ABONE OL

2. İl Dışı (Tayin) Ataması Olacak Mı? 2. İl Dışı Konusunda Son Durum Nedir?

2020 Yılı Yaz Dönemi İller Arası Yer Değiştirme Sonuçlarının ardından yer değiştiremeyenler 2. kez hak talep ediyor. Şu ana kadar konu netliğe kavuşmamış olsa da konuya ilişkin birtakım açıklamalar yapılıyor. İşte o açıklamalardan bazıları!

Öğretmenlerin iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemlerinde başvurular 6-10 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapıldı. Yapılan Başvurulara İlişkin Atama Sonuçları 11 Ağustos 2020 tarihinde açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığının önceki yıllarda öğretmenlerin taleplerine sessiz kalmayarak ikinci defa il dışı hakkı verdiği yıllar olmuştu. Bu senede öğretmenler MEB’e çağrıda bulunarak ikinci kez iller arası yer değiştirme tayin hakkı istemektedir. İl dışı atamalarından sonra dolayısıyla bazı okul/kurum'lar atandığı yere gitmeyen öğretmenler sebebiyle boş kaldı. Öğretmenler de haklı olarak 2. il dışı tayinlerinin yapılmasını ısrarla ve defaatle istiyorlar.

Bütün bunlarla birlikte büyük bir kitle de yer değiştiremedi. Özellikle bazı branşlarda tercih edilebilecek il ve okul sayısı oldukça sınırlı tutuldu. Hizmet puanı çok yüksek olmayan öğretmenler yer değiştiremedi.

MEB yetkilileri 2. İl Dışı Atama ile ilgili resmi bir açıklama yapmalı ve konuya ilişkin takvimi açıklamalıdır. Atamalarda mevcut tüm boş kontenjanlar açık olarak gösterilmeli, il dışı atamasını iptal ettiren öğretmenlerin gitmedikleri kontenjanlar da bu açıklara dahil edilmelidir.

Tayini çıkmayan öğretmenler bakanlıktan 2. il dışı atama yapmasını ve tüm norm açıklarının özür grubu için saklanmaması gerektiğini düşünüyor. Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ümit veren bir açıklama yaptı.

29 Ağustos 2020 tarihli NTV Canlı Yayınında soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2. İl Dışı Atamalar ve Alan Değişikliği ile ilgili oruya da yanıt verdi. ''2. İl Dışı Atamalar Yapılacak Mı?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''İl, okul ve branş bazında ihtiyaçlara göre atamaları yapıyor. Bazı illerde ihtiyaç varken bazılarında hiç ihtiyaç olmuyor. İkinci bir il dışı ataması talebi doğal. Fakat her öğretmenin olmak istediği yerde olması kolay değil. Bu iş, yer boşalmasıyla alakalı bir şey. Burada da norm fazlası olayı gündeme geliyor.'' yanıtını verdi.

''Alan Değişikliği Yapılacak Mı?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''a
lan değişikliği isteği öğretmenler açısından bir taleptir. Bu bizim diğer atamalar gibi düzenli yaptığımız bir şey değil. Arkadaşlar zahmet çekip ikinci bir üniversite okumuşlar. Fakat bu açıkla alakalı. Hangi branştan ne kadar ihtiyacımız var bu da önemli. Konu hakkında çalışmamız devam ediyor.'' şeklinde yanıt verdi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gül 3 hafta önce

İkinci dönem ikinci il dışı yapılsın:(((

Misafir Avatar
yasin 2 ay önce

Şimdi Yusuf Tekin ve Hamza Aydoğdu olsaydı 2.il dışı olmuştu...il içi yap, il dış yap, ilk atama yap, sözleşmeli tayin yap, il içi mazaret yap, il dışı mazaret yap olmadı il emri çıkar... 2.il dışı...ağam bizimle eylenirrrr

Misafir Avatar
Ahmet Düşgün 3 ay önce

Özür grubu ataması sonucu dahi dolmayan kadrolar var. İkinci bir iller arası ya da özür grubu ataması yapılmalıdır.

Misafir Avatar
Mehmet Çiçek 3 ay önce

Salgından dolayı tebdil-i mekâna ihtiyaç duyanlar için 2. İl dışı açılmalıdır.

Misafir Avatar
Avşar 3 ay önce

2. İl dışı neden olmuyor istediği yere gidemeyen bir çok arkadaş var insanların mutlu olacağı yerlere gitmeleri ne fırsat verilmeli

Misafir Avatar
Ank 3 ay önce

Gündem çok yoğundu, covid 2. Dalga ve sağlık sorunları gibi konularda ciddi risk altında olan ve ancak enabizda idarî izinli sayılmayan birçok insan var. Dsö pandrminin bir yıldan kısa süreceğini söylerken biz de rakamlar giderek artıyor ve daha kötüsü artik orta yaş ve gençlerde de sorun yaratıyor. İnsanlar görece başlama başlamama noktasında ciddi2 tereddütler yaşıyor. İşte bu kafa karışıklığı içinde tayinler iptal edilebiliyor vs. bu sebeple ikinci bir il dışı sağlanmalı örneğin ben engelli bir öğretmen olarak mecvut görev yaptığım yerde kalmayı seçtim, görev yaptığım yer büyük bir şehrin enn yoğun vaka sayısının olduğu ve sosyo-ekonomik olarak sıkıntılı bir yer. Ancak da ha risksiz bir bölgeye gitme imkanım vardı, engelli öğretmenlerle ilgili bakanlık bir düzenleme yapmalı ya da 2. bir il dışı açmalı ki mecbur çalışacağız bari riskin düşük olduğu bir yere gidelim. Yani sıkıntılar büyük kafalar çok karışık, unutmayalım ki engellilerin zaten bağışları hem düşüktür hem de teşhis konmuş konmamış birçok rahatsızlıkları vardır. Örneğin engelime ek olarak obezite sınırındayım ve insulin direncim var ama enabizda idari izinli sayılamıyorum.

Misafir Avatar
zafer 3 ay önce

ikinci il dışı mazeret hakkı verilmeli.
il içindeki mazeretliler zaten ilindeler bizler il dışına gidemiyoruz. il dışından gidecekler ayrı olmalı

Misafir Avatar
umut 3 ay önce

ikinci il dışı olmalı lütfen sesimize ses olun...