MEB ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİNİ AÇIKLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Hangi Sendika Haklı?

Hangi Sendika Haklı?

05.03.2012 tarihinde "Hangi Sendika Haklı?" başlıklı bir yazı yayımlamıştık. O tarihten bugüne 14 aylık yani 1 yıl 2 aylık süre geçti. Bu süre zarfında hangi sendikanın haklı olduğu da kanımızca belli olmuştur. 4+4+4 sistemi maalesef halen düzene girmemiş, girememiştir. Yaşanan sorunlar gün gibi ortadadır. Eğitimcilerimiz ve vatandaşlarımız ise bu karmaşanın biran önce son bulmasını beklemektedir.

 

          Bu yazımızı okumadan önce tüm okurlarımızdan 05.03.2012 tarihli yazımızı okumalarını istemekteyiz. 05.03.2012 tarihli yazımız için TIKLAYINIZ.  

 

          05.03.2012 tarihli yazımızda kısaca 6 soru sormuştuk. 6 sorumuza en güzel cevabı o günden bugüne geçen 14 aylık süre vermiştir. Bizde sorduğumuz soruların cevaplarını şimdi okuyucularımıza sunalım.

 

          1. OECD ortalaması olan 21 öğrencilik sınıflar oluşturulamazsa(OECD ortalaması olan 21'e çekilemezse), 4+4+4 sistemiyle “Sınıf Öğretmenleri” mağdur olacaklar mıdır?

 

14 ayın cevabı: OECD verilerinden bahsedenler bugün OECD verilerini ağızlarına dahi almamaktadırlar. Çoğu okulumuz değil 21 kişilik, 30 kişilik sınıflara bile muhtaç durumdadır. 4+4+4 sistemi sınıf öğretmenlerini mağdur etmekle kalmamış yan alan geçişi denen bir icatla 2. kademe öğretmenleri de mağdur edilmiştir. Bu geçişlerin en büyük zararı ise eğitim sistemimize olmuştur. Kim çocuğunu sınıf öğretmenliğinden geçen matematik öğretmenine yada fen öğretmenine emanet etmek ister? Tabii ki bu alanlarda da çok başarılı sınıf öğretmeni arkadaşlarımız vardır fakat istisnalar kaideyi bozmayacaktır. Asıl gürültü diploma değeri taşımayan yan alan belgeleriyle(üniversitelerin ve YÖK mevzuatında yazılıdır) yapılan geçişler iptal edildiğinde yaşanacaktır. Görüldüğü gibi sadece sınıf öğretmenleri değil başta eğitimcilerimiz olmak üzere  tüm vatandaşlarımız mağdur edilmişlerdir.

 

          2. Türkiye'de eğitim sistemimizin neresinde OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü)  verileri dikkate alınmış ve uygulamaya girmiştir?

 

14 ayın cevabı: OECD verilerinin dikkate alındığı uygulamalara maalesef rastlanılmamıştır.

 

 

          3. Öğretmen maaşlarından tutun da öğrenci başına ayrılan maddi meblağa kadar OECD verilerine uygun hangi gerçekliğimiz bulunmaktadır? 

 

14 ayın cevabı: OECD verilerine uygun gerçekliğimize rastlanılmamıştır.

 

 

          4. 21 öğrencilik sınıflar oluşturulmaya kalkışılırsa, derslik sayısının artacağını(binlerce dersliğe ihtiyaç olacaktır) söylemek zor olmasa gerek. Bu derslik sayıları Türkiye'de nasıl ve ne kadar sürede tamamlanabilir? 5 yıl,10 yıl yoksa anında mı?

 

14 ayın cevabı: OECD verilerine uygun olarak belirtilen 21 kişilik sınıfları beklemeye devam etmekteyiz.

 

 

          5. Okullarına ödenek göndermeyen, okulun kırılan camını öğretmenin kendi maaşından değiştirdiği, kömür yokluğu çeken okulların bulunduğu ülkemizde bu kadar dersliğin yapılarak, OECD ortalamalarına ulaşacağımıza inanmakta mısınız?

 

14 ayın cevabı: OECD ortalamalarına ulaşacağımız zamanı halen beklemekteyiz.

 

 

          6. Bugünkü sistemin yanlış olduğunu her kesim kabul etmekle beraber eğitimcilerimizin söylemlerine göre 8. sınıfta okuma yazma bilmeyen öğrenciler bulunmaktadır.12 yıllık zorunlu eğitim, 12. sınıfta okuma yazma bilmeyen ve zorla okula getirilen öğrenciler yaratacak mıdır?

 

14 ayın cevabı: Bu sorunun cevabı için 14 aydan daha fazla bir süre gerekmektedir.

 

 

          Görüldüğü gibi o zaman sorduğumuz sorulara kendimiz cevap vermek zorunda kaldık. Aynı sendikalar bugün de yönetici atama ve mülakat için tartışmakta, hatta karşı karşıya gelmektedir. Bakalım ilerleyen zaman bu konuda hangi sendikamızı haklı çıkaracaktır. Takip etmeye devam edelim...

 

Not: 1. sınıflarda halen el yazısı uygulaması devam etmektedir. El yazısı uygulamasının geleceğe yönelik devamı bulunmadığı halde bu konuda neden ısrar edilmektedir? Milli Eğitim Bakanlığı bu kısır uygulamadan vazgeçmeyi düşünmez mi?

          

 

Manas Kağan

 • Bu haber için 12 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • neden aceba 29 Nisan 2013 12:13

  bende bu sitenin adının neden kamuajans olduğunu düşünüyordum. son haberlerle iyice belli oldu ki- kamusenajans olacak. bu gün ki haberlerin tamamı kamusen taraftarlığı nerdeyse. yuh artık

  Yorumun Devamı
 • Kara09 29 Nisan 2013 12:05

  çok doğru bir yazı olmuş

 • yorumcu 29 Nisan 2013 11:36

  şu yorumlara bak haksızlığa haksızlık diyemeyen mankurtlar. iyice nefret ettim bunlardan. biri almanyadan bahsetmiş. ben almanyada kaldım gördüm zorunlu eğitim 9 yıldır. 4+4+4 sistemi belki ugandada yada patagonyada vardır oraları bilmiyorum

  Yorumun Devamı
 • KAMUTES 29 Nisan 2013 09:33

  ancak bu kadar yanlı olunurdu. en azından tarafınızı belli ettiğiniz için tebrik ederim kamutes...

 • ali gürbüz 29 Nisan 2013 09:20

  egitim ogretimin en buyuk sorunu yan alan degisikligi yapmis ogretmenlerin ogrencilere faydali verimli olamamalaridir.iptal isteyen ogretmenlere iptal ve eski okuluna kendi isine bir an once donme hakki verilmelidir.

  Yorumun Devamı
 • YANDAŞŞ.. KAMUDANAJANS... 29 Nisan 2013 09:03

  bir haber sitesi değilde sanki tes in sitesi gibii.. bu kadar yandaşş.. artık bu siteyi ziyaret etmeyeceğimm...

 • kuzeyli 29 Nisan 2013 08:41

  insan aklıyla dalga geçmişsiniz. tamaemen bir tes fanitikliğinde yazılmış bir yazı. lütfen bu yazıyı okuyan öğretmen arkadaşlar almanyada yaşıyan bir yakınlarına sorsunlar eğitim sisteminin nasıl olduğu... birde utanmadan eğitim uzmanlarına sorduk diye yazmışlar. tarafgirlik böyle oluyor malesef her şeyi görmek istediğin gibi görüyorsun.

  Yorumun Devamı
 • eğitim bir li öğretmen 29 Nisan 2013 08:14

  çanakkalede 1 mayıs kutlanmaz.sizi şiddetle kınıyorum.bu 1 mayısın ruhuna aykırı! şehitler üzerinden diye ister istemez insanın aklına geliyor.1 mayıs -ergenekoncular bunu hiç istemezdi- taksim meydanında aslanlar gibi kutlanır.ikincisi öğretmenlerin ek ödemesinden hiç bahsetmiyorsunuz.1.önceliğimiz kılık kıyafet özgürlüğü(öğrenciler de dahil) ve amelelerin pardon öğretmenlerin maaşlarının ve ücretlerinin lise mezunu memurlar seviyesinde de olur iyileştirilmesidir.yönetici atamamaya vermediğiniz tepki de cabasıdır.bu gün bir sağlıkçı 900 tl döner sermaye almaktadır ve tatillerde de kesilmemektedir.onlar da alsın gözümüz yok ancak öğretmene parya muamelesi yapılıyor ve sendikal olarak gereken tavrı gösteremiyorsunuz.eşimle birlikte ciddi ciddi istifayı artık düşünüyoruz.

  Yorumun Devamı
 • hasan 28 Nisan 2013 23:12

  yazı çok güzel olmuş ama sonucunu yazma yürekliliğini de göstermenizi beklerdim.türk eğitim sen haklı demeniz hakaniyet gereği değilmiydi?ebs tüm öğretmenlerden özür dilemelidir demeliydiniz.

  Yorumun Devamı
 • adalet 28 Nisan 2013 22:53

  4+4+4 eğitim sistemi eğitim felaketi karabasnı olmuştur.eğitimcileri bilimadamlarının uyarılarına zerre kadar değer vermeyenler geşecek nesillerin istikballeriyle oynamaktan imtina etmemişlerdir.çok büyük kul hakkına girildiği her geçen gün ortaya çıkıyor.sinik ve pasif nesiller yetiştiriliyor maalesef.60 aylık çocuk 72 aylık çocukla aynı sınıfta.bundan daha kötü bir eğitim düşünebiliyor musunuz?

  Yorumun Devamı
 • cbci 28 Nisan 2013 19:21

  1 den 4 e kadar öğrencilerimin bitişik eğik yazmaları konusunda o kadar çok uğraştım ki neler çektiğimi ben bilirim. bu yıl 5. sınıf oldular ve artık orta okullar. öğrencilerimin hepsi düz yazı yazıyor ve yazıları çok bozulmuş. madem ki boşa uğraşıyoruz artık hiç bir öğrencinin yazısına bakmamaya karar verdim.

  Yorumun Devamı
 • mn.eren 28 Nisan 2013 17:52

  bu alan değiştiren öğretmenlerin hangi veriye göre başarısız olarak adlandırdığınızı merak ediyoyum. kanaati gerçek olarak görmek başka bir körlüğün işareti sayılmaz mı?

Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ