ABONE OL

Zorunlu Hizmet ve Sözleşmeli Öğretmenlik Kaldırılmalıdır

Zorunlu hizmet yükümlülüğü uygulaması 06.05.2010’dan  sonra göreve başlayan öğretmenlerimize bir mecburiyet olarak getiriliyor.Bu tarihten önce göreve başlayanlar ile eşi zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlamış ya da muaf yani kapsam dışında olanların ise böyle bir yükümlülüğü bulunmuyor.


15 Temmuz 2016’da yaşadığımız hain darbe girişiminden sonra  KHK ile getirilen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasında ise Sözleşmeli öğretmenin atandığı yerde (büyük ölçüde Doğu ve Güneydoğu illeri)  3 yıl boyunca hiç bir şekilde yer değiştirmelerine hak vermeyecek şekilde çakılı çalıştırma anlamına geliyor.


Türk Eğitim Sen olarak, en temel insani hak olan aile olma hakkı bile kısıtlanan ve hiç bir şekilde kadrolularla aynı olmayan sözleşmeli öğretmenliğe karşıyız, Tüm sözleşmeli öğretmenlerin bir an önce kadroya alınmasını ve bundan sonra da sadece kadrolu öğretmen alımı yapılmasını istiyoruz. Kadro verilene kadar da sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroluların sahip oldukları tüm haklardan yararlandırılmalarını talep ediyoruz.


Zorunlu hizmet yükümlülüğü uygulaması da kaldırılmalıdır.Bu,yanlış olduğunu düşündüğümüz bir uygulamadır.İnsanları  zorlayarak bir bölgede tutamazsınız. Nitekim bunun mümkün olmadığı da uygulamada görülmektedir.


Türk Eğitim Sen olarak MEB’e daha önce defalarca ilettiğimiz önerimiz, öğretmen tutma konusunda zorluk çekilen hizmet bölge ve alanları için ekonomik teşvikler sağlanmasıdır.Bölgenin özelliğine göre brüt 1 asgari ücret ile brüt 2 asgari ücret arasında değişen miktarlarda getirilecek ekonomik teşvikle, hem zorunlu hizmet yükümlülüğü hem de sözleşmeli öğretmenliğe gerek bırakmayacak şekilde bu bölgelerdeki öğretmen sorunu çözülebilir.


Bu, son derece makul  ve insani yollarla sorunu çözmek demektir.


Nitekim, geçmiş dönemlerde bu bölgelerde görev yapan kamu görevlilerine “olağanüstü hal tazminatı” diye bir tazminat ödemesi yapılmış ve bu uygulama bölgede bir istihdam rahatlığı sağlanmıştır. 


Bu tecrübe bugüne de aktarılabilecek güzel bir örnektir.


MEB’i zorunlu hizmet ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamalarından bir an önce vazgeçmeye ve çözüm önerilerimizi dikkate almaya çağırıyoruz.


Mehmet Yaşar Şahindoğan
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet elma 1 ay önce

Bir ülkede devletin temel görevlerinden biri tüm halkına en iyi ve eşit imkanlar sunmaktır,yoksa o ülkede hak hukuktan bahsedilemez, doğu ve Güneydoğu'da, Türkiye nin bir çok ilinde bazı yerler mahrumiyet denecek kadar geri kalmıştır, gelişmişlik farklılığı insanların suçu değil,devletin yanlış yönetiminin sonucudur,bunun düzeltilmesi için bazen özel tedbirler almak gerekir, sözleşmeli öğretmelik ve bu tedbirlerden biridir,yoksa bu illerdeki çocukların suçu nedir,aslında kadrolu memurluğu kaldırıp hepsini sözleşmeli yapmak gerekir,yoksa gelişmişlik farkını duzeltemessiniz,