YHS Personeli İle İlgili Talepler İletildi
Kamuajans.com - Türk Eğitim-Sen olarak, yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personelin yaşadığı sorunlara ilişkin sendikamıza gelen şikayetler doğrultusunda taleplerimizi belirterek, bu hususta gerekli işlemlerin yapılarak, mağduriyetlerin önlenmesi için, MEB’e talepte bulunduk.
TÜRK EĞİTİM-SEN
GENEL MERKEZİ

Sayı: GMT.430.00/111
Konu: YHS'ndaki personelin sorunları

16/01/2018

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin yaşadığı sorunlara ilişkin sendikamıza gelen şikayetler doğrultusunda taleplerimiz aşağıda belirtilmiştir:

1) Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele bir kereye mahsus sınavsız Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçiş hakkı verilmelidir.

2) Her yıl eğitim-öğretim yılı başında ödenen ''Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği'', brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan MEB ve Yüksek Öğretim personelinin tamamına ödenmelidir.

3) Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personel ek göstergeden yararlanmalıdır

4) Giyim yardımı miktarı günün şartlarına göre arttırılmalıdır.

5) Destekleme ve yetiştirme kurslarında yaptıkları görev karşılığında ödenen mesai ücretleri arttırılmalıdır.

6) Görev tanımlarının yapılması ve memur ve hizmetlilerle ilgili sübjektif değerlendirmelere yol açan ''İdarenin vereceği diğer görevleri de yapar.'' ibaresi ile diğer mevzuatlardaki benzer ifadeler kaldırılmalıdır.

7) Devlet Parasız Yatılılık burslarında öğretmenlere ayrılan kontenjandan hizmetliler ve tüm eğitim çalışanları yararlanmalıdı.

8) Okullarda hizmetli kadrosunda çalıştırılan personel yeterli eğitimi almadığı, hatta görevi olmadığı halde kaloriferci gibi çalıştırılmaktadır. Bu konuda çalışanları mağdur ettiği gibi güvenlik açısından da son derece tehlikelidir. Hizmetlilerin kaloriferci olarak çalıştırılması önlenmeli, eleman yokluğundan çalıştırılmak zorunda kalınıyorsa mutlaka bu konuda gereken eğitimi almaları sağlanmalı ve kendilerine bu görevleri ile ilgili ayrıca ücret ya da tazminat ödenmelidir.

9) Kalorifer yakan hizmetlilere yoğurt-süt yardımı yapılmalıdır.

10) Yatılı ve pansiyonlu okullar, özel eğitim okulları ve ikili öğretim yapan okullarda görev yapan hizmetlilere ek ücret ödenmelidir.

Yukarıda belirtilen hususlarda gerekli işlemlerin yapılarak, mağduriyetlerin önlenmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.

M.Yaşar ŞAHİNDOĞAN
Genel Mevzuat ve Toplu 
Sözleşme Sekreteri

Musa AKKAŞ
Genel Sekreter 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Rahmi 1 yıl önce

Bizim fazlada gözümüz yok hakkımız olanı talep ediyoruz.Madem eşitlik var ek gösterge ve özlük haklarımızı talep ediyoruz.

Misafir Avatar
Deniz 1 yıl önce

Bu genel olarak yhs lerin sorunu biran önce kalksın lutfen

Misafir Avatar
kölelik sistemine hayır 1 yıl önce

1) Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele bir kereye mahsus sınavsız Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçiş hakkı verilmelidir.kelimesi yanlış yardımcı hizmetler tamamen kaldırılmalıdır yardımcı hizmetlerin bir an önce kaldırılmasını memurun memur gibi çalıştırıldığı günleri görmek istiyoruz memur kula kulluk etmez devlete hizmet eder anlayışla bi kere değil hep gihs da değerlendirilmek istiyoruz taşeron işçilerin altında emir eri olarak çalışmak istemiyoruz.

Misafir Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

oldu olacak bir de müdür yetkisi verin.

Misafir Avatar
Ahmet 1 yıl önce

iyi ki şu sendikadan istifa etmişim, oldu olacak sadece akşam 1 saat temizlik yapanlara 1000 TL de ek ders verin.

Misafir Avatar
Selim 1 yıl önce

Yardımcı hizmetler gih istiyor

Misafir Avatar
nasim 1 yıl önce

Kamu personeline ilişkin tasarılar %98 oranında Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülür.

İhtisas komisyonlarında görüşülmekte olan "Kanun Tasarısı" komisyonun ihtiyaç duyması halinde komisyon üyelerinin bir kısmından oluşan alt komisyona, incelenmesi için, gönderilebilir. Bu halde şu işlemler olmaktadır. Kanun tasarısı alt komisyonda görüşülür. Alt komisyon kanun taslağı üzerinde çalışır ve değişiklikler yapar. Taslak ihtisas komisyonuna gelir. İhtisas komisyonu yeni değişiklikler yapabileceği gibi alt komisyonunun kabul ettiği metni aynen de kabul edebilir. Taslak ihtisas komisyonunda görüşüldükten sonra Genel Kurula gelir. Genel kurul tüm milletvekillerinin yer aldığı kuruldur. Kanun tasarısı burada madde madde görüşülür.

Kanun tasarısı Meclis Genel Kurulunda görüşüldükten sonra onay için Cumhurbaşkanlığına gönderilir. Cumhurbaşkanı 15 günlük bir sürede kendisine gelen tasarıyı inceler ve incelem sonunda ya veto eder ya kabul eder. Kabul ederse kanun tasarısı yayımlanmak üzere Resmi Gazeteye gönderilir. Kanun Resmi Gazetede yayımladıktan sonra, Kanunun yürürlük tarihlerinde belirtilen sürelere göre yürürlüğe girer.

Cumhurbaşkanı kanunu veto ederse kanun yürürlüğe girmez ve hükümet kanunun yeniden çıkmasını istiyorsa yukarıda anlatılan süreç bir daha yaşanır.

Kanun teklifi: Milletvekillerince verilen düzenlemelerdir. Milletvekilleri ülkenin sorunlarına ilişkin olarak tek başına veya çoklu imzalarla kanun teklifi verebilmektedir. Kanun taklifi eğer görüşülecekse yukarıda Kanun tasarısının Mecliste görüşülmesine benzer şeklide görüşülür. Yani önce ihtisas komisyonu (gerek görüyorsa alt komisyon) sonra genel kurul, genel kurulda da kabul edildikten sonra onay için Cumhurbaşkanlığına gönderilir. Cumhurbaşkanı 15 günlük süre içinde ya veto eder ya kabul eder. Kabul edilen kanun Resmi Gazetede yayımlanır.

Burada şu hususu vurgulamak gerekmektedir. Şuanki yapı itibariyle Meclis AK Partinin egemenliği altındadır. Hem genel kurul hem de komisyonlar AKP'nin sayısal çoğunluğuna göre oluşturulmuştur. Dolaysıyla muhalefet veya bağımsız milletvekillerince verilen bir kanun teklifinin yasalaşma ihtimali çok düşüktür. Bu husus AKP'nin grup başkanvekili ve ihtisas komisyonu başkanı olmayan vekilleri için de geçerlidir. Ancak AKP Grup Başkanvekilleri veya İhtisas komisyonu başkanları (Sayısal çoğunluktan dolayı tüm ihtisas komisyonu başkanları AKP'lidir) tarafından verilen Kanun teklifleri Kanun tasarıları gibi öncelikli olarak görüşülmektedir.

Bu bağlamda vekiller tarafından verilen kanun tekliflerinin ne anlama geldiğinin yukarıda çerçevede ele alınması uygun olacaktır.

Misafir Avatar
Kaloriferci 1 yıl önce

Yardımcı hizmetler GİH talep ediyor.