Yönetici Atamada Sınıf Öğretmenleri

Sınıf Öğretmenleri Ortaokullara Yönetici olabilir mi?

Yönetici Atamada Sınıf Öğretmenler.

   Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu yöneticileri Atama ve yer değiştirme yönetmeliği, 04.08.2013 tarihli ve 28728 sayılı Resmi gazetede yayınlandı.

 

    Yönetmenlik yayınlanır-yayınlanmaz. Eğitimciler, yazarlar, akademisyenler ve sendikaların ilgili kesimlerinden konu ilgili analiz, değerlendirme ve eksiklikler bazında yazılar kaleme alındı.

 

    4+4+4 Eğitim sistemi ile yan alanına geçen okul yöneticisi sınıf öğretmenleri için herhangi bir sorun yok. Keza yan alanı ile Beden Eğitimi,Müzik, İlköğretim Matematik, Din Kültürü, Fen ve Teknoloji bilgisi, Görsel Sanatlar, Sosyal Bilgiler öğretmenliğine atananlar; ilgili alanları itibari ile tüm ortaokullara yönetici olarak atanabilirler.

 

    Çünkü okutacağı alan ile ilgili “Atanmak üzere başvurulacak eğitim kurumuna alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilmek veya bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders yükü bulunmak” şartına bağlı olarak istediği ortaokula yönetici olarak başvuruda bulunabilirler. Bununla ilgili önlerinde etten eften püften hiçbir şart ve engel de yoktur.

 

    Gelelim Asıl konumuza: Tüm eğitim siteleri, İl Müdürlerin Atama birimleri, ilgili şef ve şube müdürleri ile Milli Eğitim Müdür Yardımcıları sanki sözleşmişlercesine; Yan alanına geçmeyen ve şuan sınıf öğretmeni olup okul yöneticisi olanların, ortaokullara yönetici olarak atamalarına sıcak bakılmadığı, ilgili mevzuata uymadığını ve  şartları taşımadıklarını söyleyerek sınıf öğreteni olan okul yöneticilerinin ortaokullara yönetici olarak gitmek isteyenlere engeller olunmakta ve  mevzuatı öne sürmektedirler.

 

Bu tür bir mazeretin doğru olamadığını ve mevzuatta yer almadığını söyleyeyim.

 

     Şöyle ki:

 

    Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu yöneticileri Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin“Başvuru, Atama Şartları ve Komisyonlar” Bölümünün (c) fıkrasında aynen şöyle denilmektedir.Atanmak üzere başvurulacak eğitim kurumuna alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilmek veya bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak' ifadesi açıkça geçmektedir.

 

    Bu fıkranın son bölümünde yer alan “veya Bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği der yükü olmak” ifadesi yer almaktadır.Bu şu anlama gelir. Bir okula yönetici olarak atanan kişinin asıl alan veya yan alanı itibari o okulda maaş karşılığı (Yöneticilerin maaş karşılığı altı saattir) dersin olması icap eder ve bu derslere girme şartı taşıması gerektiğini söylemektedir. Doğru olanda budur.

 

     Sınıf öğretmenlerinde Bu madde kapsamında istenilen ortaokula atanabileceklerini ve bu ortaokullarda alan ve yan alanları itibari ile  maaş karşılığı derslerinin (altı saatte kadar maaş karşılığı) var olduğunu Talim Terbiye Kurulu 80 No'lu Kararında açıkça belirtilmektedir. Hatta bu kararda asıl alanı olmasa dahi, yan alanında maaş karşılığı okutacağı ders yükü varsa; ilgili kişi o kuruma-okula öğretmen olarak atanabilir demektedir.

 

      İlgili madde de şu ifade yer almaktadır:

      Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin  esaslar ve Talim Terbiye Kurulu 80 no'lu kararının 5.maddesinde geçen ifade:“Öğretmen olarak atanmaya esas alanlar, her bir alan öğretmenliği için mezun olunacak yüksek öğretim programı ile öğretmenliğe atananların alan ve yan alanlarına göre aylıkları karşılığında okutacakları dersler ek çizelgede belirtilmiştir.” İfade aynen böyle geçmektedir.

 

 

 

 

     O halde; şuan alan değiştirmeyen ve yan alanlarına geçemeyen okul yöneticisi sınıf öğretmenleri; maaş karşılığı ders yüklerini yan alanlarına bağlı alandan karşılayarak; istedikleri ortaokula yönetici olabilirler.

 

Talim Terbiye Kurulu 80 no'lu kararının ek li çizelgesinde Sınıf öğretmenlerin maaş karşılığı gireceği ve atanacağı dersleri sıralamaktadır.

 

      

     Burada görüldüğü gibi sınıf öğretmenleri, ortaokullarda seçmeli ders olarak okutulan Drama, Halk Kültürü, Spor ve Sanat kültürü gibi derslere rahatlıkla girebilir ve maaş karşılığı ders yükünü bu alanlarda derse girerek karşılayabilir.

       Yine Talim Terbiye Kurulunun:

           Yazısına binaen çıkan çizelgede ortaokullarda 5.6.7 ve 8. Sınıflarda okutulan seçmeli derslerin arasında Drama, Halk kültürü, Sanat ve Sporsal etkinlikler gibi dersler yer almaktadır. Sınıf öğretmenlerin de bu derslere girerek maaş karşılığı derslerini tamamlarlar. Dolayısıyla Yönetici atama Yönetmenliğinin “Bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders yükü bulunmak” şartını yerine getirmiş olur. Buda sınıf öğretmenlerin ortaokullarda yöneticilik yapabileceklerini ve atama şartlarını taşıdıklarının apaçık delilidir.

          

 

             Sonuç olarak: Alan değiştirmeyen sınıf öğretmenlerin sadece yan alanlarına bağlı olarak 5.6.7.8 sınıfı bulunan ortaokullarda yukarıda saydığımız gerekçelerle ve Bakanlığın ilgili yazıları binaen istedikleri ortaokullara Yönetici olarak atanabileceklerdir.

 

            İyi Bayramlar

            Vesselam Herkese…

 

 TEKİN ORUÇ

Eğitimci Yazar

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
hakan doğan 2 yıl önce

ilköğretim okulunda müdür olarak görev yapmakta iken 4+4+4 sistemine göre okulumuz ilkokul ve ortaokul olmak üzere ikiye ayrıldı ve aynı bahçe içerisinde eğitim öğretime devam etmektedir. bu ayrılma sırasında ilkokul müdür normu düşmüş ve ortaokul müdür normu boş olarak belirlenmiştir. branşım sınıf öğretmeni olduğu için kadromu ilkokul bölümüne aktardılar ve norm fazlası duruma düştüm.(ilkokulunda sadece anasınıfı ve birleştirilmiş tek sınıf var)norm fazlası idareci atamasında ise resen başka bir kuruma atandım. sonuç olarak ortaokul müdür normu boş olduğu için bir defaya mahsus buraya atanmam gerekmez miydi?

Misafir Avatar
Umutla bekliyoruz 2 yıl önce

2012 yılı mayıs ayı okul dönüşümlerinde ; okulumuz aynı çatı altında hem ilkokul hem de ortaokula dönüştürülüp , orta okulla ilişkilendirilen sınıf öğretmeni idareciler kendi okullarında kalarak koşulsuz alan değiştirdiler fakat ilkokulla ilişkilendirilen idareciler,yan alanları olmasına rağmen (ya öğretmenlik yada idarecilik denilmesinden dolayı) alan değiştiremediler,
okulumuz 2013 yılı mayıs ayı içinde tekrar dönüştürülerek bağımsız ortaokul oldu ve şu anda norm fazlası durumuna düşerek mağdur olduk,sayın bakanımızdan bu durumdaki idarecileri göz ardı etmemesini istiyoruz.

Misafir Avatar
4+4+4 2 yıl önce

yeni duruma göre atanamazlar.yeni çıkınca eski hükümsüz kalır.

Misafir Avatar
Eğitimci 2 yıl önce

sınıf öğretmeni ortaokullara atanamazlar. talim terbide: yan alan ifadesi yok .alan ve dersler var. örnek: sınıf öğretmeni: ilköğretim okullarının 1-5 inci sınıf dersleri girer. ifadesi var ifadesi yer alır.4+4+4 göre sınıf öğretmeleri 5. sınıf derslerine girmediklerine göre ortaokullara atanamazlar.

Misafir Avatar
devlet bahçelinin hesabına benzed bu.. 2 yıl önce

büyük bir saçmalık hatta zırvalamak olarak değerlendirmek lazım o halde sınıf öğretmenleri lise de atanabilir...demokrasi dersi vb. dersler çok...ya bırakın bu işleri başka işlerle meşgul olun...

Misafir Avatar
egemen 2 yıl önce

sınıf öğretmenleri ilkokul ortaokul bir arada olan ilköğretim kurumlarına ilkokulda 150 sayısına bakılmaksızın iki kurum bir arada olduğu için başvuru yapabilir mi?ayrıca yan alanı sınıfçılar ortaokullara idareci olur mu?

Misafir Avatar
yuuuhhhhh 2 yıl önce

kardeşim bu sınıf öğretmenliği hayranlığı nedir?önce branşa geç,sonra il içi il dışı atamalarda asıl branşçıların önüne geç,dahası branşçılar sanki ilkokullara idareci olarak atanabiliyormuş gibi sınıf öğretmenleri ortaokullara atansın de oldu olacak biz branşçıların maaşlarınıda onlara verin ama bu yönetmelikleri çıkaran ve bu yönetmeliklerden yararlananlarla herhalde bir yerlerde hesaplaşacağızdır.sizlerin adaleti yok ama Allahın adaleti var unutmayın

Misafir Avatar
m.kalkan 2 yıl önce

o zaman yan alana geçen öğretmenler de ilkokulu isteyebilir... ben şu an ortaokulda türkçe öğrtmeniyim .... ilkokulda alanım itibariyle (sınıf öğrt.) okutabileceğim ders var... yani şimdi ben hem ilkokulu, hem de ortaokulu isteyebilirim .....