ABONE OL

Ortaöğretimde Sınıf Geçme Şartları Neler? Sorumlu Sınıf Geçme Ne Demek? Okullarda Sınavlar Ne Zaman Yapılacak?


Sınıf geçme nasıl? Corona virüs pandemisi 2020 Eğitim Öğretim takviminin normal işleyişini engellemiş ve öğrenciler 2. dönem notu almamıştı yalnızca ilk dönem notlarıyla değerlendirilmişti. Bu yıl da önemli gelişmeler ardı ardına yaşanıyor!

İlk açıklanan bilgiye göre; 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında sınavların okullarda yüz yüze yapılması kararlaştırıldı. Belirli derslerden (temel dersler) yapılacak sınavlar için öğrenciler belirli sayılarda sınav takvimlerine göre okullara giderek yazılı sınava tabi tutulacaklar ve aldıkları notlar geçerli olacak. Sınav iş ve işleyişi okullarca belirlenecekti.

Fakat 17 Kasım'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eğitimin yıl sonuna kadar online olarak devam edeceğini açıklamasının sonrasında sınavlarla ilgili verilecek karar belli oldu. 

Bakan Selçuk şu açıklamalarda bulundu;

"31 Aralık'a kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlama salgının seyrine göre gerçekleştirilecek. Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacak. Destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında da bu süreçte yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Özel Öğretim Kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki bireysel eğitimler yüz yüze gerçekleştirilebilecek. 30 bin tableti daha 10 gün içinde öğrencilerimize ulaştıracağız. 500 bin tableti yıl sonuna kadar öğrencilerimize teslim etmiş olacağız. Merkezi sınavlara hazırlanan öğrenciler için sınav müfredatının uzaktan eğitime uyumlu hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar sürmektedir. Öğretmenlerimiz, uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerini almaya devam edecekler. Yüz yüze eğitime aşamalı geçiş sürecimize en hızlı şekilde yeniden başlamak en büyük temennimizdir. Aralık ayının son haftasındaki tabloya göre okullarda yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamamızı ve takvimimizi kamuoyu ile paylaşacağız."

Sorumlu Sınıf Geçme Nedir?

Sorumlu sınıf geçmede öğrenci bir üst sınıfa geçer. Yeni eğitim-öğretim yılında geçtiği üst sınıfı okuyan öğrenci. Bir önceki yıldan zayıf olan derslerini, yılın belirli dönemlerinde yapılan ve okul idareleri tarafından duyurulan sınavlara girerek geçmeye çalışır. O sınavlarda gerekli şartları oluşturursa o dersten geçmiş olur. Öğrencinin mezun olabilmesi için sorumlu derslerini de geçmesi gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre sorumluluk sınavları, 1. dönemin ilk haftası, 2. dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak. Eğitim öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için hafta içinde bir sınav daha yapılacak.


Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine eklenen madde şöyle:

'Olağanüstü durumlarda sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi'

EK MADDE 2 – (1) İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle Bakanlıkça veya il/ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına istinaden mahalli mülkî idare amirince ortaöğretim kurumlarının tamamında ya da bir kısmında eğitim ve öğretime ara verilmesi, öğrencilerin sadece bir dönem puanının bulunması ve ara vermeye sebep olan şartların devam etmesi nedeniyle telafi programının uygulanamayacak olması durumunda öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenir.

(2) Birinci fıkra kapsamında;

a) Doğrudan sınıf geçme şartlarını sağlayan öğrenciler doğrudan,

b) Doğrudan sınıfı geçme şartlarını sağlamayan öğrenciler alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak,

c) Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında bu fıkranın (a) ve (b) bentlerine ek olarak;

1) İşletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler; beceri sınavının yapılamaması durumunda işletmede beceri/meslekî eğitim dersinin bir dönem başarı puanı, bu dersin yılsonu başarı puanı olarak değerlendirilerek,

2) Teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini Yönetmeliğin 63 üncü maddesine göre işletmelerde yoğunlaştırılmış olarak gören öğrenciler, önceki sınıflarda yoğunlaştırılmış eğitim programına katılmış olmaları şartıyla,

bir üst sınıfa geçer.

(3) Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler ikinci fıkra kapsamında değerlendirilmez.

(4) İkinci fıkra kapsamındaki öğrencilerin yeni ders yılı sonundaki başarı durumu, bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre değerlendirilir.

Önümüzdeki Yıllarda Sınıfta Geçme Sisteminde Değişikliğe Gidiliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şu anda uygulanan sistemin öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkilediğini performansı düşürdüğünü söyledi. Ancak gelecek yeni sistemin bu sefer de öğrencilerin psikolojisini bozup bozmayacağı merak konusu olacak. Muhtemelen bir daha ki yönetmelik değişikliği de öğrenci ve veli psikolojisi üzerinden değerlendirilip değiştirilecektir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temel derslerin de aşamalandırılacağını belirterek, "Örneğin matematik dersi 1, 2 ve 3 olarak bölünecek. Matematik 1'i geçemeyen matematik 2'yi alamayacak.Türkçe eğitiminin kalitesinin yükseltilmesi için yeterliliği ölçen bir eğitim alt yapısı kuracak" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tasarım aşamasında olan yeni karne çalışması hakkında da bilgi veren Selçuk, "Yeni karnelerde temel derslerde notun yanında başarı ve eksikliklerin nedenleri de belirtilecek" açıklamasında bulundu.

Bakan Selçuk; ''Sınıf geçmeyle ilgili çalışma bitirildi ve gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. Velilerimiz 'Tamam, çok güzel', öğretmenlerimiz 'Böyle olursa eğitimde gerçekten büyük bir sıçrama olur.', yöneticilerimizin 'keşke' dediği bir yönetmelik geliyor. Birdenbire kural değiştirip öğrenciler için de sorun oluşturmak istemedik. Bu ülkenin çocukları, bizim deneme tahtamız değil, pilotla başlayalım dedik. Hazırlıklarımız tamam, bunun bu sene pilotunu yaptık, simülasyon anlamında yaptık, gayet güzel geçti. Burada, her dersten iki dönem notunun aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının 70 olması gibi bazı şeyler var. Bu böyle olduğunda kaç öğrenci yukarı çıkıyor, kaçı çıkamıyor, kimi nereye yönlendirebiliyoruz, bunun modellemesi çıktı. Bir yazılım oluşturduk ve senaryoyu rahat görebiliyoruz. Dolayısıyla çözebileceğimiz bir konu. Problem yok.'' ifadelerini kullandı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
.......... 2 hafta önce

Sınıfta kalma olmamalı 1 sınıf matematikte 1. Sınavdan enfazla 30 aldı 30 kalcaz ve hocada telafi yapmıyo uzaktan eğitimden bi bokta anlaşılmadı

Misafir Avatar
Erdal 6 ay önce

Şimdi ben tarihten kaldım onun için sorumluluk sınavına girermiyim

Misafir Avatar
fahrettin 2 hafta önce @Erdal

edebiyatın 50 ve üstü ise geçersin sadece edebiyattan sorumluluk var

Beğenmedim (1)