Yapılacak Alan Değişikliğinde Yönetmeliğe Bağlı Kalınıp Normlar Açılmalı

Alanı dışında çalışan öğretmenlerin alanına geçmesine imkan veriyordu ,

İkinci üniversite bitiren öğretmenlerin bitirdiği bölüme geçmelerini sağlıyordu,

Diploması birden fazla alana kaynaklık eden öğretmenler diplomasındaki kaynak alanlardan birine geçebiliyordu,

Milli Eğitim Bakanlığı sorunsuz bir şekilde yıllarca alan değişikliğini yönetmeliğe uygun bir şekilde yaptı. 2014 yılına geldiğimizde bakanlık alan değişikliğini yönetmelikte olmamasına rağmen sadece sertifikası olan öğretmenlere yaparak diplomayı hiçe saydı. 2015 yılında Bakanlık hiçbir açıklama dahi yapmadan alan değişikliğini yapmadı. Şuan ise alan değişikliği ile ilgili bakanlıkta çalışma yapıldığı söyleniyor.

Bizler yapılacak alan değişikliğinde Milli Eğitim Bakanlığının yönetmeliğe aynen bağlı kalıp , bütün normları açmasını istiyoruz. Aksi halde yapılacak alan değişikliği sadece yapılmak için yapılmış olacaktır. Norm fazlası öğretmen sayısını hiçbir şekil de azaltmayacaktır.

En son 2013 alan değişikliği yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve 100 bin norm açılarak yapılmıştı. 2013 te yapılan alan değişikliği istatistiklerini incelediğimiz de 15 bin civarında öğretmen alan değişikliği yapmıştır. Bakanlık eğer alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalıp , bütün normları açarsa en fazla 10 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. Ve normlar da büyük sirkülasyon olacağı için norm fazlası öğretmen sorunu da ciddi anlamda azalacaktır.

Şuan norm fazlası olarak bekleyen 40 bin öğretmenin ülke ekonomisine yıllık maliyeti 2 milyar TL . Bakanlık isterse norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözecektir. Norm fazlası öğretmenin kalıcı olarak çözümü alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp bütün normların açılmasıdır.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Feyzi 1 yıl önce

2012 yılında yapilan yan alan değişikliği yanlıştı diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalıdır

Misafir Avatar
Sabri 1 yıl önce

Kapsamlı bir alan değişikliği istiyoruz

Misafir Avatar
Meryem 1 yıl önce

Diplomaya alan değişikliği istiyoruz şimdiye kadar hep yapılmış neden yapılmasın zaten yeniden bir üniversite okuyan öğretmen çok fazla değildir ve branşından gerçekten memnun değildir ki alan değiştirmek için okumuştur

Misafir Avatar
Tugce 1 yıl önce

Yönetmelige bağlı alan degisikligi istiyoruz.Kısıtlı bir alan degisikligi yaraya merhem olmaz

Misafir Avatar
Emine Yıldız 1 yıl önce

3 yıldır beklediğimiz alan değişikliği yönetmeliği aynen kapsamali. Yoksa öğretmenler yine mutsuz olacaktır.
Norm fazlasına gerçek çözüm yönetmelikte belirtilen şekilde tüm normlarin açılması ile mümkündür.

Misafir Avatar
AyşeF 1 yıl önce

Lütfen yönetmeliğe bağlı, bütün normların açıldığı alan değişikliği istiyoruz. Örgün 2. Üniversite okuduk emeklerimiz zayi olmasın. Daha verimli mutlu olduğumuz alanda çalışmak istiyoruz

Misafir Avatar
Zeynep 1 yıl önce

Yönetmeliğe aynen bağlı olan tüm normların açıldığı alan değişikliğini tam 3 yıldır bekliyoruz.lütfen sesimizi duyun

Misafir Avatar
Musa 1 yıl önce

Bir alanda ihtisas yapan, tezini bitiren yüksek lisans mezunları da alan değiştirebilmelidir. Sayıları oldukça az olan bu öğretmenlerin bir sıkıntıya mahal vereceklerini zannetmiyorum.Sonuçta yüksek lisansın da bir diploması var.