Yönetici Atamalarında Mülakatın Kaldırılması Talebi
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ''Bilindiği gibi 2014 yılından bu yana yönetici atamalarında yazılı sınavın ardından mülakat yapılmaktadır. Bu durum yönetici atamalarının adil, şeffaf yapılamamasına yol açmaktadır. Zira geçmişteki mülakatlarda torpil listeleri oluşturulduğuna, liyakatli, ödüllü, ehil insanların değil; yandaşların görevlendirildiğine, mülakat komisyonlarının ciddi hak gasplarına yol açtığına tanıklık ettik. 

Sendikamız yıllardır yönetici atama mülakatlarının kaldırılmasını talep etmektedir. Bu talebimizi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da iletmiştik. Buna rağmen mülakat uygulaması ısrarla devam etmektedir. Bakanlık yönetici atama süreciyle birkaç ayda birkaç kez değişiklik yapsa da, mülakatı kaldırmamıştır. 

Yönetici atama yazılı sınavı 21 Nisan tarihinde yapılmıştır. Bu sınavın ardından mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yönetici mülakatlarında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara mülakat puanı olarak yazılı sınav puanının verileceğini söylemiştir. Bu sözün yerine getirileceğine yönelik inancımız güçlüdür. Dolayısıyla mülakat sonuçlarını titizlikle inceleyeceğiz. Umuyoruz ki, hak gaspları yaşanmaz. Aksi taktirde hak gasplarını en yüksek perdeden dile getirip, hukuki yollara başvururuz.  

Şube müdürü yer değiştirmeleri bir yıl daha ertelenmiştir. Hak kazanan şube müdürlerinin yer değiştirmelerinin ertelenmesi, eğitim camiasında huzursuzluğa neden olmuştur. Bu şekilde MEB’de huzurlu çalışma ortamı sağlayamazsınız, adalet sözlükte yer alan bir kelime olarak kalır. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; yönetici atamalarında mülakatın tamamen kaldırılarak, görevlendirmelerin sadece yazılı sınav sonucuna göre yapılmasıdır. Şayet huzurlu, mutlu, verimli, kaliteli, başarılı okullar hedefliyorsak, tüm bu hususların yöneticiden geçtiğini unutmamalıyız. Şu anki torpilli yöneticilerle okulların içinin boşaltıldığı, hak ve hukuk gaspı gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Öte yandan Bakanlığın son bir kaç ay içerisinde, yönetici atama süreciyle ilgili yaptığı değişiklik ve ikircikli tutumlar da eğitim kamuoyunda kaygılara ve “ne oluyor?” Sorularına neden olmuştur. Geri çekilen yönetici atama takviminin aynıyla tekrar yayınlanması, takvimin hiçbir gerekçe sunulmadan değiştirilmesi, yine makul açıklama yapmaya gerek duymadan şube müdürü nakillerinin  ertelenmesi, süresini dolduran okul yöneticileri için yönetmeliğin değiştirileceği haberleri hakkında açıklama yapılmaması gibi durumlar, eğitim çalışanları tarafından endişeyle izlenmekte ve “MEB de eski alışkanlıklar devam mı ediyor?” Sorusunu akla getirmektedir.'' dedi. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mustafa 3 ay önce

Hatta sadece yazılı puanı olması daha adilce olur. Çünkü ödüllerin de en az yüzde 90'ı hakkaniyet ilkesine göre verilmiyor.

Misafir Avatar
Mustafa 3 ay önce

Kesinlikle katılıyorum. Ek1+yazılı puan olmalıdır.

Misafir Avatar
Ek1 3 ay önce

Sınavı +Ek 1 e katılıyorum. Mülakat kalkmasına tüm sendikalı da razı olur. Ek 1 ile de tecrübeli idarecilerin öne çıkması gerekir. Bu haktır.
Güvenlik soruşturması + Sınav puanı+Ek-1 yönetmelik değişikliği yapılmalıdır.

Misafir Avatar
İlk Defa Yönetici Atama 3 ay önce

Mülakat yerine başka bir sisteme geçmelidir.

Misafir Avatar
Mülakat Yerine Sınav+Ek-1 3 ay önce

Sayın Bakanım,
İlk defa yönetici atamada Sınav+Mülakat yerine Sınav+Ek-1 Yönetmelikte değişiklik yapılmalıdır.
Bu zorunlu bir değişikliktir sebebi Yönetici adaylarının Eğitim durumu, Liyakatı,Başarı durumu,ödülleri-cezaları, Öğretmenlikte, Yöneticilikte geçirdiği süreler,tecrübesi ,hiç dikkate alınmamış olması büyük eksikliktir. Görevlendirmenin sadece sınav puanı ile yapılması yöneticiliğe emek vermiş ,Tecrübeli yönetici adaylarını belki de 3-4 puan sınavda yüksek aldı diye geriye düşürmektedir. Sınav puanı tabii ki önemlidir, ancak adayın Eğitimi ,kariyeri ,liyakati ve daha önce yöneticilikte geçirdiği süreler vb. kıstaslar da işi ehline teslim etmek bakımından önemlidir. Özel sektör alımlarında dahi sadece sınav değil iş tecrübesi ,liyakati ön planda tutulmaktadır. Bu kıstaslar Yeniden Yönetici Görevlendirmelerinde Ek-1 ile değerlendirilmiştir. İlk Defa Yönetici Görevlendirmelerinde de EK-1 Yönetici Değerlendirme Formu olmaması büyük bir eksikliktir.

Misafir Avatar
Ali 3 ay önce

Bütün okul mūdūr ve yardımcıları yazın üç ay yat ek ders havadan al,sene içinde derse girme öğretmenin sırtından ek ders al yat.İdareciler 4 yılda bir yazılı sınavla olmalı ,mülakatla torpille müdür olanların görevlerine son verilmelidir.Adalet olmadan eğitim barışı ve huzur olmaz.

Misafir Avatar
Mülakat ile haksızlık yapılanlar 3 ay önce

Mülakat ile 2018 yılı müdürlük atamalarında haksızlığa uğradım. Yazılı sınavla müdür oldum 4 yıl içinde üç başarı belgesi ile üstün başarı belgesi aldım mülakatta 80 verdiler ve ve elediler. Şimdi başarısız isem üstün başarı belgesini niye verdiler. Mülakatın amacı not ile değerlendirme ise 80 iyi puan değilmiş. Beni niye elediler. Benim gibi tamamı ile siyasi mülakat mağdurların mağduriyetleri giderilmelidir. Adalet herkese lazım

Misafir Avatar
Şube müdürleri 3 ay önce

Bir yapı hukuk ilkeleri ile devlet olur. Devlet vatandaşlarının hakkını koruyup kollamak ile mükelleftir. Şube müdürlerinin rotasyon hakları Yüce Devletimiz tarafından iade edilmeli.