MEB ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİNİ AÇIKLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Meslek Dersi Öğretmenlerine Ek Ödeme Yazısı

Meslek Dersi Öğretmenlerine Ek Ödeme Yazısı

Atölye ve meslek dersi öğretmenlerine ek ödemeler hakkında yazı

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 
Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı : 20880154/841/680393
Konu: Ek Ücret ve Huzur Hakkı Ödemeleri

................... valiliğine

(İl Millî Eğitim Müdürlüğü)

 

 

İlgi :a) 28 Aralık 2002 tarih ve 24977 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Meslekî Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Faaliyetlerinin Desteklenmesiyle İlgili Gelirlere ve Harcanmasına İlişkin Esas ve Usuller",

b) 10/03/2003 tarih ve B.08.0.ÇED.0.34.01.02./121 (2003/16) sayılı Genelge.

 

3308 sayılı Kanunun 32. Maddesi gereğince, çıraklık, meslekî ve teknik eğitimi geliştirme ve yaygınlaştırma hizmet ve faaliyetlerinin desteklenmesinde kullanılacak gelirler ve gelirlerin harcama esas ve usulleri Bakanlığımız ve Maliye Bakanlığınca ortaklaşa hazırlanarak ilgi (a) esas ve usuller yürürlüğe girmiştir.

İlgi (a) esas ve usuller çerçevesinde hazırlanan ilgi (b) genelge ile:

a) Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın meslekî ve teknik öğretim okul ve kurumlarında görevli kadrolu ve kadrosuz atölye ve meslek dersi öğretmenleri ile usta öğreticilere okulda ve işyerlerinde yaptıkları eğitimle ilgili olarak yapılacak ek ücret ödemeleri,

b) İşletmelerde beceri eğitimi gören meslek lisesi öğrencilerinin yıl sonu beceri sınavları ve kalfalık-ustalık sınavlarıyla ilgili olarak kurulan sınav ve mesleki ihtisas komisyonlarında fiilen görev yapan komisyon üyesi meslek dersi öğretmenleri ile işyeri, işletme veya meslekî teşekkül temsilcisi üyelerine, bu sınavların yapıldığı okul veya kurumlarda sınav komisyonu başkanlığı yapan müdür veya vekillerine branşlarına bakılmaksızın huzur hakkı ödemeleri, gerçekleştirilmektedir.

Bu bağlamda 2013 Yılı; 1 .Ek ücret ödemeleri:

İlgi (a) esas ve usullerin 8. maddesi gereğince; 2013 yılında yapılacak ek ücret ödemelerinin aylık tutarının hesaplanmasında; ilgi (b) genelgede belirtilen,

a)" İşletmelere öğrenci gönderen okul ve kurumun branşı atölye ve meslek dersi olan müdür ve müdür yardımcıları ile işletmelerde yapılan meslek eğitiminde görevli kadrolu ve kadrosuz atölye ve meslek dersi öğretmenlerine 250 (ikiyüzelli),

b) Okulda ve kurumda yapılan meslek eğitimi ile geliştirme ve uyum kursu veya meslek kurslarında görevli kadrolu ve kadrosuz atölye ve meslek dersi öğretmenleri ile usta öğreticilere 150 (yüzelli) gösterge rakamı uygulanacaktır." ifadesi yer almaktadır.

 

 

2. Huzur Hakkı Ödemeleri:

İlgi (a) esas ve usullerin 9 uncu maddesi gereğince, Huzur Hakkı ödemelerinin hesaplanmasında; ilgi (b) genelge ile getirilen açıklamalar doğrultusunda,

a)"Sınav komisyonunda görev yapan işyeri, işletme veya mesleki teşekkül temsilcilerine her bir sınav dönemi için 500 (beşyüz),

b) Sınav komisyonunda başkan olarak görev yapan okul veya merkez müdür/müdür vekiline-her bir sınav dönemi için 300 (üçyüz),

c) Sınav komisyonunda görevli okul veya merkezin meslek dersi öğretmenlerine her bir sınav dönemi için 250 (ikiyüzelli), gösterge rakamları esas alınacaktır." denilmektedir.

Bu çerçevede, gerek ek ücret ödemelerinde gerekse huzur hakkı ödemelerinde gösterge rakamlarında bir değişiklik yapılmamış olup, aylık tutarın hesaplanmasında ödemenin yapıldığı yılın Ocak ayındaki memur aylıklarına uygulanan maaş katsayısı, (2013 Yılı Ocak Ayı maaş katsayısı (0.073837)) ile çarpımı sonucu bulunan tutarlar esas alınacaktır. 2013 yılı boyunca yapılacak olan Ek Ücret ve Huzur Hakkı hesaplamalarında 2013 yılı Ocak ayı katsayısı esas alınacaktır.

Ancak, bir kısım okul müdürlüklerimiz yapılan açıklamalar doğrultusunda hesaplamalar yapmadan ödenek talep etmektedir. Bu durum gönderilen ödeneğin eksik veya fazla gönderilmesine sebebiyet vermektedir. Bunun önüne geçilmesi için okul müdürlüklerimizin, ödenek taleplerini belirtilen hesaplamaları dikkate alarak ödenek ihtiyaç talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki açıklamalarda dikkate alınarak; Ek Ücret ve Huzur Hakkı ödemelerinin zamanında yapılabilmesi ve ihtiyaç duyulan ödeneğin okullarımız adına, ilgili okul/kurumun bağlı bulunduğu saymanlıklara gönderilebilmesi için; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesi Okul/Kurum Uygulaması bölümünde yer alacak Ek Ücret ve Huzur Hakkı Ödenek Talep Formunu Okul şifrenizi kullanarak 17/05/2013 tarihine kadar doldurmanız gerekmektedir. Ek Ücret ve Huzur Hakkı Talep Formu doldurulurken tarafınızca hesaplanan ödeme rakamları Ocak-Haziran Dönemini içeren 1.Dönem Ek Ücret bölümüne işlenecektir. 2. Dönem Ek Ücret ile Huzur Hakkı ödemeleriyle ilgili bölümler ise Ekim ayında Genel Müdürlüğümüzce yapılacak duyuruya göre doldurulacaktır.

Bilgilerinizi ve ilgi (a) esas ve usuller, ilgi (b) Genelge ile yukarıda bahsedilen açıklamalar çerçevesinde iş ve işlemlerin yürütülmesini rica ederim.

 

 

 

Ömer AÇIKGÖZ
Bakan a.
Genel Müdür

 • Bu haber için 12 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • MAHMAT KARA 26 Nisan 2013 22:47

  meslek dersi öğretmenleri lise mezunu teknisyenden 250-300 tl az aylık aldığını bilenler neden onu yazmıyo da 6 ayda alınan 60-70 tl yi konuşuyo.1/4 derece ve kademede 63 yaşına kadar 18-20 yıl aynı gösterge ile çalışacak tüm öğretmenler fil dururken fare ile uğraşırlar.

  Yorumun Devamı
 • Yakup ÖZTÜRK 26 Nisan 2013 08:57

  arkadaşlar yeni yapılan bir ödeme zannedip ayağa kalkmış. yaklaşık 2002 den beri bu ödeme yapılır. işin enteresan kısmı kamuajans. com un bu yapılan ödemeyi sanki ilk defa yapılacak gibi haber yapmasıdır.....

  Yorumun Devamı
 • Gerçekler 25 Nisan 2013 22:07

  skandal bir karar... kültür öğretmenleri derse de girmesin, sınav da yapmasın o zaman...

 • meslekçi 25 Nisan 2013 20:49

  ya bu ne ya. gören ek ücret alıyoruz sanacak. bir meslek öğretmeni olarak verdikleri para 2012 yılı için 60 tl. başka bir şey yok.

 • öğretmen 25 Nisan 2013 19:24

  sınavlarda her şeyi öğretmen hazırlıyor, kağıtları o okuyor ama en az huzur hakkı ona ödeniyor. bunun acilen düzeltilmesi gerekir.

 • huzursuz 25 Nisan 2013 18:03

  sanıyorum devletimiz öğretmenlerin huzurunun olmadığını anladı ki huzur hakkı veriyor.ama bu huzuru sadece meslekçilere layık görüyor.orta öğretim genel müdürümüz nerede merak ediyorum

  Yorumun Devamı
 • huzurlu ol 25 Nisan 2013 17:59

  sizin huzur ödemesi dediğiniz şey bizi huzursuz ediyor.çünkü biz 40 kişiyle ders yaparken meslekçiler 15 öğrenciyle atölyelerinde para sorunları düşünmeye gerek olmadan yaşıyorlar.

 • adı yanlış 25 Nisan 2013 16:31

  şunun adını değiştirin bari "huzur hakkı" ne bu ya...

 • huzur vermeyen huzur hakkı 25 Nisan 2013 15:49

  mesleki eğitim müdürü olarak bu saçmalığın kalkmasını istiyorum.dilenci miyim ben?asıl sorun sınavlarda ücret alamıyoruz.sınavlarda komisyon başkanıyım.her evrakta imzam ve sorumluluğum var.ama ücret yok.işe bak ya...

  Yorumun Devamı
 • huzur hakkı ve ek ödeme 25 Nisan 2013 14:17

  işletmeye öğrenci göndermeyen staj ise yazın 300 saat olarak yaz tatilinde yapılan okuldaki idarecilere huzur hakkı ve ek ödeme yapılabilirmi?

 • ali meslek 25 Nisan 2013 14:06

  bu para 6 aylığı 70 liradır. yılda iki kez verilir. namı nedir biliyor musunuz? huzur hakkı 140 tl alalım, huzurumuzu bulalım ! kaldırın bunu da başarılı çıraklara ödül gibi sistem getirip onlara verin, her ilçeden stajinı yapan 3 çırak belirlenip onlara verilsin, bu komedi de sona ersin.

  Yorumun Devamı
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ