Yeni Liselere Yerleştirme Sistemi İle İlgili Akıllara Takılan Sorular
Kamuajans.com - Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi (TEVDAK) Genel Sekreteri Dr. Sakin Öner, bu açıklamadan sonra bu okulların akademik başarılarının yükselmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, "Yapılacak olan akademik başarısı düşük liselerin genel liseye dönüştürülmesi ve bu liselere sınavsız öğrenci alınacağının açıklanmasıydı" dedi.

Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz da, iyi liselere sınavla öğrenci alınmasının, sınavın isteğe bağlı olmasının, soruların bakanlıkça hazırlanmasının sistemin olumlu yanları olduğunu belirterek, yeni sistemin, "Nitelikli Liselere Yerleştirme Sınavı" (NLYS) ve "Mahalli Liselere Yerleştirme Sistemi" (MLYS) diye iki bölümden oluştuğunu söyledi. Yılmaz, şöyle devam etti: "Her iki yerleştirme sistemi için başvuruların ve sonuçların açıklanması aynı tarihte.

Bu durumda nitelikli liselere yerleştirme için başvuru yapmış olanlar tercihlerine yerleşemezse bu öğrencilerin kayıtları için nasıl bir yöntem izleneceği düşünülmeli. Mahalli yerleştirme sistemi için öğrencilerden 5 tercih yapmaları isteneceği belirtildi. Ancak bu 5 tercihin okul türleri için mi?

Öğrencilerin istedikleri okulları seçmeleri için mi olduğu açıklanmadı. Tercihler okul türlerine yönelik olacaksa, öğrencilerin öncelikle tercih ettiği okul türüne yerleştirmede ister istemez okul başarı puanı kullanılmak zorunda kalınacaktır. Bu durumda en az istenen okullara akademik başarısı en düşük olan öğrenciler gidecektir. Tercihler 5 okul seçimi şeklinde yapılacaksa, en çok tercih alan okullar için yine okul başarı puanını kullanmak gerekecektir. Bu durumda az tercih edilen veya çok az tercih edilen okulların kontenjanlarında başlangıçta boşluklar olacağından genel anlamda bir asil liste ve yedek kayıtları içeren kayıt takvimi hazırlamak gerekecektir. Merkezi sınava giren öğrencilere mahalli kayıt için tercih hakkı verilmesi yerleştirme sonrası kargaşayı azaltacaktır."

Yeni sistemle ilgili akıllara takılan sorular

• Sınavda sorulacak 60-sorunun derslere göre dağılımı nasıl olacak?

• Eğitim bölgeleri ile ne kastediliyor? illerin belirli bir nüfus yoğunluğuna göre bölgelere ayrılması mı? Yoksa birkaç il birleştirilip bir eğitim bölgesi mi oluşturulacak? Ya da şu anda Türkiye'de var olan 12 eğitim bölgesi mi sınav sistemine uyarlanacak? Bu konunun netleştirilmesi sınava girmek isteyen öğrencilerin hedeflerini kolaylaştıracak.

• Açıklamalarda okul başarısı puanının geçiş sistemini etkilemeyeceği sonucu anlaşıldı. Bu doğru mudur?

• Puan hesaplama sistemi nasıl olacak? Yerleştirme puanı nasıl hesaplanacak? Soruların çoktan seçmeli olacağı açıklandı, yanlışlar doğrulan götürecek mi? Bu kadar az soruda yanlışların doğruları götürmesi gerekecek.

Ayrıca bu kadar üstün nitelikli okula öğrenci seçmek için 60 soru oldukça yetersiz kalacak.

• Yeni sistemde akademik liseler nasıl adlandırılacak?

• özel yetenek gerektiren Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri gibi okullar ile Meslek Liselerine öğrenci nasıl alınacak?

Cumhuriyet 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.