Yargı Kararı Alan Tüm Şube Müdürleri İçin Uygulama Yapılmalıdır

Bu süreçte, Ankara 7. İdare Mahkemesinin 2014/955 E., 2015/341 K. sayılı ve 26.02.2015 tarihli kararı ile sözlü sınav puanına dayalı olarak yapılan 1709 şube müdürü atamasının iptaline karar verilmiş ve bu karar Danıştay 2. Dairesinin 2015/3097 E., 2015/8038 K. sayılı ve 15.10.2015 tarihli kararı ile onanmıştır. Danıştay kararları gereği, ilgili Yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeler esas alınarak, atamaya esas puanı itibariyle yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamasının alınarak başarı sırasının belirlenmesi, sonrasında boş bulunan şube müdürlüğü kadrolarından birine atama yapılması hususunda açılan davalar ise kazanılmaktadır. MEB, 10 Haziran 2016 tarihinden sonra tebellüğ ettiği Mahkeme Kararlarını farklı yorumlayarak; davacılara Danıştay'da devam eden genel iptal davalarının sonucuna göre işlem yapılacağı içerikli yazı göndermiştir.

10 Haziran 2016 tarihinden önce dava kazanarak, atama oluru alan 30 kişi ve mahkeme kararı sonucu mülakat sınavına girerek başarılı olan 8 kişi olmak üzere toplam 38 kişiye münhal olan yerlere atanmak üzere 14-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Mebbis sistemi üzerinden tercihte bulunma hakkı tanındığı, buna karşılık 10 Haziran’dan sonra aritmetik ortalamayla atanma ve tercih hakkı verilmesi istemli açılan davaları kazananlara tercih hakkı tanınmadığı yönünde Sendikamıza bilgiler ulaşmaktadır. Türk Eğitim Sen olarak, açtıkları davaları kazanan adayların tümüne yukarıda belirtilen tarihlerde şube müdürlüğü atamasında tercih hakkı verilmesi hususunda MEB’e talepte bulunduk.

İlgili yazımız için tıklayınız  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mülakatzedeler 2 yıl önce

ao lar iptal olacak yakında

Misafir Avatar
adalet yok 2 yıl önce

bireysel kararı olanları atıyoruz demişti bir daire başkanı meğer boş konuşmuş. torpili bulan koltuğu kapıyor.