Yönetici Değerlendirme Formu Puanlama Yetersizliği Çözüm Önerisi
Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 yılı faaliyet raporunu yayımlamıştır. Yayımlanan rapor incelendiğinde, doktora yapmış eğitimci sayısı 1443 kişi, yüksek lisans yapmış eğitimci sayısı ise 89350 kişi ve lisans yapmış 817432 kişi olarak görülmektedir. Bu sayılar bize Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli personelin yüzde 0,14'ü doktora, yüzde 8,93'ü ise yüksek lisans ve yüzde 81,74’ü ise lisans mezunu olduğunu göstermektedir. Bu rapora göre Milli Eğitim Bakanlığında görevli öğretmenlerden yüksek lisanslı olanlar yüzde 10 altında kalmaktadır. 

2023 Vizyon Belgesini göz önünde tutarak, Yönetici Atama Yönetmeliği Yönetici Değerlendirme Formunda iki bölümdeki puanlamalar üzerine dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu bölümlerden birisi yönetim alanında yapılan yüksek lisansa verilen puanın yetersizliğidir. Diğeri de formdaki ödüller kısmında bulunan eski “Aylıkla Ödül” ve “Ödül” e verilen puanlamadaki hatadır. Burada eski ödüller ile yeni ödüllerin bazıları ilişkilendirilmemiştir.

Yönetici değerlendirme formundaki puanlamalar incelendiğinde 2023 Vizyonunda vurgulanan yüksek lisans ve doktoraya verilen puanın çok yetersiz olduğu görülmektedir. Bu değerlendirme formuna bakıldığında yönetim alanında yapılan yüksek lisansa 3 puan yönetim alanındaki doktoraya 5 puan verilmektedir. Bu verilen puanın 2023 Vizyonunda önemle vurgulanan eğitimcilerin yüksek lisanslı yapılması üzerine bir etkisinin olmayacağı görülmektedir. Ayrıca 2023 Vizyonu ile yönetim alanında yapılan yüksek lisans ve doktoraya verilen puanın arasında kuvvetli bir bağ beklerken bu bağın çok zayıf olduğu görülmektedir. 

Devlet memurlarının ödüllendirilmesinde önceden “Aylıkla Ödül”, “Takdir Belgesi” ve “Teşekkür Belgesi” verilmesi gibi ödüllendirmeler vardı. Bu ödüllendirme 25/02/2011 tarihli mükerrer Resmi Gazete 6111/110 maddesi ile kaldırılarak yerine “Ödül”, “Üstün Başarı Belgesi” ve “Başarı Belgesi” verilmesi gibi ödül sistemi getirilmiştir. Yönetici değerlendirme formundaki ödüller bölümünde yer alan “Aylıkla Ödül” ile “Ödül” e ayrı ayrı puan verilmesi tamamen bir hatadır. Şuan “Aylıkla Ödül” olmayıp yerine “Ödül” gelmiştir. “Aylıkla Ödül” ün, “Ödül” ile ilişkilendirilmesi yapılmayıp ayrı ayrı puanlama yapılmıştır. Ödüller kısmı incelendiğinde eskiden var olan “Teşekkür Belgesi”, yeni gelen “Başarı Belgesi” ile yine eskiden var olan “Takdir Belgesi”, yeni gelen “Üstün Başarı Belgesi” ile ilişkilendirilmiştir. Buradaki ilişkilendirmede sorun yoktur. Sorun eskiden var olan “Aylıkla Ödül” ile yeni gelen “Ödül” ün ilişkilendirilmeyip birbirinden ayrılarak farklı puan verilmesi tamamen yanlıştır. 

2023 Vizyon Belgesinde yüksek lisanslı eğitimcilerin artırılması üzerine vurgu dikkate alındığında, yönetim alanında yüksek lisans yapan eğitimcilere, Yönetici Atama Yönetmeliği’nde yer alan değerlendirme formundaki verilen değerlendirme puanının 3 puandan 8 puana, yönetim alanında doktora yapan eğitimcilerin puanları ise 5 puandan 12 puana yükseltilmesi gereklidir. Bu şekilde yapılarak hem yönetim alanında yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara öncelik tanınacak hem de eğitimcilerin özellikle eğitim yöneticilerinin yüksek lisans ve doktora yapmaları yönünde ilgilerinin artırılması sağlanmış olacaktır.  

Diğer bir hususta Yönetici Atama Yönetmeliği’nde Yönetici Değerlendirme Formunda ödüller kısmında bulanan “Aylıkla Ödül” ile “Ödül” e verilen puanlamadır. Burada “Aylıkla Ödül” İle “Ödül” ayrı ayrı puanlanmayıp ikisi birbiriyle ilişkilendirilerek, “Aylıkla Ödül” veya “Ödül” şeklinde düzeltilerek 4 puan şeklinde düzenlenmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi ile Yönetici Atama Yönetmeliğindeki eğitim yöneticilerinin değerlendirilmesi üzerine bir ilişkilendirme yapılmıştır. Ayrıca yönetici değerlendirme formu puanlama yetersizliği ile yönetmelikte var olan bazı aksaklıklar ve çözümü üzerine durulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığımızın önümüzdeki günlerde yapılacak olan yönetici görevlendirilmesi öncesinde yazımda belirttiğim sorun ve çözüm önerilerini dikkate alması temennisiyle… 

Mümin ÜNLÜKAÇAR- Eğitim Yöneticisi/Yazar – 17/03/2019
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Güneşinoglu 2 ay önce

kendisin yüksek lisansı var ondan dolayı kendisine ayrıcalık yapılmasını istemiştir

Misafir Avatar
yazık 2 ay önce

neyi tartışıyoruz 4 yıllık görevlendirme için mi tartışıyoruz kardeşim bütün şartları düzeltsen ne olur. yönetici olmuyosun 4 yıl sonra öğretmensin kadro olmalı kardeşim kadro olmalı

Misafir Avatar
yönetici 2 ay önce

yazı çok güzel hazırlanmış umarım bakanlığımız da bu yönde adımlar atar.

Misafir Avatar
adil azizoğlu 2 ay önce

doğru tespit olmuş, madem herkes yüksek lisans yapsın istiyorsunuz, yüksek de puan verilmeli,,

Misafir Avatar
Hüseyin MUTLU 2 ay önce

Bakanlık bu yazıyı dikkate alır inşAllah, vizyon belgesine göre doğru iş yapılmış olur, yüksek lisansı özendirme açısından da faydalı olacaktır..

Misafir Avatar
hacer özlü 2 ay önce

harika bir yazı olmuş, umarım bakanlık dikkate alır,,,

Misafir Avatar
hasan 2 ay önce

İki üniversite bitirenlere de fazla puan verilmelidir.

Misafir Avatar
HASAN KAYA 2 ay önce

Okul yönetimi ile eğitim yönetim farklı alanlardır. Okul yönetiminin iş yükünün fazlalığından eğitim yönetimine vakit ayırmak mevcut iş yükü ile mümkün değildir.