Yanlış ve Popülist Politikaların Mağduru ve Kurbanı Okul Yöneticileri Olmasın

 Teftiş sisteminde yapılan bir değişikliğin yarattığı boşluktan dolayı inceleme soruşturma dosyaları, özel eğitim kurumlarının açılışları vb. birçok iş yükü okul yöneticilerinin sırtına yüklendi. Birçok okul yöneticisi ellerindeki dosyaları takip etmekten, okullarındaki iş ve işlemlerine zaman ayıramaz duruma gelmiş haldeler.
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları oluşturuldu. Bu kapsamda dönüştürülen okulların yöneticileri keyfi bir şekilde görevden alınabiliyor, yıllarca okul yöneticiliği yapmış kişiler saygınlıkları ayaklar altına alınacak şekilde öğretmen olarak başka kurumlara atanabiliyor. Aynı zamanda da bu okullara da hiçbir kıstas olmadan keyfi bir şekilde, istenilen kişiler yönetici olarak atanabiliyor.
Okullarda normal eğitime geçme amacı ile yapılan çalışmalarda da okul yöneticilerine ciddi mağduriyetler yaşatılmaktadır. Şartlar ve koşullar hazır olmadığı halde bir an önce tüm okullarda normal eğitime geçme inadından dolayı, birçok okulun yeri değiştirildi. Okul yöneticileri düzeni oturmuş hazır haldeki okullarının terk edip, başka binalara taşınmak, sıfırdan eğitime öğretime başlamak zorunda bırakıldılar. Bazıları da daha önce sadece bir binadan sorumlu iken, yapılan değişikliklerden dolayı başka okuldan alınıp kendisine verilen başka bir okul binasının da iş yükünü omuzlamak zorunda bırakıldılar.
Eğitim kampüsü'' projesi kapsamında veya ona benzer formatta yapılan okullar, o okul yöneticilerinin başına karabasan gibi çökmüş durumda. Eyyübiye ilçesi akabe çıkışında kapalı cezaevi görünümdeki okullar ile Haliliye ilçesinde açık cezaevi görünümünde olan zeytin dalı kampüsündeki okullardaki sorunlar kısa ve orta vadede düzelecek gibi görünmüyor. Bu proje ve çalışmalar Şanlıurfa eğitiminin kalitesine ve öğrenci niteliğine ciddi bir darbe vurmaya aday görünüyor.
Yaşanan ekonomik sıkıntıların birince elden ilk faturası da okul yöneticilerine kesiliyor. Okullara ödenek temininde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle İlkokul ve Ortaokulların kendi ödenekleri bulunmadığından, Bu okulların yöneticileri ihtiyaç ve sıkıntılarını milli eğitim müdürlükleri üzerinden halletmeye çalışmaktadır. Bakım onarım ihtiyaçları ödenek yok gerekçesi ile ötelenmekte, bu öteleme bazen ayları, yılları bulmaktadır. Okulların çeşitli ihtiyaçlarının temini ve yaşanan sıkıntıların giderilmesi için il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bütçesine aktarılan okul kantin gelirlerinin kullanımı konusunda da okul müdürleri ciddi mağduriyetler yaşamakta, Kantin gelirlerini ihtiyacı ve sıkıntısı olan okullara aktarmaktan sorumlu yöneticiler, Muhtemelen bu gelirleri başka alanlarda kullandıkları için, okul müdürlerine bazen cüzi destekler yapmakta, bazen de bu cüzi desteği bile esirgemektedirler.
Yönetici atama yönetmeliklerinin sürekli değişmesi ve yönetici atamalarda mülakatın keyfiliğe ve torpile kapı açması okul yöneticilerinin önlerini görmesini, işlerine motive olmasını ve gelecek planları yapmasını engellemektedir. Bunun sonucunda da Okul yöneticilerinin başarıları bir performans sergilemeleri güçleşmektedir.
Ülkemizde 2023 vizyon belgesi kapsamında Eğitimde yapılması planlan değişim ve dönüşümün esas yükü de okul yöneticilerine yüklenilecek, bu kapsamda okul yönetici niteliğinin artırılması kapsamında okul yöneticilerinin sahip olması gereken önemli niteliklerden biri de yüksek lisans sahibi olması. Oysa yüksek lisans sahibi olan yöneticinin ortaya koyduğu başarı ve performans ile yüksek lisans sahibi olmayan yöneticinin ortaya koyduğu başarı ve performansı karşılaştıracak bir ölçüm ve araştırma yapılmış değil. Ayrıca ve en önemlisi de yüksek lisansa kabulün az sayıda ve torpil ile yapıldığı bir ülkede, okul yöneticilerinden yüksek lisans sahibi olmalarını beklemek ve yüksek lisans sahibi olmayanları eksik ve kusurlularmış gibi bir algı yaratmak ne kadar hakkaniyetli.

Abdulgani DEMİR
Özgür Eğitim Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi

Kamuajans.com

Anahtar Kelimeler:
YöneticiOkul
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
muhsin 8 ay önce

kim zorluyor onları. bıraksınlar.. ben 16 yıl üzerine bıraktım kafam rahat. kimse zorlamıyo sizi. hem ağlarım hem yaparım yok öyle bi dava

Misafir Avatar
Murat 8 ay önce

Vurun abalıya!!!

Misafir Avatar
Uzay 8 ay önce

Yüksek lisans yapmak her baba yiğidin harcı değil zamanından feragat edeceksin cebinden feragat edeceksin aileni ihmal edeceksin. Bunları göze alan insanlar zaten işini seviyordur ve o işi istediği için bu kadar zahmete katlanıyordur. Basit bahaneler üretim yüksek lisans yapanları küçümsemek te kimin haddinedir. Sınavla idareci mi olunur deniliyor. Torpille atanan arkadaş sınava çeşitli kaynaklarla hazırlanmış aylar öncesinden çalışmaya başlamış olan yine ailesini sınav için ihmal etmiş olan adayları bir dinle de ne ondan sonra konuş. Arkadaş bir insan sınavdan yüksek puan alıyorsa o insan o işi istiyordur.

Misafir Avatar
şahan hoca 8 ay önce

Kadrosuz müdür olmaz.Hele hele eğitim işi ise hiç olmaz.Başarı için oturmuş müdürlere ihtiyaç var.Sorumluluk taşımalı,istekli olmalı.

Misafir Avatar
gülizalel 8 ay önce

okul müdürleri mesai saatlerine uymuyorlar derse girmiyorlar yazın tatilde geç gelir erken giderler meb bunu sorgulamalı uymayanları idarecilikten almalı

Misafir Avatar
ahmet 8 ay önce

her köşeye zulüm şebekesini yerleştirmişler.... fetö nun taktiği olacak tek çözüm EK 1 üzerinde değerlendirmedir

Misafir Avatar
BEYLERBEYİ 8 ay önce

Bizde seni biliyoruz Abdulgani

Misafir Avatar
Abdulgani DEmir 8 ay önce @BEYLERBEYİ

tehdit mi ediyorsun beylerbeyi takma isimli korkak

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
altan hoca 8 ay önce

kayıtlarda bağiş almayın derler.okulda 6 kışi hızmetli çalişiyor maaşlarını gondersınler.