ABONE OL

Pedagojik Formasyon Kalktı Mı? ÖMB-TZYL Nedir? Pedagojik Formasyon Nedir, Kimler Formasyon Alabilir?

Üniversitelerin bünyesinde eğitim veren çeşitli fakültelerinin bölümlerinde okuyan ve formasyon alarak mezun olduktan sonra öğretmen olmayı düşünen adayları ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen başvurularında pedagojik formasyon şartını kaldırmaya hazırlanıyordu. MEB bu konuda resmi bir yazı yayınladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı Kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde gerçekleştirilen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verildi.

Formasyon Kalktı Artık ÖMB-TZYL İstenecek!

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez: 'Formasyon kalktı, bundan sonra Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans (ÖMB-TZYL) programları açılacak. Adaylardan bu belgeler istenecek.' ifadelerini kullandı. Dönmez, 'MEB ve YÖK ortak kararla lise düzeyince öğretmen yetiştirme işini lisansüstü düzeye çekti. Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans (ÖMB-TZYL) programları açılacak' dedi.

Eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik kadrolarında görev alabilmeleri için bitirmeleri gereken bir program olan pedagojik formasyon hakkında yeni düzenleme yapıldı. Formasyon sertifikası lisansüstü eğitim ile edinilebilecek. Lisans mezunları iki yarıyıl, birinci sınıf öğrencileri altı yarıyıl, ikinci sınıf öğrencileri dört yarıyıl, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri için iki yarıyıl olmak üzere pedagojik formasyon eğitim alıyordu.

Bu programda öğrencilere; Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Öğretmenlik Meslek Etiği, Eğitim Tarihi, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Rehberlik, Bilgisayar Destekli Öğretim, Özel Eğitim, Karakter ve Değerler Eğitimi, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Eylem Araştırması, Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Türk Eğitim Tarihi, Bireyselleştirilmiş Öğretim, Yaşam Boyu Öğrenme, Gelişim Psikolojisi dersleri verilir.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzalı pedagojik formasyon konulu resmi yazı şöyle:

''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin iş ve işlemler ilgi karar ve eki çizelge doğrultusunda yürütülmektedir. Bakanlığımız 2023 eğitim vizyon belgesinde, sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde programların açılması hedefine yer verilmiştir. Bu bağlamda ilgi Karar eki Çizelge'de yer alan Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan açılacak olan ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı ya da pedagojik formasyon programı / pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarı ile tamamlayanlar ifadesi, ilgi karar doğrultusunda değiştirilmiş olup yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi, ilgi karardaki geçerliliğini yitirmiştir.''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz 2023 Vizyon Belgesinin açıklandığı toplantıda, eğitim fakültesi mezunu olmayıp öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen kişilerin almak için çaba sarf ettiği pedagojik formasyon şartını kaldıracaklarını açıklamıştı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
emre 2 hafta önce

bu haberin aynısı 11 temmuz 2020'de çıkmıştı. şimdi bize yeni haber diye yutturmaya çalışıyorusnuz. TTK başkanı Burhanettin Dönmez bu sözleri güya Hürriyet gazetesine röportajında vermiş. Ama resmi bir açıklama yok. O günden bugüne hiçbir ekranda yada sosyal medyada resmi sitede falan böyle bir açıklama yok. acaba formasyon konusunda yeni bir gelişme varmı diye arama yapan insanları siteye çekip reklamlar üzerinden para kazanmaya yönelik bir haber. Kısacası haber değeri yok. kaynak bile belirtmemişsiniz TTK başkanı bunu nerede söyledi diye.

Misafir Avatar
anonim 2 hafta önce

bu kararı alanlar milyonlarca insanın emeklerini çöpe atıyorlar. sn. ziya selçuk'un açıklaması şu şekildeydi: "formasyon almayın, bu eğitimi biz bakanlık olarak vereceğiz, siz sadece sınavı kazanın." şimdi denilene göre atanmadan önce yüksek lisansı yapmak gerekiyor. peki bakan'ın sözüne güvenip formasyon almayanlar, kpss'ye çalışanlar ve yüksek puan alanlar ne olacak ? yüksek lisansları yok diye atanamayacaklar. milyonlarca insanın emeğini çöp ettiniz 4 yıl oku, lisansı bitir, 1.5 yıl yüksek lisansını bitir, 1 yıl kpss'ye gir. ve sonra atanabilirsen atan!! yazıklar olsun.
4 yılda formasyonu da alıp kpss'ye çalışıp atananlar varken bu insanların hayalleriyle oynamaktır.