ABONE OL

DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Ne Zaman/Hangi Ayda Sona Erecek?

2020 Yılı DYK için 07-09 Temmuz 2020 tarihleri arasında, kurs merkezi başvuruları alındı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylandı. 10-13 Temmuz 2020 tarihleri arasında, öğretmen başvuruları alındı ve ücretli öğretmen başvuruları il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylandı. 14-17 Temmuz 2020 tarihleri arasında, öğrenci başvuruları alındı.

20 Temmuz 2020 Pazartesi günü, kurs sınıfları oluşturuldu ve dersler başladı. 28 Ağustos 2020 Cuma günü kurslar tamamlandı.

DYK Öğrenci Ve Öğretmen Başvuruları Kursiyer Ve Öğretmen Başvuruları Ve Benzeri İşlemleri E Kurs Modülü Üzerinden  https://odsgm.meb.gov.tr/kurslar ve https://e-kurs.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacak. 

KURSLARDA SINIFLARIN OLUŞTURULMASI/SONLANDIRILMASI

Her bir kurs programına devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10’dan az; bir kursun sınıf mevcudunun ise 20'den fazla olmaması esastır. Öğrenci/kursiyer sayısının 20’ den fazla olması durumunda ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azami sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Tek gruplu kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 24’e kadar çıkarılabilir. Kurslarda yapılacak seviye tespit sınavlarına göre sınıflar/gruplar oluşturulabilir.

Kursların; örgün eğitime devam edenler ile mezun olanlar için ayrı gruplar oluşturularak düzenlenmesi esastır.

Aynı yerleşim biriminde birden fazla kurs merkezinin bulunmaması, öğrencilerin taşınma imkânının olmaması gibi sebeplerle sınıf mevcudunun 10’a ulaşamaması durumunda, millî eğitim müdürlüğünün onayı ile 5 öğrenciden az olmamak kaydıyla grup oluşturulabilir.

Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı ve ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim meslek lisesine kayıtlı öğrenciler ile bu okullardan mezunlar için açılacak kurslara katılacak öğrenci/kursiyer sayısı, özel eğitim okul/kurumlarındaki azami sınıf mevcudu sayısının yarısından az, azami sınıf mevcudu sayısından fazla olamaz. Ancak öğrenci sayısının yetersiz olması durumunda; 5 ile 6 ncı, 7 ile 8 inci, 9 ile 10 uncu sınıflar ve 11 ile 12 nci sınıflar birleştirilebilir.

Açılan her bir kursa devam eden öğrenci/kursiyer sayısının 10’un altına düşmesi durumunda, kursun birleştirilmesine veya kapatılmasına millî eğitim müdürlüğünce karar verilir. Bu işlemler aynı hafta içerisinde e-Kurs Modülü üzerinden de kurs merkezi müdürlüğü tarafından yapılır.

KURS SÜRELERİ

Kurslar yıllık ve yaz dönemi olarak planlanır. Yıllık planlanan kursların eylül ayının son haftasında, yaz dönemi kurslarının ise temmuz ayının ilk haftasında başlatılması esastır. Yıllık açılan kurslar ders yılı sonuna kadar devam eder.

Kursların başlangıç ve bitiş tarihleri iş takviminde belirtildiği şekilde uygulanır. Yaz dönemi kursları, iş takviminde belirtilen tarih aralığına bağlı kalmak şartıyla kurs merkezleri tarafından başlangıç ve bitiş tarihi belirlenerek açılabilir.

Kurslar, ders saatleri dışında saat 22:00’a kadar yapılabilir ve ihtiyaç duyulması hâlinde cumartesi, pazar günleri ile yarıyıl tatilinde de devam edebilir. Kurslarda bir ders saatinin süresi 40 dakikadır.

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları iş takvimine göre; kurs merkezi başvuruları 18-20 Ağustos 2020 tarihleri arasında alındı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylandı. 

Öğretmen başvuruları 21-25 Ağustos 2020 tarihleri arasında alındı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylandı.

Öğrenci/kursiyer başvuruları 26-30 Ağustos 2020 tarihleri arasında alındı.

Kurs sınıf/grupları 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında oluşturuldu ve dersler başladı.

Kurslar 6 Haziran 2021 tarihinde tamamlanacak.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.