Velilerin Tam Gün Eğitime Bakışı

İZMİR'DEKİ bazı okullar, 20182019 eğitim öğretim döneminde tam gün eğilime geçecek. Hangi okulların tam gün eğitime geçeceğine dair henüz resmi bir açıklama yok. Ancak Veli-Der İzmir Şubeleri'nin iddiasına göre, yeni eğitim döneminde en az 19 okulda tam gün eğitime geçilecek.

Konuya dair İzmir Eğitim-Sen I No'lu Şube'de açıklama yapan Veli-Der, kaç okulun dönüştürüleceğine dair sağlıklı bilgi alamamaktan yana şikayetçi. Veli-Der Buca Şube Başkanı Gülsen Candemir, tam gün eğitimi savunduklarını fakat bunun için şuan alt yapının yetersiz olduğunu savundu.

KİMSEYE SORMADILAR

Candemir; "Alt yapısı hazırlanmış, derslik sayıları çoğaltılmış, yemekhanesi yapılmış, spor salonu ve etkinlik sınıflan olan okullarda tam gün eğilimi biz de savunuyoruz. İlimizdeki tüm okulların tik** i, V andemır: Onay vermiyoruz 1 I altyapısı hazırlanmış, okul binalarının olanakları ve koşullan tekli eğitime uygun hale getirilmiş bir şekilde tekli eğitime geçilmesi eğitim öğretim faaliyetleri açısından gerçekten önemlidir" dedi.

Tam gün eğitimin, 4+4+4 eğitim modelinde de olduğu gibi kimseye sorulmadan yapıldığını ifade eden Gülsen Candemir, o süreçte yapılan dönüşümün Gülsen Candemir VELİ-DER Buca Şube Başkanı Gülsen Candemir, açıklamasının devamında şunları söyledi: "Mevcut okul binalarında hala laboratuar, kütüphane, sığınak, etkinlik sınıfları, spor salonları yeterli sayıda tuw valet bulunmazken tüm bu eksiklerin üzeri ~ . bir de hiçbir hazır ı yapılmadan tekli eğitime geçilmesine biz veliler olarak onay ' vermiyoruz.

Düzenlemeden, gerekli yatırımlar yapılıp okullar tekli eğitimin gerektirdiği koşullar yerine getirilene kadar vazgeçilmesini istiyoruz. Hazırlık yapılmadan tam gün eğitime geçildiğinde neler olduğunu geçtiğimiz yıl Bayraklı Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu bizzat yaşadı.

Tam gün eğitime başlayan Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu'ndaki üç sınıfın öğrencileri yeterli derslik olmaması nedeniyle bahçede ve okul koridorlarında, sınıf için sıra beklemek zorunda bırakılmıştı." sonunda binlerce öğretmen ek sınıf, yemekhane, kantin, etkinlik ve öğrencinin mağdur olduğunu sınıfları ve bahçe düzenlemesi yapılsavunarak, benzer durumun bir kez madan okullarda sınıf mevcutlarını daha yaşanacağını ileri sürdü.

Can- iki kanna çıkaracak, her iki öğretdemir; "Alt yapının hazırlanmadığı, menden birinin okulundan ayrılmasına yol açacak düzenlemeden veliler olarak biran önce vazgeçilmesini istiyoruz" açıklamasında bulundu.

SAYI İKİ KATINA ÇIKACAK

En önemli konulardan biri ise dönüşüm ile ilgili tek kriterin iki sınıf birleştirildiğinde 40 ve 40'ın altında bir mevcut olup olmadığına bakılmasıdır, diyen Gülsen Candemir, yapılacak dönüşüm ile sınıflarda öğrenci mevcutlarının iki katma çıkacağını belirtti.

Ayrıca her iki öğretmenden birinin norm fazlası olacağını vurgulayan Candemir; "Yıllardır kalabalık sınıflarda yapılan eğitimin, eğitim; kalitesini düşürdüğünü söylemekteyiz. Okulların sınıf mevcutlarını sağlıklı bir eğitim yapılması için düşürmeye çalışılırken bu hazırlıksız dönüşümle eğitim faaliyetleri eskisinden çok daha kötü bir yere sürüklenecek" dedi.

■ Umut KARAKOYUN/0 Eylül İzmir 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hkn 12 ay önce

çocukları okulda daha fazla zaman geçirmeleri doğru bir yaklaşım değil. çocuğun kendine zamanı kalmıyor. ev okul ev okul oluyor.

Misafir Avatar
Cengiz Y 12 ay önce

Günlük ders saati sayısı 5 olsun.Müfredattaki fazla konular sadeleştirilmeli gereksiz ders isimleri kaldırılmalı.Eğitimcilere sorulursa sağlıklı çözüm bulunur.

Misafir Avatar
veli 12 ay önce

tam gün saçmalıktan başka bir şey değil bence .ilkokul 5 ders olsaun ikili öğretim olsa.çocuğum geri kalan zamanı evinde geçirir yorulmaz.tam günde öğleden sonraya beden resim kalıyor çocuklar yoruluyor.

Misafir Avatar
ayşe 12 ay önce

okul yapılmadığı için sınıflar kalabalık olacak. yeni okullar yapıldıktan sonra,ayrıca yemekhanelerde yapıldıktan sonra tam gün eğitime geçilmelidir.