliler, e-Okul sistemi üzerinden ders puanlarını ve öğrenciye ait diğer bilgileri karneformatında öğrenecek. Karnede başarı ve devamsızlık durumu, öğrencilere ilişkin sınıf rehber öğretmenininöğrenciyle ilgili görüşü yer alacak. e-Karne'nin onaylı bir örneği isteyen öğrencilere verilecek.

KONTENJANLAR AÇIKLANDI

10 bin öğretmen için başvuru zamanı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şubat ataması başvuruları ve kontenjanlarına ilişkin kılavuzu yayımladı.Bakanlığın internet sitesinde yer alan kılavuza göre, 105 alanda 10 bin öğretmen atamasıyapılacak. Başvuru ve atama işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adaylar durumlarına uygunatama çeşidini seçmek suretiyle http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindekiElektronik Başvuru Formu'nu kullanarak başvurularını yapacak.

Başvurular için tüm alanlarda taban puan 50 olarak belirlendi. Bazı alanlardaki kontenjanlar şöyle: "Sınıföğretmenliği 1050, İngilizce 1000, ilköğretim matematik öğretmenliği 751, Türkçe 675, fen bilimleri/fen veteknoloji 597, sosyal bilgiler 529, Türk dili ve edebiyatı 503, beden eğitimi 422, matematik 415, okulöncesi öğretmenliği 402."

Başvurular, 29 Ocak- 04 Şubat'ta kabul edilecek. Atamalar ise 6-7 Şubat'ta yapılacak. Atananöğretmenler göreve 10 Şubat'ta başlayacak.

Kaynak: TürkiyeGazetesi

 • Bu haber için 47 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • Nuran YAĞMUR a 25 Ocak 2014 10:55

  fosil olmuşsun artık emekli olda bu işe gençler el atsın

 • ömer saffet lemarizoglu'na 25 Ocak 2014 08:38

  sizin dediğinize katılıyorum.zaten geçen yıl ilköğretim kurumları yönetmeliği ile ilgili rapor istemişlerdi.ben 4.maddenin ö bendi ile 38.maddenin birbirine aykırı olduğunu söylemiştim.selamlar

  Yorumun Devamı
 • 4+4+4 25 Ocak 2014 08:17

  benim veliler performans ödevlerinden gayet memnun. neden? öğrencilerin alıp yapabileceği malzemeler kullandırıyorum.

 • demiray 25 Ocak 2014 05:46

  valla bunu kim kaldırıyorsa büyük hayır yapıyor.hem öğretmenin üzerine külfet hemde bedava not.çok iyi olur.

 • hakan öğretmen 25 Ocak 2014 00:54

  kaldırılması çok uygun ama öğrenciler buna memnun olmayacak. çünkü performans ödev notları öğrencilerin ortalamalarını çok yükseltiyor.

 • ömer saffet lemarizoglu 24 Ocak 2014 21:51

  eğitimci adlı arkadaşım o senin yazdığın, ı.kademe için geçerli diye hatırlıyorum. iky 38. maddeyi okuman dediklerimi daha iyi anlamanı sağlayacaktır. he sen kelime oyunu yaparak bildiğin ödevi göreve çeviriyorsan bilemem. görev aynı zamanda ödev halini alıyor.

  Yorumun Devamı
 • biolog 24 Ocak 2014 20:26

  sosyal kulüpler de kaldırılmalı (en azından liselerde).lise öğrencisinin bu kulüplere hiç ilgisi yok. hiçbir kazanımları da. öğretmene ise boş yere evrak işi çıkıyor.

 • Nuran YAĞMUR 24 Ocak 2014 17:46

  bitişik yazı da kalksın diyenler...japonlar iş görüşmelerinde önce sözlü mülakat sonra da yazılı mülakat yaparak işe alırlarmış.karakterini ölçmek için (prof. bozkurt güvenç 'in japonya izlenimlerini anlattığı kitaptan) bitişik yazı yazmak ayrıcalıktır.karakteristiktir. meb bu sorumluluğu orta ,lise öğretmenlerine de vermiş ama ilkokul öğretmenleri üzerine almış.eğitim süreklilik ister.sosyal kulüp isteğe göre açılmalıdır.her çocuk istediği kulübe ,istekli öğretmene yönlendirilmelidir.29 yıllık öğretmenim bitişik yazıya da ,sosyal kulübün yararına da inanıyorum.performans görevleri okulda yapılmalı .yalnız, mevcut 24 ü geçmezse.umarım öğretmen görüşleri de dikkate alınır.

  Yorumun Devamı
 • ADEM 24 Ocak 2014 13:46

  performans ödevlerinin kalddırılması veya azaltılması gerekiyor. her dersten verilen bu ödevin amacına ulaşmadığını düşünüyorum. velilerden o kadar çok şikayet var ki. ödevleri veliler yapıyor. öğrenciler zamanında getirmiyor.öğretmen arkadaşlar yeter ki ödev gelsin o bile bize yare diyorlar.çünkü ödevler gelmiyor. gelmezse formalite yazışmalar yapmaktansa az da olsa bir not vereyim deyip geçiştiriliyor.

  Yorumun Devamı
 • ALİ VELİ 24 Ocak 2014 13:42

  el yazısı denilen ucube de kaldırılmalıdır...

 • MAYER 24 Ocak 2014 13:24

  ençok velileri ve öğrencileri zorlayan "bitişik eğik el yazı çalışmaları.bunun mutlaka kaldırılması değilde 3.sınıf ve 4.sınıflarda güzel yazı yazma adı altında serbest etkinlikler dersinde yazılabilir.çocukların yazıları çok kötü okunamaz durumda.veliler zaten isyanda gece yarılarına kadar el alışsın diye çalışma ypatırılıyor.öğrencinin tek başına yapması mümkün değil .o yüzden hayatta herşey düz yazı ile okunup yazılıyor.bir terslik var.çocuk ilkokul bittikten sonra ister istemez düz yazıya geçiyor.bakanımız bunu da düzltir inşAllah.

  Yorumun Devamı
 • eğitimci 24 Ocak 2014 12:49

  öyle bir ödev yok ki kaldırılsın.bunun adı yönetmelikte performans görevidir. ve sınıf ortamında öğretmenle beraber yapılır.ilköğretim kurumları yönetmeliğinin ilgili maddesi. (değişik:rg-20/08/2007-26619) performans görevi: programda öngörülen eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma, araştırma yapma gibi öğrencinin bilişsel, duyuşsal, psikomotor, alandaki becerilerini kullanmasını, geliştirmesini ve bir ürün ortaya koymasını gerektiren çalışmaları kapsayan ve öğretmen rehberliğinde yaptırılan görevleri,

  Yorumun Devamı
 • ayşe 24 Ocak 2014 12:48

  el yazısı kalmalıdır.

 • muallimce 24 Ocak 2014 11:30

  iyi idi be hiç olmazsa anne babaya not verilmiş oluyordu

 • Veli 24 Ocak 2014 11:21

  en iyisi okulları kaldırsınlar evde aileler çocuklarının ne olmasını istiyorsa o eğitimi versin. doktor mühendis çalışırsa çalışır zaten iş bulmak çok zor. en azından masraf olmaz.

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ