15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI BAŞLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Öğretmenlere Direksiyon Sınavı Ücret Müjdesi

Öğretmenlere Direksiyon Sınavı Ücret Müjdesi

Uygulamalı Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavlarında görev alan öğretmen ve yöneticilerin ücretleri 3 katına çıkartılıyor....

Uygulamalı Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavlarında görev alan öğretmen ve yöneticilerin ücretleri3 katına çıkartılıyor....

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN Bey öğretmenlerin sınav ücretleri konusunda düğmeye bastı...

Öğretmenlerin ehliyet uygulamalarında görev alacak olan komisyon üyeleri ve öğretmenlerinücretleri 3 kat artırılıyor. Düzenleme Trafik Eğitim grup başkanlığı tarafından yapıldı ve Müsteşar Bey'e arz edildi...

Öğretmen sınav ücretleri artırıldı
Sürücü sınavları denetim altına alındı
Özel Öğretim Genel Müdürlüğü Sürücü kurslarında yaşanan sorunları çözmeye yönelik çalışmalar yaparak Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğini yeniden hazırlamış, buyönetmelik iki hafta önce yürürlüğe girmişti. (29.05.2013 tarih ve 28661 sayılı Resmi Gazete). Söz konusu Yönetmeliğe dayanılarak kursiyerlerin uygulama sınavlarının usul ve esaslarını belirlemek üzere düzenlenen “Millî EğitimBakanlığı Özel Motorlu Taşıt SürücüleriKursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi”10/06/2013 tarih ve 1306898 sayılı Makam Oluru ile uygulamaya konuldu.
Geçmiş yıllarda sınavlara ilişkin birçok yaşanmaktaydı. Sınavların denetimsiz olduğu, sınav komisyonlarında görev alanların yeterli niteliğe sahip olmadığı, sınavların objektifyapılmadığı, her sınava girenin ehliyete hak kazandığı, kursiyerlere not veren sınav komisyonlarında görev alan eğitimcilerin sınav ücretlerinin çok az olduğu gibi şikayetler vardı.
Özel öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığıyönetmeliği paralel olarak yönergedeki sorunları da gidermeye yönelik çalışma yaptı.
Genel olarak yapılan yeni düzenlemede:
            Sınavlarda, sınav yapıcı olarak görev alabilmek için aranan şartlar zorlaştırıldı. Böylece sınav yapacaklara ilişkin sorun çözülmüş oldu.  Sınavlarda sınav yapıcı olarak; yüz ceza puanını dolduranlara, alkollü olarak araç kullanılması veya hız sınırının aşılması gibi kural ihlalleri nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlara görev verilmemesi sağlandı.
            Sınavlar denetim altına alındı. Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav sürecini kontrol ve denetlemek üzere sınavlarda il eğitim denetmenlerine görev verildi. Daha önce ehliyet almak için direksiyon sınavına girecek kursiyerler birkaç kez denetlenmiş ve bu denetimlerin olduğu dönemlerde kursiyer başarılarının daha düşük olduğu görülmüştü. Sınavın denetim altına alınmasıyla hak etmeyenlerin ehliyet alması mümkün olmayacak. Denetmenler gerekli görürlerse başka bir araç ile sınava giren adayın araç sürüşünü kontrol edebilecek. Bu düzenleme ile eğitim müfettişleri bir angaryadan da kurtulmuş oldu. Çünkü sınavda görev alan herkes ücret alırken genel müdürlüğün daha önceki yaptırdığı denetimlerde Cumartesi Pazar çalışan müfettişlere hiçbir ücret verilmiyordu.
            Direksiyon eğitimi dersi sınav uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev yapan öğretmenlere ödenen direksiyon eğitimi dersi sınav ücreti önemli miktarda artırıldı. Hafta sonlarında 7-8 saat sınav yapan bir eğitimciye daha önce 70-80 Tl veriliyordu. Yemek ve yol giderlerini düşünce 40-50 Tl'ye bir gün çalışmış oluyorlardı. Bu haksızlık sendikalarca da dile getiriliyordu. Artık sınavlarda artık eğitimciler önceki aldıklarında 2-3 kat fazla ücret alacak. Sınava giren kursiyer sayısına göre bu miktar 200 Tl'yi bulabilecek.
Yönergenin kısa sürede imzadan çıkması da sevindiricidir. Sayın müsteşarımızın Bakanlığımızdaki iş akışını hızlandırması sorunların çözümüm açısından önemlidir. Dahah iyi sürücülerin yollarda olduğu, daha az kazanın yaşandığı bir ülkeye dönüşmemiz için gösterdikleri çabadan dolayı Özel öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı yetkililerini tebrik ederiz.
 
Doğan CEYLAN
Müfettişler Derneği Başkan Yrd.
Yönetim Bilimi Uzmanı        
 • Bu haber için 43 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • KARŞIYAKALI 30 Kasım 2013 16:26

  öğretmen ne anlar arac kullanma kurallarından ehliyeti verecekseniz tüv e giren yeni makine teknisyeni otomotiv teknisyeni makina mühendisi insanlar versin.hatta tüvden ve trafik şubeden olan polisler versin dediğim gibi öğretmen ne anlar arabadan kurallardan. zaten cogunun ehliyeti havadan alma nede olsa görevdaşları veriyor.

  Yorumun Devamı
 • meryem 28 Eylül 2013 14:22

  bu sınav için önce ücret yatırarak kursa katılmanız gerekiyor ondan sonda direksiyon sınavında görev alabilirsiniz

 • asil cemil özçiçek 25 Ağustos 2013 19:33

  bi ... bilmeyen beden eğitimin benı sınava aldığı sınavdır ki,hıc bı problem olmadıgı halde arabayı park ederken 4lüyü yakmadım diye kendileri sınavda benı basarısız saymıslardır.

  Yorumun Devamı
 • öğretmen 13 Haziran 2013 22:46

  bu sınavda aynı öğretmenler görev alıyor. ben 30 yıllık sürücü ehliyetine sahibim. daha hiç sınava gitmedim. araba kullamayan, ancak ehliyeti olan özellikle idareciler bu pastayı her zaman kendi aralarında paylaşıyorlar

  Yorumun Devamı
 • Öğretmenleri kandırmaya son 13 Haziran 2013 14:43

  habere tıkanıp papa için müjde diyorsunuz ve öğretmene müjde diyorsunuz ayıptır.bu haberin neresinde müjde var ,haber değeri bile yok.dalga mı geçiyorsunuz.öğretmenleri kandırmaya son verin lütfen..

  Yorumun Devamı
 • MUSTAFA BEY 13 Haziran 2013 12:15

  somuçta yine siirt meb te görev alacaklar torpilliler ve tanıdıklardır. bazıları yılda bir görev bile gelmiyorken bazıları ise araştırılıp bakılsa nerdeyse her direksiyon sınavında görev geldiği görülecektir.tabi ki bazıları da sevinmektedir. ilk önce bu haksızlıklar düzeltilmelidir

  Yorumun Devamı
 • hamza 13 Haziran 2013 11:18

  meb öğretmeni o kadar düşünüyorsa kendi yaptığı, açık ortaokul, açık lise sınavlarını da yükseltmeli. 40 lira ücret ayıp ya. okulda görevlendirdiğin hizmetli bile daha fazlasını alıyor, almalıdır da. ama öğretmen de mağdur edilmemelidir.

  Yorumun Devamı
 • alim 13 Haziran 2013 10:56

  yapmayın yav ne biçim habercilik millette zannediyor ki bütün öğretmenleri ilgilendiriyor.10 yıllık öğretmenim henüz bahsedilen sınav bana düşmedi anlayana.

 • gökçe bozkurt 13 Haziran 2013 10:27

  il sınav komisyonu başkanı ise 1596 tl :)))

 • ilk yorum 13 Haziran 2013 10:20

  işin aslı şu: eğitim denetmenlerine, denetim ücreti diye bir ücret ihdas edilmiş. öğretmen ücretlerine ortak çıkılmış.

 • Mehmet Özgür 13 Haziran 2013 10:15

  iddia ediyorum 10000 öğretmenden ancak 1 inin görev aldığı yılda 3 yada 4 kez yapılan bu sınavın ücretinin artırılması kimseyi ilgilendirmiyor ama bu site sanki tün öğretmenlerin hergün almış olduğu ücretmiş gibi yayın yapıyor. ayıp

  Yorumun Devamı
 • ADANALI 13 Haziran 2013 09:31

  müsteşar beyden öğretmenlerin geneline etki edecek iyileştirmeler bekliyoruzzz

 • ALTAY BULUT 13 Haziran 2013 09:17

  sertifikasyon sisteminin her aşaması denetlenmeli.başka söze gerek yok.anlayan anladı.

 • eğtmci 13 Haziran 2013 09:14

  ben 3 yılda bir kez aldım 103tl idi şube müdürüne baktım 188 tl yazıyordu isminin karşısında.biz direksiyondayken onlar sigara içiyorlardı.

 • şoför 13 Haziran 2013 09:12

  sayın müşteşar bu sınavlara öğretmenler iki yılda bir ancak girebiliyor.memde çalışan personel her sınavda görev alıyorlar.milli egtm müd.şef,şube müdürleri işi götürüyor.benimde belgm var 3 yılda birkez geldi.ama bazıları sürekli görev alıyor.bunları araştırın.kedilere ciğer emanet etmeyin.

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ