MEB YÖNETİCİ DEĞERLENDİRME SAYFASI

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Kime Oy Vermeyi Düşünüyoruz?

MEB Görevde Yükselme Mağduriyeti Giderilmeli

MEB Görevde Yükselme Mağduriyeti Giderilmeli

MEB Görevde Yükselme Mağduriyeti Giderilmeli

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına Görevde Yükselme Sınavında başarılı olan adaylar arasından boşalan norm kadrolara atama yapılması ve ilgili yönetmelikle belirlenen süreye uygun olarak iki yılda bir sınav yapılması konusunda dilekçeyle başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur.

 

Dilekçede; Bakanlığın Merkez ve Taşra Memur Kadroları İçin Görevde Yükselme Sınavının yapılmasından bu yana geçen 3 yılı aşkın zamana rağmen yeni bir sınav yapılmadığı belirtilmiştir. Ayrıca, memur kadroları için görevde yükselme sınavına katılıp başarılı olan ve aranan tüm şartları taşıyan adaylar arasından atama yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi hususuna değinilmiştir.

 

Sayı    :GMT.430.00/305                                                                                                     30/03/2013

Konu :Görevde Yükselme Sınavı 

 

 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

 

 

İlgi:      04.03.2006 tarih ve 26098 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı PersoneliGörevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

Sendikamıza, memur kadroları için görevde yükselme sınavına katılıp başarılı olan, ilgi sayılı Yönetmelikte aranan genel ve özel şartları taşıyan ve atanmak üzere başvuruda bulunan bir kısım personelin, boş kadro bulunmasına karşılık halen atamalarının yapılmayarak mağdur edildiklerine dair şikayetler ulaşmaktadır.

Bakanlığınızın merkez ve taşra teşkilatına ait kadrolara görevin gerekleri ile liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak atanacaklarda aranacak nitelikler, bunların atanma, görevde yükselme, unvan değişikliği ve görevler arası geçişlerde uygulanacak esas ve usuller, ilgi sayılı Yönetmelikte düzenlenmiştir. 

Görevde yükselme sınavı suretiyle atanacaklarda aranacak genel şartlar, bahsi geçen Yönetmeliğin 23. maddesinde;

“MADDE 23 - (Değişik : 23.7.2010/27650 RG) (1) Bu Yönetmelikte belirtilen görevlere ilişkin boş kadrolara, katıldıkları görevde yükselme eğitimine bağlı olarak yapılan görevde yükselme sınavı sonuçlarına göre hazırlanan başarı listesinde bulunanlar yapılacak duyuru üzerine en fazla on tercihte bulunmak kaydıyla başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunanlar tercihleri doğrultusunda puan üstünlüğü esasına göre atanırlar. Başarı puanının eşit olması durumunda atanacak adaylar Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 sayılı Personel Değerlendirme Formuna göre puanlama yapılarak belirlenir. Puanların eşitliği halinde sırasıyla;

a) 13 üncü maddenin birinci fıkrasının (g) bendine ilişkin puanı yüksek olanlara,

b) Hizmet süresi fazla olanlara,

c) Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,

ç) Üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara,

öncelik verilir.

(2) Atamaları yapılanlardan, yasal süresi içinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilir. Bu durumda olanlar bu göreve atanabilmek için aynı unvanla ilgili düzenlenecek eğitim ve sınava ilişkin bütün usul ve esaslara tabi tutulurlar.

(3) Duyurulan kadro veya pozisyonlardan;

a) Atama şartlarını taşımadıkları için sınavların geçersiz sayılması veya bu sebeple atamaların iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanılmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi,

b) Emeklilik, ölüm, memurluktan çekilme veya çıkarılma, başka unvanlı kadrolara ya da başka bir kuruma naklen atanma

nedenleriyle boş kalan veya boşalanlara, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı tarihinden itibaren iki yıllık süreyi aşmamak üzere, aynı unvanlı kadro için yapılacak müteakip sınava kadar, sınavı kazandıkları hâlde ilan edilen kadro sayısı sebebiyle ataması yapılamayan personelin başarı sırasına göre atamaları yapılabilir. ” şeklinde düzenlenmiştir.

              Ayrıca anılan yönetmeliğin 9.Maddesinin 3.Fıkrasındaki düzenleme de  ‘Her unvanlı kadro için görevde yükselme eğitimi ile unvan değişikliği sınavı duyurusu iki yılda bir yapılır.' şeklindedir.

Bu çerçevede, Bakanlığınız tarafından 01 Şubat - 01 Mart 2010 tarihleri arasında elektronik ortamda başvurular alınmak suretiyle, 18 Nisan 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Memur Kadroları İçin Görevde Yükselme Sınavı gerçekleştirilmiştir.

Ülke genelinde pek çok kamu kurumunda, 12.03.2010 tarih ve 27519 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2010/192 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda görevde yükselme sınavları yapılmıştır. (Örneğin; Sağlık Bakanlığında 12.02.2011, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında 20.03.2011, Tarım ve Köyişleri Bakanlığında 10.04.2011, Bayındırlık ve İskan Bakanlığında 10.04.2011, Dışişleri Bakanlığı 23.10.2011, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu 31.03.2013, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü 14.03.2013, Kültür Bakanlığı 02.02.2013, İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü 16.09.2012, Gelir İdaresi Başkanlığı 15.07.2012, Sağlık Bakanlığı 01.09.2012, TCDD Genel Müdürlüğü 23.02.2013, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü 13.10.2012,   Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü 15.09.2012, Adli Tıp Kurumu 29.07.2012 tarihinde,  vs..) Bu kurumlarda, sınavlara katılan kamu personeli, unvanlarını almıştır.

Fakat Görevde Yükselme Sınavının yapılması, ilgili yönetmelikle iki yılda bir düzenlenmesine rağmen son sınavdan bu yana 3 yılı aşkın zaman geçmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ivedilikle Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav duyurusu yapmalıdır.

Memur kadroları için görevde yükselme sınavına katılıp başarılı olan, tüm şartları taşıdığı ve başvuruda bulunduğu halde ataması yapılmayarak mağdur edilen eğitim çalışanlarının, ihtiyaç çerçevesinde boş kadrolara atama işlemlerinin bir an önce yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi ve Sendikamıza konuya ilişkin bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.

 

  

 

M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN                          Musa AKKAŞ

Genel Mevzuat ve Toplu                                     Genel Sekreter

Sözleşme Sekreteri

KORKMAZ MEVLEVİ
  • Bu haber için 24 yorum var

    YORUM YAZ
  • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  • Bayram k 02 Temmuz 2013 11:53

    gys açmıyorlar çünkü yandaşlarını görevlindirme memur yapıyorlar yine olan bizlere oluyor.

  • YUNUS F 02 Mayıs 2013 14:32

    yorumları okudum dikkatimi çekti bende hizmetliyim ama ne işimden ne maaşımdan şikayetciyim ama hakkım olan sınavı isterim tabi yoksada sınav devletim sağolsun yoksa bu işten çıksam bu maaşı kim bana veya bize verir üztelik ben blok motor yazılımcısıyım

    Yorumun Devamı
  • YUNUS F 02 Mayıs 2013 14:29

    gönderdiğiniz ilgi yazının cevabı geldimi acaba iki ayı aştı bu yazı 40 gün içinde normalde değerlendirilir o cevabı paylaşalım lütfen

  • eseserdar 03 Nisan 2013 18:50

    bu mağduriyetimizin bir önce giderilmesini istiyoruz. sınavsız değil hakkımızla sınavla yükselmek istiyoruz.

  • Hizmetli Personel 03 Nisan 2013 10:41

    bütün hizmelilerin sınavsız olarak memur kadrolarına geçebilmesi sağlanmalı ek gösterge fazla çalışma yemek yardımı gibi sosyal hakların bir an önce verilmesini istiyoruz.

  • s.K 03 Nisan 2013 10:16

    milli eğitim bünyesinde çalışan memurlra ne zaman "vhki kadrosu ne zaman verilecek" bie 2010 yılında verildi geri iptal edildi verilen hak geri alınmaz diyor lar bu konuyuda göndeme getiriseniz memnun kalırız sizin aracılığınızlşada sesimizi duyurmuş oluruz tşk.

    Yorumun Devamı
  • ferhat 03 Nisan 2013 09:57

    ersin b kardeşim kesinlikle sana katılıyorum.teç-sen'in gönderdiği yazı neticesinde hizmetlilelerin 1 defaya mahsus oarak sınavsız atamalarının mart ayı içersinde kurulda görüşüceği bildirilmişti.halen bi cevap yok,cevap verileceğini de sanmıyorum.

    Yorumun Devamı
  • ersin b 03 Nisan 2013 09:16

    bakanlığın cevabı aynen şöyle olacaktır. ilgi yazıda belirtmiş olduğunuz sınavlar için çalışmalar devam etmekte olup tamamlanınca sınav duyurusu yapılacaktır.

  • Emekçi 03 Nisan 2013 08:24

    bizler yardımcı hizmetler sınıfı olarak çokmu bir şey istiyoruz başkaları gibi sınav istiyoruz okadarmı zor anlamadım bunu duyuruya çıkaracak olması.....

  • hizmetli 02 Nisan 2013 23:42

    sayın milli egitim yetkilleri sesimizi duyun artık biz sizlerden bizleri işe koyun demiyoruz sadece biz hizmetliler yaptıgımız işin kadrosunu istiyoruz mademki bizleri neye kaymakam veya valilik onaylarl ile memurluk yaptırıyorlar bu işleri yapan arkadaşların çoğu ön lısans mezunu ya bizleri atayın yada sınav acın gözlerimiz sizden gelecek haberlerde artık egitim bir sen türk egitim sen ve tec sen santıkalarına teşekurler bizleri unutmadıkları için sizlerden ümütlüyuz saygılarımla

    Yorumun Devamı
  • ZİRAAT MÜH.ÖĞRETMEN 02 Nisan 2013 20:05

    unvan değişikliği sınavı derhal yapın ya da bizim durumda olanları unvanlarımızla ilgili kurumlara geçişimizi sağlayın...

  • kenan karatay 02 Nisan 2013 16:18

    arkadaş bu meb ne yapmaya çalışıyor daha doğrusu neden hiç bir şeyi doğru dürsüt yapamıyorlar demeliyim ve görevlerinin gerektirdiklerini ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar,,bizim oylarımızla o mevkilere geldiniz ama bir işi beceremiyorsunuz hani çözüm hep sıkıntıı veriyorsunuz yazıklar olsunn yapamıyorsanız görevinizi istifa edin kardeşim bu hükümette çok iyi işler yapacak olalanlar varrr

    Yorumun Devamı
  • şerif şervan 02 Nisan 2013 14:34

    tüm unvanlar ile ilgili görevde yükselme sonavları en kısa zamanda aılmalıdır.başta 13 yıldır sınavı bir türlü yapılamayan şube müdürlüğü sünavı olmak üzere tüm unvanlara ait sınavlar açılmalıdır.ancak öyle görülüyıorki çok baskı olmadığı sürece söz konusu sınavları açmaya pek niyetli gözükmüyor

    Yorumun Devamı
  • bycinn 02 Nisan 2013 14:13

    ne diyelim inşAllah olur

  • hizmetliyim.her işi yaparım. 02 Nisan 2013 13:34

    geçen doktora gittim yaş 36 .doktor 36 yaşına göre çok yıpranmış omurgan dedi ne iş yapıyorsun dedi okula tek hizmetliyim dedim. o halde ya çekecen yada piyango çıkacakki çalışmayacaksın. dedi yapacak bir şey yok dedi. aynen doğru söyledi.en azından görevde yükselme olurda gene görevimiz yaparız daha uzun yıllar. sözleşmeliye var bize yok. görevde yükselme istiyoruz. yoksa oy yok.

    Yorumun Devamı
  • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ