Yöneticilik Görevi Alınmış Olanlar Görevlerine İade Edilmelidir
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde bakanlık tarafından kurulan komisyon çalışmaları sonucunda 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Haklarında açığa alma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmasına rağmen kamu görevinden çıkarılmayan bir kısım eğitim çalışanı da halen açıkta olup haklarındaki inceleme ve/veya soruşturmalar devam etmektedir.
Bakanlığın bu çalışmalarının yanında valiliklerde kurulan komisyonlar marifetiyle de açığa alma/görevden uzaklaştırma işlemleri yürütülmüş, ancak bu işlemlerin ve belirlenen kıstasların birbirinden çok farklı uygulamalar olduğu, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Hatta açığa alınmayan kamu çalışanları için bile idari tedbirlerin yürütüldüğü belirlenmiştir.
Bazı eğitim kurumu yöneticilerinin haklarında açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmaksızın yöneticilik görevlerinin üzerlerinden alındığı ya da haklarında tesis edilen açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri bahse konu terör örgütüyle irtibatı bulunmadığı için kaldırılmasına rağmen yöneticilik görevlerine iade edilmediği görülmüştür.
Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartları düzenleyen 5. maddesinde, "son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak" şartı mevcuttur. Anılan eğitim kurumu yöneticilerinin, haklarında yürütülen adli veya idari soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerlerinden alınmamış olduğundan hareketle yöneticilik görevlerine iadesinde hukuki bir engel yoktur.
Bu nedenle, illere göre uygulama farklılıklarının önüne geçilmesi, kişisel tasarruflara meydan verilmemesi, dolayısıyla yeni mağduriyetlere yol açılmaması için üzerlerinden yöneticilik görevi alınanların göreve iadesiyle ilgili işlemler bir an önce yapılmalıdır. Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Serhat 2 yıl önce

Hiçbir suçumuz yokken yöneticilik görevimize son verildi mağdur edildik vatanımıza devletimize milletimize hizmet için görevimizi layıkıyla yapıyorduk her zamanda yapmaya hazırız hiçbir güç bu devlete millete zarar veremez vatanımız için devletimiz için ölürüz....

Misafir Avatar
Serhat 2 yıl önce

Hiçbir suçumuz yokken yöneticilik görevimize son verildi mağdur edildik vatanımıza devletimize milletimize hizmet için görevimizi layıkıyla yapıyorduk her zamanda yapmaya hazırız hiçbir güç bu devlete millete zarar veremez vatanımız için devletimiz için ölürüz....