Yüksek Lisanslıya Artırımlı Yetiştirme Kursu Ek Dersi Ödemesi
T.C.
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 34878943-135.04-E.14613122
Konu: Destekleme ve Yeiştirme Kursları

27.12.2016

.............. VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 23.12.2016 tarihli ve 28892082-869-E.14531115 sayılı yazısı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Bahçelievler İlçesinde görevli öğretmenin dilekçesine istinaden, destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında okuttuğu dersler için yararlandırılacağı ek ders ücretinin yüksek lisans öğrenimine bağlı olarak ayrıca %5 artırımlı ödenip ödenemeyeceğine ilişkin İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün ilgi yazısı ektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. 

Yunus YAĞMUR
Bakan a.
Daire Başkanı

Ek: İlgi yazı (bir sayfa)
Gereği:
B Planı

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
İnsan Kaunakları Genel Müdürlüğü

Sayı: 28892082-869-E. 14531115
Konu: Destekleme ve Yetiştirme Kursu

23.12.2016

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: İstanbul Valiliğinin 21.12.2016 tarihli ve 86472538-135-E.14424215 sayılı yazısı.

İstanbul İli Başçelievler İlçesi Org. Eşref Bitlis Ortaokulunda İngilizce Öğretmeni olarak görev yapan Vahip Sümer Özsüer'in destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında okuttuğu dersler için yararlandırılacağı ek ders ücretinin yüksek lisans öğrenimine bağlı olarak ayrıca %5 artırımlı ödenip ödenmeyeceğine ilişkin ilgi yazı ve ekleri incelenmiştir.

Bilindiği gibi; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176'ncı maddesinde, ''Bu Kanunun 89'uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140. örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'dan sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.

Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere%100 fazlasıyla ödenir.'' denilmektedir.

Diğer taraftan, 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme'' başlıklı ikinci bölümünün 8'nci maddesinde ''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın epştşm kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir.'' hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, yüksek lisans yapmış olduğu belirtilen ilgilinin destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında fiilen okuttuğu derslere bağlı olarak yararlandırılacağı ek ders ücretinin hem %100 hem de %5 fazlasıyla ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Ancak, ek ders ücretine ilişkin artırımlı ödeme 657 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen 176'ncı maddesinde belirlenen asıl göstergeler (gündüz öğretimi için 140, bunun dışında kalan süreler için 150) üzerinden hesaplanmak durumundadır. Bu nedenle, ek ders ücreti miktarının söz konusu göstergeler dikkate alınarak ayrı ayrı belirlenmesi ve ödemenin asıl ek ders ücreti tutarı ile artırımlı tutarların toplamı üzerinden yapılması, bir başka ifadeyle ödemenin asıl ek ders ücreti tutarı ile %105 artırımlı tutarın toplamı üzerinden yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinizi arz ve rica ederim.

Ahmet AYTAÇ
Bakan a.
Genel Müdür V.

Dağıtım:
Gereği:
İstanbul Valiliğine
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

Bilgi:
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yalçın 1 yıl önce

Ben tezsiz yüksek lisans yapmışım,idarem ek dersimi zamlı ödemiyor,bana diyorlar ki eğer tezli olsaydı zamlı alırdın,mevzuatı tam bilen var mı

Misafir Avatar
ka 1 yıl önce

Formatör öğretmenlere bazı illerde tam gün derse girdiklerinde ve okul okulda nöbet tuttukları zaman nöbet ücreti öndendiği duyulmaktadır. Bazı okulların şartları geregi formatörler tam gün ders alamamaktadırlar, yine formatörler ihtiyaca göre öğle arası ve ders çıkışı yada hafta sonu gelip çalışmak zorunda kalmaktalar dolayısı ile formatör öğretmenlere nöbet ücreti düzenlemesinin yapılması yerinde olacaktır.

Misafir Avatar
mert 1 yıl önce

yahu illa bir seyin suyunu çıkarmayın. 2 kat alıyon, 10a 1 sayılıyor eee daha ne? zaten ranta döndü kurslar.

Misafir Avatar
abdi 1 yıl önce @mert

nedne bu kadar üzüldün mert kardeş. hak ne ise alınır üzme o tatlı canını. seni tutanmı var eğer öğretmensen git kurs ver. al % 5 zamlı ücreti

Beğenmedim (0)