ABONE OL

İsteğe Bağlı İl Dışı Yer Değiştirme İş ve İşlemleri! MEB 2. İl Dışı Ataması Yapılacak Mı?

MEB bünyesinde görev yapan öğretmenler il dışı atama sürecinde tayin olmak istedikleri illerde bulunan normu müsait okullardan tercihlerde bulunarak, hizmet puanlarına göre yer değişikliği başvurusunda bulunurlar. İl dışında boş kadrosu olan okullar duyurulur ve yer değişikliği isteyecek öğretmen bu okullardan seçimlerini yaparak Mebbis modülünde başvurusunu yapar.

Öğretmenlerin 2020 yılı iller arası isteğe bağlı yer değiştirme takvimi belli oldu. Yayınlanan il dışı yer değiştirme takviminde, öğretmenlerin başvuru tarihleri, sonuçların ilan edilmesi ve il dışı ataması gerçekleştirilen öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri belirtiliyor. İller arası isteğe bağlı yer değiştirme atamalarında öğretmenlerin tercihleri doğrultusunda, hizmet puanına göre atamaları elektronik ortamda belli oluyor.

Öğretmenler ve sendika temsilcileri sosyal medyada ve çeşitli platformlarda 2. il dışı ataması için talepte bulunuyorlar. Konu Milli EĞitim Bakanı Ziya Selçuk'a soruldu. Bakan Selçuk'un verdiği cevap şu şekilde oldu: 'İl, okul ve branş bazında ihtiyaçlara göre atamaları yapıyor. Bazı illerde ihtiyaç varken bazılarında hiç ihtiyaç olmuyor. İkinci bir il dışı ataması talebi doğal. Fakat her öğretmenin olmak istediği yerde olması kolay değil. Bu iş, yer boşalmasıyla alakalı bir şey. Burada da norm fazlası olayı gündeme geliyor.' Bakan Selçuk'un bu açıklamalarından gündemde 2. il dışı atamalarının olmadığı anlaşılıyor. Süreç içinde gelişme olursa kamuajans ile haberdar olabilirsiniz.

* Öğretmenlerin il dışı isteğe bağlı yer değişikliği başvuruları: 6 Ağustos 2020- 10 Ağustos 2020 tarihleri arası

* Sonuçların açıklanması ve atamaların yapılması: 11 Ağustos 2020

* Atanan öğretmenlerin görevden ayrılma işlemleri: 12 Ağustos 2020'


Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin, 'İsteğe bağlı yer değiştirmeler' başlığı 52. madde de il dışı yer değişikliği yapmak isteyen öğretmenler için gerekli şartlar belirtilmiştir. 

İsteğe bağlı yer değiştirmelerde süre şartı nedir?

Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında iller arasında yer değiştirecekler bakımından bulunduğu ilde fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır.

İkinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta iken öğretmenliğe atanmak isteyenler ile ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin isteğe bağlı yer değiştirmelerinde süre şartı aranmaz.

Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kara elmas 3 ay önce

ikinci il dışı bekliyoruz...

Misafir Avatar
hataylı 3 ay önce

2. il dışı muhakkak olmalı.Bir açıklama bekliyoruz.

Misafir Avatar
Cem 4 ay önce

Kamu Ajans lütfen öğretmenlere 2. İl dışı yapılması için arkamızda durunuz.

Misafir Avatar
Sınıff 4 ay önce

Neden iller arası tayinlerde neden hizmet puanları açıklanmıyor yada varda ben mi bulamıyorum neye göre kim nereye tayin olmuş görmek istiyorum. Ne kadar hizmet puanımız olmalı çıkarımda bulunmak istihorumm

Misafir Avatar
Kallavi 4 ay önce

il dışı tayinlerde yollukları ilişik kestikten bir hafta sonra yatırıyorlarmış maalesef

Misafir Avatar
gündüz 4 ay önce

il dışı veya mazeret atamaları neden geç yapılıyor. çözüm bulunması lazım. ev bulmak ve taşınmak kolay değil. gittiğin yere alışmadan okula başlaman gerekecek çok zorda bırakıyorsunuz personelinizi.

Misafir Avatar
hayrunisa 5 ay önce

eşim saglık bakanlıgı personeli 23 temmuz da tayini başka bir ile çıkacak ben 6 agustosda mazeret tayini isteyebiliyomuyum çalıştıgım okulda görev sürem 2 yıl 11 ay

Misafir Avatar
Mesut 4 ay önce @hayrunisa

Hocam mazeret yani özür grubu atamalarında adaylığınızın kalkması yeterlidir okulda başka süre şartı aranmaz. yani tabi ki eşinizin bulunduğu yere yer değiştirmesi isteyebilirsiniz.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
ÖĞRETMEN ATAMA URFA 4 ay önce @hayrunisa

30 EYLÜL İTİBARİYLE BULUNDUĞUN İLDE 3 YILINI DOLDURUYORSAN BAŞVURABİLİRSİN.

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
Seda 5 ay önce

İl dışı tercihler elektronik ortamda yapılsa bu sene çok iyi olur.