ABONE OL


Eğitim Ödeneği her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen bir ikramiye türüdür. Çeşitli sebeplerle (askerlik, ücretsiz izin, doğum izni vs.) Eylül ayı içerisinde fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödenir.

Eğitime hazırlık ödeneği eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapan kişilere verilir. Bununla birlikte, İlköğretim ve okul müdürlerine, müdür yardımcılarına, cezaevi okullarında çalışan öğretmenlere, yöneticilere, eğitim uzmanı ve yardımcılarına da eğitime hazırlık ödeneğinden faydalanma hakkı tanınmıştır.


657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir. Hazırlık ödeneğinden saymış olduğumuz kimseler haricinde yer alan hizmetli, memur gibi devlet çalışanları yararlanamamaktadır.

657 sayılı Kanun'un ek 32'nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır.

Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararına göre, öğretmenlerin öğretim yılına hazırlık ödeneğine her yıl için %2,5 zam yapılmıştı. 

Kararda açıklanan ilgili madde: Öğretim yılına hazırlık ödeneği Madde 11- (1) 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesinde öngörülen öğretim yılma hazırlık ödeneği; 2020 yılında 1.210 TL, 2021 yılında 1.250 TL olarak ödenir. 2020 eğitime hazırlık ödeneği 1.210 TL'dir. 2021 yılında ise 1.250 TL ödenek ödenecektir. Bakanlığın yazısına göre Ödemeler 7 Eylül 2020'den itibaren başlayacak.

Toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında hakem kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul/kurumlarda görev yapan öğretmenler için ödenmesi kararlaştırılan 2020-2021 eğitim öğretime hazırlık ödenekleri öğretmenlerin hesaplarına yatmaya başladı. Brüt ödenek 1.210 TL iken damga vergisi kesintisi ile birlikte kadrolu öğretmenlere 1.200,32 TL, sözleşmeli öğretmenlere ise damga vergisi haricinde yapılan SGK kesintisi ile birlikte 1.032,27 TL ödenmesine başladı. Ödemeyi yapan il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri azınlığı oluştursa da önümüzdeki hafta içerisinde öğretmenlerin büyük kısmına bu ödemeler yapılacak. Mevzuata göre, eğitim öğretim yılının başladığı ay içerisinde bu ödemelerin yapılması gerekmektedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ahmet 3 ay önce

Bu 1210 TLyi vereyim geri, şu alakası olmadığı halde öğretmenin işine ve özlük haklarına pis dillerini uzatanlar sussun, gitsinler kendi işlerine baksınlar biraz da.

Misafir Avatar
orhan 3 ay önce

birde eğitimci olacaksınız çok yazık şükür etmeli insan haline

Misafir Avatar
Sedat 3 ay önce

Öğretmenin mesleğini kıskanan çomarlar sizi de anlıyorum. Daha 2x2 kaç diye düşünürken tüm soruları yapan çocuğu kıskanmakta haklısınız tabii.

Misafir Avatar
Igiyi 3 ay önce

7sinden itibaren dediler ama parayı işletiyor adamlar haram olsun

Misafir Avatar
öğretmen 3 ay önce

Öğretmene yeterli ücret ve ek ders vermeyip azıcık eğitim ödeneği için bu kadar konuşturan düzene yazıklar olsun...

Misafir Avatar
salim 3 ay önce @öğretmen

sedat...eskiden öğretmenler ev arabayı emekli olunca alıyordu şimdi hepsinde var...

Beğenmedim (10)
Misafir Avatar
Sedat 3 ay önce @öğretmen

Eskiden milletvekilleri de anca ev alıyordu şimdi saray.

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
salim 3 ay önce @öğretmen

eskiden pazarlarda öğretmenler limon,pazar çantası satardı yetmiyorsa aldığın para sende sat...

Beğenmedim (20)
Misafir Avatar
ÖĞRETMEN 3 ay önce

Bence ayın 20 sinden sonra yatar. Her sene böyle yazılar gelir ama 20veya 21 Eylülden önce ödendiğine ben şahit olmadım.

Misafir Avatar
Kemal 3 ay önce

YATMİCAK

Misafir Avatar
öğretmen 2 ay önce @Kemal

yATMADI!ya da birileri üstüne YATTI???!

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Birisi 3 ay önce

Bu ödenek öğretmen okul kırtasiye alsın diye verilmiyor. Ogretmen ihtiyaçlarını karşılaşın fiilen egitim yapacağı döneme daha mutlu girsin diye veriliyor. Sadece adi üzerinde spekulasyon yapılıyor. Yoksa okula kırtasiye malzemesi almak devletin görevi gerçi tebeşirden sonra tahta kalemini bile öğretmenin üzerine kilitlediler ya hadi hayırlısı