Yönetici Görevlendirme Süreci Yeniden Ele Alınmalıdır
Kamuajans.com - Konuya ilişkin açıklamada, ''14.3.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6528 sayılı Kanun, okul ve kurum müdürü, müdür başyardımcısı ve yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevini, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın; görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevini ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erdirmiştir. Ancak bu kanuna dayanılarak çıkartılan 10.6.2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin yönetici görevlendirme esaslarına ilişkin maddelerine açılan iptal davalarında verilen yürütmenin durdurulması kararları ile görev süresi sona eren yöneticilerin yeniden değerlendirilme süreçlerine karşı açmış oldukları bireysel davalar neticesi verilen iptal kararları sonrası, yönetici görevlendirme süreci yönetilemez ve yürütülemez bir hâle gelmiştir.

Mahkeme kararları gözetilerek çıkartılan yürürlükteki yönetmelik, mevcut sorunlara kısa vadeli çözümler getirse de, kazanılmış hakların korunması ve tecrübeli yöneticilerin görevlerinin devamının sağlanması noktasında yetersizdir.

Bakanlığın eğitim kurumlarının yönetimi konusunda konuya uzun vadeli bakan bir politika ve strateji geliştirmesi gerekmektedir. Yönetici görevlendirme sürecinde belirsiz ve kestirilemez bir politika izlenmesi; 6287 sayılı Kanun’la yöneticilik görev süresinin 4 yılla sınırlandırılmış olması; ek ders usul ve esaslarının yöneticilere münhasır mali haklarının günümüz eğitim kurumu yöneticiliği görevlendirme süreci ve sorumluluklarına uyarlanamaması ile nöbet ücreti gibi yönetici olamayanlara tanınan ilave imkânların denginin yöneticilere yansıtılamaması sonucu kurum içi ücret dengesinin bozulması; öğretmenlik branşındaki normlarının saklı tutulmaması nedeniyle görev süresi sona eren yöneticilerin norm kadro fazlası öğretmen konumuna düşecek olmaları gibi sebepler dikkate alındığında, mevcut durumda yönetici görevlendirme sürecinde aday ve nitelikli/tecrübeli sıkıntısı yaşanması kuvvetle muhtemeldir.'' denildi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yorum 2 yıl önce

Eyy EBS, Kazandığım sınavı hiçe sayıp bir günde( 2015 haziran) boşa çıkardığıniz mudur yardımcilarindan birisi olarak hakkım olanı istiyorum. Yerime getirdiginiz ve uygulamalarıyla komedi yaratan vatandaşa da selamlar

Misafir Avatar
Hakkı 2 yıl önce

Müsteşar bey eğitim sistemine bir sendika bu kadar müdahale edebilir mi.Devlet liyakat sistemini işletme ise yarın da bu EBS ülkenin başına sıkıntı çıkarmaz mı.Allah Devletimize güç versin.Allah kimseyi kul hakkı yiyen lerle imtihan etmesin.TES üyelerine haksızlık edilmiştir.Tarih bunları yazacaktır

Misafir Avatar
Erzurum 2 yıl önce

EBS bu ülkenin eğitimini mahvetmiştir.İdarecelik ayaklar altına alınmıştır. EBS içindeki yalakaları idareci yapmakla nereye kadar götürecwktir bu işi.Kurumlar yönetilemez olmuştur.

Misafir Avatar
Eyyyy Eğitim Bir Sen 2 yıl önce

Utanmadan konuşuyorlar bir de .Yöneticiliğin ayaklara düşmesine sebep olan sizsiniz.Hak etmeden oturduğunuz koltuklar yetmedi mi.yoksa dört yıl kesmedi mi sizi.Susun da bari özrünüz kabahatinizden büyük olmasın.

Misafir Avatar
altay 2 yıl önce

Adalet duygusu öldükten sonra hiç bir şeyin önemi kalmadı. Mahkemeyi kazandık , sonuç hikaye ,.

Misafir Avatar
Mah 2 yıl önce

Mahkemeyi kazananlar yetenekli ve tecrübelerin.şu günlerde vatanperver bu müdürlere ihtiyaç var.vatan hainleri zaten memurluğuna atıldı.şu anda mahkemeyi kazanan vatanperver müdürlerin iadesi neden Bekler?

Misafir Avatar
Batmannn 2 yıl önce

Yediniz bitirdiniz ülkeyi Ey EBS. Daha ne istiyorsunuz. Sınav, liyakat, hakkaniyet gibi ilkeler zorunuza mı gitti? Yoksa üyeleriniz yüksek puan alamıyorlar mı onca kursa, deneme sınavına, basılan kitaplara rağmen.

Misafir Avatar
adalet adalet 2 yıl önce

adaletin kestiği parmak acımaz derler ya parmak acımasın ve 2015 ve 2016 da görevine iade kararı verilen bütün müdürler görevine iade edilsin.