Yeni Rehberlik Hizmetleri Yeni Sorunlar Üretecektir!

Daha önce gerekçe olarak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Rehber Öğretmenlerle ilgili yapılacak düzenlemenin diğer öğretmenler tarafından dile gelen şikâyet ve yakınmalar nedeniyle olacağını dolayısıyla mevzunun bir anlamda eğitim ortamlarında iş barışını sağlamak olduğunu ileri sürmüştü. İş barışını sağlamak elbette önemlidir ve MEB’in görevidir. Ancak iş barışını korumak kendi özgülüğü apaçık olan bir alanı tahrip ederek başarılamayacağı gibi başarılsa bile bunun kimseye faydası olmayacağı açıktır. Kaş yapalım derken göz çıkarmak bürokrasimizin temel işi olmaya başladı.

Rehberlik Yönetmeliğinde yapılan ‘Psikolojik Danışma’ ibaresinin çıkarılması düzenlemesi açık ki alana ilişkin sınırları buharlaştırma amaçlıdır. Oysa eğitim sistemimizin temel sıkıntılarından birisi alanların belirgin olmayışıdır. Tabiri caizse ‘ne iş olsa yaparım’ mantığı egemen ülkemizde ve bu düzenlemede söz konusu anlayışa ön açan hüviyette. Zaten tarihsel olarak sadece rehberlik değil diğer alanlarda da yaşadığımız bu sıkıntı alanların kendi sınırları içerisinde yetkinleşmesine engel olmakta ve herkesin her işi yaptığı bir noktaya savurmaktadır.

İkincisi yeni yönetmelikle Rehber Öğretmenlere getirilen nöbet görevidir. Eşitlik olarak sunulan bu düzenleme yukarıda belirttiğim gibi alandan, alanın gerçekliğinden bihaber bir düzenlemedir. Eşitlik herkesin standart görevlere tabi tutulması şeklinde anlaşılamaz. Eşitlik alanın gereksinimlerinin karşılanması şartıyla olabilir ancak. Aksi takdirde rehberlik çalışmalarının büyük bir kısmını fiili olarak işlevsiz kılacak nöbet düzenlemesi maalesef MEB’in önceliğinin pedagoji değil güvenlik olduğunu ortaya koymuştur. Nöbet doğası itibariyle öğretmenlik mesleğiyle ilintilendirilmemesi gereken bir uygulamadır. Bu açıdan nöbet uygulamasına son vermek öğretmenlik mesleğinin gereği ve MEB’in ve eğitim gündemimizin gerçekleştirilmesi gereken bir hedefi olmalıdır. Nöbete ilişkin bunlar yapılması gerekirken maalesef cüz’i bir ücrete bağlanarak hem meşruiyeti oluşturuldu hem de bu son uygulamayla yaygınlık kazandırılıyor.

Oysa Özgür Eğitim-Sen olarak başından beri eğitim-öğretim düzenimizin birbiriyle ilintili bir hüviyet arz ettiği gerçeğini hatırlatıyoruz. Bütüncül bir kavrayışla ele almadığımız her düzenleme sorun çözemeyeceği gibi yeni sorunlar oluşturacaktır. Yeni Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği de maalesef bu bütüncül kavrayış eksikliğinin bir devamı niteliğindedir. MEB kendi eliyle yeni sorunlar üretmeye devam ediyor. Yeniyi üretemediği gibi iyi kötü işleyeni de tahrip ediyor. Bu açıdan yeni yönetmeliğe karşı hukuki zemin başta olmak üzere gereken mücadelenin verileceğini kamuoyuyla paylaşıyoruz.

13.11.2017

Abdulbaki DEĞER

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hasan kaya 11 ay önce

Rehber öğretmenlerin, rehberlik yaptıklarına şahit olmadım. Motive edici, cesaretlendirici, yol gösteren, aldığı vakayı çözüme kavuşturan rehberlikçi görmedik.

Misafir Avatar
Kenan 11 ay önce

PDR ye laf atanların kendilerine saygısı olmadığı kanaatindeyim. Bu kadar cahillik olmaz yahu. Herkes kendi işine bakmalı. Psikolojik Danışmanlık hukukla aynı puanla alıyor. Her mesleğin ıyi yapanı da vardır.

Misafir Avatar
Mert 11 ay önce

diger öğretmenler ölsün, yahu cogu nette geziyor, bir araştırın. İki egitim iki psikoloji dersi ile danismanlik biraz basit kaliyor

Misafir Avatar
hasan 11 ay önce

rehberlik öğretmeninin anlamını, mantığını, kavramsal temelini, bilimsel karşılığını birileri açıklayabilir mi ? bu nasıl bir garip unvandır!

Misafir Avatar
Utku 11 ay önce

Cogu yatiyor, bkz veli ogrenci öğretmen mizahi siteler