15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI BAŞLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Kitaplarda Atatürk resmi unutuldu

Kitaplarda Atatürk resmi unutuldu

Kitaplarda Atatürk resmi unutuldu

 Kitaplarda Atatürk resmi unutuldu Eğitim-İş, bazı yayınevlerinin ders kitaplarında Atatürk resmi, İstiklal Marşı ve öğrenci andına yervermediğini açıkladı. Sendika, "Bakanlık basımevleri hakkında soruşturma açmalı" dedi. 

Eğitim-İş'ten dün yapılan açıklamada, 2013-2014 eğitim öğretim yılında okutulacak derskitapları ile öğretmen kılavuz kitaplarının bir kısmı okullara teslim edildiğini ifade edildi. Sendika, bu kitapların hazırlanmasında bazı yayınevleri tarafından yönetmeliğe uyulmadığını iddia ederek, "İstiklal Marşı,Öğrenci Andı ve Atatürk posterine bilinçli olarak yer verilmediği tespit edilmiştir" dedi.

 

KONTROLDEN ÇIKTI

 

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, şunları söyledi:

 

KİMLİĞİ YOK ETME: Ders kitaplarının hazırlanması ile ilgili olarak MEB Ders Kitapları ve EğitimAraçları Yönetmeliği'nin 8. maddesinin ç bendi 8 numaralı kısmında 'ilköğretimin 1, 2 ve 3'üncüsınıflarına ait kitaplarda, yaprağın ön yüzünde Türk Bayrağı ile birlikte İstiklal Marşı'nın ilk iki kıtası; yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı; üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk resmi ve resmin alt kısmında Mustafa Kemal Atatürk yazısı bulunur' deniliyor. Teslim alınan kitaplardan, Zambak Yayınlarınca basımı yapılan ilkokul 1. Sınıf Türkçe Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda İstiklal Marşımız,Öğrenci Andı ve Atatürk posteri bulunmamaktadır. Daha önce mevzuattan Atatürk'ü tamamen silen, ulusal bayramların kutlanmasına yasak getiren, ders kitaplarından Atatürk İlke ve İnkılaplarınauygunluk koşulunu kaldıran MEB'in, Atatürk karşıtlığı kontrolden çıkmış bulunuyor. AKP'nin geçmişdönem politikalarının devamı olan bu uygulama, siyasi iktidarın Türk ulusuna Atatürk'ü unutturarak, ulusal kimliği yok etme amacının bir parçasıdır. Atatürk ve laiklik karşıtı olduğunu bir kez daha tescillemiş olan AKP, bu çirkin uygulamalarla, Atatürk'ün ulusun kalbindeki yerini yok edemeyeceğini asla unutmamalı.

 

YASAL İŞLEM YAPILMALI: Yandaş basımevleri tarafından yönetmeliğe aykırı bir şekilde, Atatürk ve ulusal değerler yok sayılarak basılan ve okullara gönderilen bu kitaplar acilen Milli EğitimBakanlığı tarafından geri çekilmeli ve adı geçen basımevi hakkında gereken yasal işlemler yapılmalı. Onbinlerce yurtsever öğretmenin ve eğitim çalışanlarının güç verdiği, her geçen gün katlanarak büyüyen Eğitim-İş, Atatürk'ün manevi şahsiyetiyle ilgili olarak gösterdiği özel hassasiyetle, üzerine düşen sorumlulukların gereğini, sarsılmaz bir kararlılıkla yerine getirmeye devam edecek.
 • Bu haber için 8 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • asan bulur 23 Ağustos 2013 14:27

  ne gereği var zaten. her yer atatürk resmi heykeli. çocuklar zaten taşıyamıyor kalın kalın kitaplar.

 • Adsız 21 Ağustos 2013 08:45

  eğitimci denilen zat. sen nasıl eğitimcisin ne demek unutulmuş olabilir. bu basım evlerinde kitap yayına girene kadar kaç elden geçiyor senin haberin var mı? bu ülke senin gibi eğitimcilere kalırsa yakında memleket batar. ha birde sana tavsiyem kitap basıma nasıl hazırlanır oku. oku da bilinçlen.

  Yorumun Devamı
 • Utanmaz müdür 21 Ağustos 2013 00:35

  böyle müdürler oldukça daha çok gün görürüz.çocuklarımıza yazık

 • res(i)miyeetin ehemmiyeti 20 Ağustos 2013 20:53

  öğrenmenin resimli olması her ünite arsına yerleşmesi hatta konu başlarında konuyu öğrenme ve sindirme andlarının verilmesi iyi olabilir mi?

 • Eğitimci 20 Ağustos 2013 19:10

  unutulmuş olabilir bunda büyütecek bir durum yok. bu ülkede yıllarca neler unutulmadı ki. o zaman sesi çıkmayan malum sendikalar hemen fevaran ediyor. istiklal marşı atlanıp yerine 10. yıl marşı okutulurken hiç sesleri çıkmıyordu. lütfen gerçekçi ve tutarlı olalım. tabii herkeste yaptığı işi düzgün yapıp kimseyi zan altında bırakmamalı.

  Yorumun Devamı
 • ali tayyip 20 Ağustos 2013 17:38

  şu yorumlarda alaycı takınan zavallılar..atanıza sahip çıkın..bu ülkenin ekmeğini yiyorsunuz bide

 • müdür bey 20 Ağustos 2013 17:23

  aa çok ayıp her 10 sayfada bir olması lazım çocuklar için çok lazım olan en önemli şeyi unutmuşsunuz hatta her sayfada olması lazım bir daha olmasın

 • talip hoca 20 Ağustos 2013 16:36

  bazı kitaplarda da olmayıversin. okulun her duvarında da var zaten.

Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ