ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI AÇIKLANDI!

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Öğretmene Ek Ödeme Yerine Özel Hizmet Tazminatı Önerisi

Öğretmene Ek Ödeme Yerine Özel Hizmet Tazminatı Önerisi

Öğretmene Ek Ödeme Yerine Özel Hizmet Tazminatı. Eğitim Bir-Sen Genel Başkanvekili Ahmet Özer, Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, eğitim iş kolunda 1 milyondan fazla çalışanın bulunduğunu belirterek, alanda yıllardan beri devasa problemlerinin biriktiğini ileri sürdü.

Toplu sözleşmede yetkili sendika olan Memur Sen ve Eğiitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU; öğretim elemanlarına 364TL üniversite ödeneği, öğretmenlere ek ödeme yerine 328 tl özel hizmet tazminatı isteyeceklerini açıkladı.

Ayrıca Genel Başkan Gündoğdu; Şeflere 109 Tl, tekniker,teknisyen memur ve hizmetli gibi kadrolarda bulunan çalışanlara 73 tl özel hizmet tazminatı istiyoruz dedi.

Ahmet ÖZER; 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'den kaynaklanan ücret dengesizliğinin düzelmesi çin öğretim elemanlarına 364 lira özel hizmet tazminatı artışı talep ettiklerini belirten Özer, "Bu alanda öğretmenlere 328, şeflere 109, memur ve hizmetlilere ise 73 lira özel hizmet tazminatının artırılması gerekiyor." dedi.

 

Geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 18 maddede eğitim çalışanları adına kazanımalarelde edildiğini ifade eden Özer, ancak bukazanımların özellikle ek ödemenin gölgesinde kaldığını savundu.

 

Bu yılki toplu sözleşmelerde, eğitim çalışanlarıdaha güzel kazanımlar elde etmeyi umduklarını söyleyen Özer, geçen yıl 666 KHK ile öğretim elemanları ve öğretmenlerin kapsam dışı bırakıldığı için mağduriyet yaşadığını iddia etti.

 

IMF'ye bütün borçları ödeyen Hükümet'ten memurların, öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının alacaklı olduğunu öne süren Özer, bu konuda talepleri olacağını belirtti. Memur-Sen'in toplu sözleşme taleplerini dün açıkladığını, eğitim camiasının taleplerinin bunlara ek olacağını anlatan Özer, ilk taleplerinin eğitim çalışanlarına ek göstergenin 3600 olarak uygulanması olduğunu bildirdi.

 

Öğretim elemanları için 364, öğretmenlere 328, şeflere 109, memur ve hizmetlilere ise 73 lira özel hizmet tazminatı istediklerini ifade eden Özer, şöyle devam etti:

 

"Her yıl eğitim hizmet kolunda çalışanlara verilen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin de bu yıl bin 202 liraya çıkartılmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarının üzerinde durduğu konulardan birisi de ek ders ücretleridir. Ek ders ücretleri deyim yerindeyse bugün çok komik noktalarda seyrediyor. Bu komik ücretlerden kurtulmak için, herkese hakkının verilmesi için de üniversitede profesör olanlara 35 lira, doçentlere 29 lira, yardımcı doçentlere 23 lira, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlara 18 lira, Milli Eğitimde çalışan öğretmenler için ise gündüz öğretimi için 15 lira, gece öğretimi için ise 17 lira ek ders ücretinin verilmesini talep ediyoruz."

 

Okul yöneticilerinin 6 saat derse girme zorunluluğunun kaldırılmasını da talepleri arasında sayan Özer, derse hazırlık-planlama karşılığı 10 saate 1 saat olarak verilen ilave ek dersin 6 saate 1 saat olarak düzenlenmesi, pansiyonlu okullarda gece nöbeti ücretlerinin 8 saate çıkarılması, yükseklisans ve doktora için artırımlı ek ders ücreti uygulamasında oranların yüksek lisanslılar için yüzde 25, doktoralılar için yüzde 40 olarak düzenlenmesi ve ikili eğitim yapan okul yöneticilerine fazla mesailerine karşılık haftalık 2 saat olarak ödenen ek ders ücretinin 10 saate çıkarılmasını istedi.

 

Özer, öğretmenlerinin sınav ücreti olarak yaklaşık 43 lira aldığını bu ücretin de 122 liraya çıkarılmasını, okul idarecileri arasında ücret adaleti sağlanmasını, öğretmenlere nöbetlerinde 4 saat ek ders ücreti verilmesini de talepleri arasında saydı.

 

Memurlar.biz

 • Bu haber için 142 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • BEKİR ERDİNÇ 26 Temmuz 2013 11:53

  sadece istemekle olmuyor.geçen sene gibi kendinizi rezil edecekseniz hiç istemeyin.bari 15 saate 1630 tl veriyoruz gibi hakaretleri duymayız.

 • ali can 26 Temmuz 2013 11:24

  madem öyle başta bizim sendikamız eğitim bir sen olmak üzere diğer tüm sendikalar birleşsinler.

 • naci bey e 26 Temmuz 2013 11:23

  gecmiş teki sendikarı bize anlatma naci bey senin sendikan ne yaptı gecen sene onu anlat ben yenı atama bir öğretmenim

 • Öğretmen-Yönetici 26 Temmuz 2013 11:09

  sevgili mehmet şimşek'in (ki kendisiyle ahirette hesaplaşacağız) bize para vermeye niyeti yok. sen istediğin paranın adını değiştirsen kaç yazar. hangi isimle isterseniz isteyin v e r m e y e c e k l e r....aha da buraya yazıyorum.boşa ağzınızı yorup insanları da beklentiye sokmayın.

  Yorumun Devamı
 • derya deniz 26 Temmuz 2013 10:19

  yine boş vaatler olmasın , masada danışıklı dövüş ile anlaşılmasın da gerçekten samimi bir şekilde taraflar anlaşsın.başka ne isteriz ki

 • SINIFÇI 26 Temmuz 2013 09:29

  bakalım isteklerinizin arkasında ne kadar duracaksınız. yoksa dağ yine fare mi doğuracak .gerçi önümüzde seçimler var, bir koltuk sözü bu isteklerden vazgeçmenize yeter de artar bile.

 • Naci 26 Temmuz 2013 09:07

  maşaAllah, bakıyorumda klavyesi olan yazıyor. şimdiye kadar bu konuşanların sendikası öğretmeni ihya ettide ebs mi geri aldı.ya alacaz ya alacaz diyen koncuk'u afişi hala sitelerinde duruyor.

  Yorumun Devamı
 • ALTAY BULUT 26 Temmuz 2013 08:53

  şube müdürlerine 3600 ü ağızlarına bile almıyorlar.ondan sonra gelin üye olun ha.sizin sendikacılığınız belli kardeşim.

 • niyazi mısri 26 Temmuz 2013 01:47

  bırakın bu numaraları yeter artıkın!!!!!!

 • istiyoruz demeyle olmaz 26 Temmuz 2013 00:15

  almak için ne yapacaksınız. planınız nedir? yoksa biz istedik vermediler mi diyeceksiniz. yoksa öğle arası, hafta sonu iş bırakma eylemi mi, ramazanda açlık grevi mi? yapacaksınız.

 • senkop 26 Temmuz 2013 00:00

  bu memurlarla hizmetliler geçen sene aldılar ya zaten ek ödeme daha neyin tazminatını isteyeceksiniz onlara ben anlamadım. siz şu namusunuzu temizleyin yeter. boşverin onları onlar alacaklarını geçen sene fazlasıyla aldılar zaten.

  Yorumun Devamı
 • eğitimci 25 Temmuz 2013 23:40

  zam3+3 100lirada ek ödeme oda vegi diliminde erir güle güle harca

 • memmet 25 Temmuz 2013 23:28

  bıktık artık temcit pilavı gibi önümüze getiriyorsunuz. aynı şeyleri ne yapacaksanız yapın amma şu sözünüzün altında kalmayın. neydi sözünüz namus muydu, haysiyetmiydi neydi onu unutmayın yeter...

  Yorumun Devamı
 • İşte o kadar 25 Temmuz 2013 23:21

  7 yıllık idareciyim ek dersim kesilir diye hiç izin kullanmadım idarecilere de diğer ek ödeme alanlar gibi ücretli izin istiyoruz. ek ödeme meselesine gelince isterseniz almayın size üye lazımsa alırsınız aksi takdirde kendi bindiğiniz dalı kesersiniz işte o kadar

  Yorumun Devamı
 • idareci 25 Temmuz 2013 23:18

  yorum yapan arkadaşlar kimi muhatap alıyorsalar rumuzunu yazsın.cevap rahatça verilir.10 yıldır yalaka olanlar siyasetçi gibi davranmasınlar.ek ödeme bizim şerefimizdir diyen ben miyim.bu memlekette çakallar çoğalmış.yüreksizler açıkca kendi fikirlerini beyan etmeli.bir yıldır adam her gün ek ödeme verecek diye yazılar yazılıp çiziliyor.seni adam yerine koyan yok.sen yine yalakanın yalakalığını yapıyorsun.ben ek ödeme filan istemiyorum.çünkü benim öğretmen kardeşim dilenci değildir.insanda azıcık izan ve Allah korkusu varsa tarafsız düşünür.Allaha yemin olsun bunu tes te yapsa aynı eleştirinin fazlasını yaparım.yalakalık ve uşaklık bize ithal olarak geldi bazıları da nasip aldı.baksana adam gerçeye bile tahamülü yok.sonra da sendikacı olacak.hak mı arıyorsun haksızlığı mı .koltuk sevdalısı gargamel amcalık mı oynuyorsun.avazımız çıktığı kadar haktan yana, Allahtan yana olacağız.

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ