Yedek Salonlarda Sınav Uyarısı
T.C.

Sayı: 24659360-480.03-E.13844169
Konu: Açık Öğretim Okulları Merkezi Sistem Sınavları

07.12.2016

........... VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) MEB Merkezi Sistem Sınav Yönergesi
b) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 18/11/2016 tarihli ve 13089737 sayılı yazısı.

Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinin merkezi sistemle yapılan sınavları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ilgi (b) yazısı ve ilgi (a) MEB Merkezi SistemSınav Yönergesinin hükümlerine göre Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi Sınavında, Genel Müdürlüğünün onayı ile sınava alınarak söz konusu onay dışında yedek salonlarda sınava alınacak adayların sınavının geçersiz sayılacağını belirtmiştir.

Yedek salonlarda sınava girecek olan adaylarla ilgili hükümler ilgi (a) MEB Merkezi Sistem Sınav Yönergesinde; Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun Oluşumu ve Görevleri ile ilgili 15. maddesinin üçüncü fıkrasının (g) bendinde geçen ''Sınava girecek tutuklu, hükümlü veya durumu sağlık kurulu raporu ile belgelendirilen adaylar ile tabiiafet, naklen yer değişikliği ve benzeri hallere bağlı zorunlu ikamet değiştiren adayların resmi makamlardan alınacak mazeret belgelerini değerlendirip uygun bulunanları Genel Müdürlüğün uygun görüşünü alarak yedek salonda sınava alır.'' hüküm ile yine aynı Yönergenin Bina Sınav Komisyonunun Oluşumu ve Görevleri ile ilgili 17. maddesinin üçüncü fıkrasının (h) bendinin ''Sınav listelerinde ismi olmayan ancak mazeretleri Genel Müdürlük tarafından uygun görülen adayları, gerekli tutanakları hazırlayarak yedek salonda sınava alır.'' hükmüne yer verilmiştir.

Bu bağlamda yapılacak olan merkezi sistem sınavlarında Açık Öğretim Okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin mağdur edilmemeleri amacıyla Merkezi Sistem Sınav Yönergesinin ilgili maddelerine göre yedek salonda sınava alınması uygun görülenler için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmmetleri Genel Müdürlüğü'nden uygun görüş alınması hususunda 

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Ali Rıza ALTUNEL
Bakan a.
Genel Müdür V.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.