Bugün sizlere eğitim-öğretim sistemine eleştirel-sorgulayıcı bakmamız gerektiğini anlatan bir öğretmen-öğrenci diyaloğunu paylaşacağım.

Şöyle ki;

Öğretmen derse girer.

Öğrenciler ayağa kalkar.

Selamlaşmadan sonra öğrenciler yerlerine oturur.

Öğretmen; masasına oturur ve ders defterini doldurur, imzalar.

Daha sonra ayağa kalkar ve sınıfta gezinerek öğrencilerin halini hatırını sorar, onlarla kısa sohbetler yapar.

Böylece samimi ortam oluşur ve öğrenciler derse adapte-motive olmuştur.

Dersin o günkü konusu ‘başarıya giden yoldaki engeller’dir.

Öğretmen, bu kısa sohbetlerden birinde dersin o günkü konusuna bir yol açılır.

Öğretmen ile sınıfın en silik-varlığı ile yokluğu belli olmayan-durgun öğrencisi arasında şöyle bir diyalog olur:

(...)

Öğretmen: Ders işlenirken neden suskun ve durgunsun? Halbuki benimle bir dakikadır çok güzel ve içten konuşuyorsun. Açıldın mı?

Öğrenci: Ben, hep açığım öğretmenim aslında. İlk kez bir öğretmen bu kadar içten bir şekilde beni ziyaret etti. Kapımı çaldı ve o kapıdan içeri girdi. Sınıfta olup olmadığımı, varlığımı yokladı. Derslerin başında yapılan rutin isim yoklamaları gibi değil tabi.Beni, bana ve arkadaşlarıma hissettirdi-fark ettirdi.

Öğretmen: Ne yazık ki eğitim-öğretim ortamlarında başlıyor fark edilmeme, anlamsızlaşma, değer görmeme. Sonra sosyal ortamlara yayılıyor. Ve kırılma-ayrılma yaşanıyor insanlar - küçük, büyük demeden- arasında.

Öğrenci: Evet, bizleri işe yaramaz olarak tanıyor. Ve bir kenara atıyor adeta fırlatıyor. Bizlerin sistemin çıktısı değil, atılı oluyoruz.

Öğretmen: Nasıl?

Öğrenci: Sınavlar mesela. Hiç ilgimi ve dikkatimi çekmiyorlar. Hayallerimin önünde duran yüksek bir duvar. Açılması imkansız... İlgimi ve yeteneklerimi sınırlandıran... BERLİN DUVARI GİBİ BİR SINIR SANKİ... Hayallerime-ilgilerime-yeteneklerime geçit vermeyen...

Öğretmen: Bu duvar mı senin gözünü korkutuyor?

Öğrenci: Elbette. Herkes, oraya odaklanmamı ve orayı aşmamı istiyor-bekliyor. Ama hayallerim başka yerlere dalmış. Bazen öyle ikilemdesiniz ki bir hayallerime bakıyorum bir benden beklenenlere-bana dayatılanlara. Bir benden istenene bir hayalime bakıyorum. Ve şaşırıyorum. Hangisini seçmeliyim? diye... Sonunda bocalıyor, saçmalıyor ve arada kalıyorum. Mengene arasındaymış gibi bir his ve düşünce...

Öğretmen: Çok zor bu durum...

Öğrenci: Evet, gerçekten zor. Yani, eğitim sistemi ve sınavlar bir mengene gibi arasına alarak kıstırıp şekillendiriyor bizleri.

Öğretmen: İster misin yalnızca hayallerin yolunu çizsin ve seni şekillendirsin?

Öğrenci: İstemez miyim hiç! Hem de çok! Belki kendimi bulurum. Belki KENDİMİ GERÇEKLEŞTİRİRİM.

Öğretmen: Bir mücadele aslında seninkisi... Savaş gibi...

Öğrenci: Hayallerime ihanet edemem. Ama sınavların, ailemin, çevremin ve bir öğretmenlerin benden bekledikleri... İşte bunların baskısına rağmen hayallerime ihanet etmemek için gösterilen bir direnme benimkisi...

Öğretmen: Ama bir yere kadar olmalı...

Öğrenci: Evet, dış destek olmadığı an hayallerim yıkılıyor. Hayallerimin altında kalıyorum. Bu nedenle ne başımı ne elimi kaldırabiliyorum derslerde. Ölüyüm yani... Suskunum... Yorgunum... Yalnızım... Ve sonunda atıl olmuş biri... Elekten geçemeyen bir çer çöp gibi...

Öğretmen: Ona dokundum sanırım...

Öğrenci: Evet, ona dokundunuz öğretmenim! Bir anlamı olduğunu, bir işe yaradığını düşündürdünüz ve hissettirdiniz.

Eleğe koymayın hayalleri olanları!

Elekte sallamayın hoyratça ve fütursuzca!

Sonra o elekten geçemeyince bir kenara atmayın pervasızca!

Hayallerime tutundum, dallarını kırmayın!

Kolu kırılmış olmasın!

Hayallerime destek verin!

Hayallerimi güçlendirin ve yükseltin!

Ve önlerindeki imkansız duvarlardan aşırın HAYALLERİMİ!

Not: Bir cevher var her çocukta, eğitim sistemimiz o cevherleri çıkaramıyor. Öğretmen, doktor, kaymakam, mühendis, savcı, hakim vs... çıkarıyor. Ama o cevherleri çıkaramıyor. Bundan dolayı bu eğitim sisteminin içinden kendileri olarak çıkamıyor kuşaklarımızın çoğu. Ve bizler de bu sistemin işleri içinden çıkamıyoruz. ‘Çık çıkabilirsen işin içinden!’ kaygılarıyla, umutsuzluklarıyla, karamsarlıklarıyla... Eğitim sistemimiz, çocuklarımızı ilgileri ve yetenekleri dışında çevresel dayatmalara odaklıyor ve koşullandırıyor.

Bir ışık yak öğretmenim! Ötekilerin (atıl olan) gözlerinin içini parlat! Ötekilerin hayallerini yüreklendir ve uçur!

Elden kaçıyor ya da eleniyor kenara atılanlar ve itilenler. Akıllı telefonların ellerinde heba oluyorlar ve köreliyorlar. Akıllı telefonların eline düştüler öğrenciler... Artık incir çekirdeğini bile dolduramıyorlar...

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hicham el Guerrouj 1 yıl önce

Yazı iyi de böyle konuşabilecek 'silik' öğrenci neredeymiş merak etmiyor değilim!

Misafir Avatar
Anatomi 1 yıl önce

Yüreği deşilmiş bir öğrencinin anatomisi olsa gerek. Dillenememiş haykırışlarıdır.