Yeni Müfredat Açıklandı

İki yıldır devam eden süreçte sona gelindi. Milli Eğitim Bakanlığı bugün temel eğitim ve orta öğretimde okutulan 51 programın güncellenmiş müfredatını kamuoyu ile paylaşyacak.

Bakan Yılmaz, yeni müfredata ilişkin ana başlıkları ve hedefleri düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacak. Ardından da 51 programın ünite başlıkları ve içerikleri internet üzerinden görüşe açılacak. 10 Şubat'a kadar tüm paydaşların görüşü alınacak.

Yeni müfredat Eylül ayında başlayacak yeni eğitim-öğretim yılından itibaren hayata geçecek. Yeni müfredat ile ders sayıları azaltılacak, ders içerikleri sadeleştirilecek. 

Yeni Müfredat'tan Satır Başları;

53 farklı ders için taslak eğitim programı hazırlandı.Herkes için iyi bir eğitim sağlayacağımıza inanıyoruz.21.yüzyıl becerileri dikkate alındı.İlim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz.Önemli olan öğrenciye verilen bilginin anlamlı olması MEB olarak yardımcı kitap önermiyoruz.

Günümüz eğitim anlayışı, öğrencinin bilgi düzeyinin arttırılmasından ve değerlendirilmesinden ziyade bilginin birey için anlamlı ve yaşantısal hale getirilmesi esasına odaklanmaktadır.

172 sınıf düzeyi için 53 farklı dersin taslak öğretim programı için askıya çıkılmıştır.Bunların 85 sınıf düzeyinde 19 farklı dersin öğretim programı ilköğretim için; 87 sınıf düzeyinde 34 farklı dersin öğretim programı ise ortaöğretim için hazırlanmıştır.Öğretim programları ilgili genel müdürlüklerimizin koordinatörlüğünde temsilciler, öğretmenler, eğitim uzmanları ve akademisyenlerden oluşturulan komisyonlarca hazırlandı.Askı süreci sonrasında da paydaşlardan alınacak geri bildirimler yine TTK Başkanlığımızca değerlendirilerek öğretim programlarına son hali verilecek.

Literatür dikkatli bir şekilde incelenmiştir. Dünya ölçeğinde eğitimde başarı göstermiş ülkelerin programlarıyla karşılaştırılmıştır.Elde edilen bilgiler ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda değerlendirilerek kanıta dayalı hedefler olarak ortaya konulmuştur.

"​En eyi eğitim, herkes için en iyi olan eğitimdir.​"

Yenilenmiş öğretim programlarımızla ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim sezonunda 1., 5. ve 9. sınıf öğrencilerimiz buluşacaklar.Bu yıl veya gelecek yıl TEOG, YGS, LYS sınavlarına girecek öğrencilerimiz bu programlardan yana bir kaygı duymasın."

Çıkacağımız yeni yolda, öğrencilerimizin bilgiye ulaşabilecekleri, becerileri ve yeterliliklerini geliştirebilecekleri yolculukta tüm halkımızın katkısını önemsiyoruz.Öğrencilere tatilde ödev verilmemesi talep edildi.Telafi eğitimi gündemde yok şubat'tan sonra gidişata göre karar verilecek.

http://e-mufredat.meb.gov.tr/Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MEHMET 1 yıl önce

Görsel Sanatlar ders saati artırılsın