Velilere '3-5 Derslik' Kurs Uyarısı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeye göre, 29 Temmuz’dan itibaren etüt merkezleri kapatılacak. İsteyenler ve kriterleri uyanlar kurs ya da özel okula dönüşebilecek. 1 Ağustos’tan sonra özel öğretim kursları da yalnızca tek dersten hizmet verebilecek.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu velileri, etüt merkezi ya da birden fazla ders vereceğini iddia eden özel öğretim kursları konusunda uyardı. Hürriyet’e konuşan Şamlıoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle: “Özel öğretim kursları 2017-2018 eğitim yılında takviye anlamında sadece tek dersle faaliyet gösterecek. Var olanlara 1 Ağustos’a kadar tek derse geçmeleri için süre verdik. Biz de 1-4 Ağustos’ta işlemlerini sonuçlandıracağız. 1 Ağustos’tan sonra birden fazla ders verenler para cezası alacak ve kapatılacak. Veliler, mağduriyet yaşamamaları için üç, beş ders vereceğiz diyenlere itibar etmesin.

‘Üç derse izin verildi’ gibi söylemler var. Bunun için kanuni düzenleme yapılması gerekir. Böyle bir çalışma şu an söz konusu değil. Etüt merkezleri 2007’den beri sosyal, kültürel, sportif çalışma yürütülen, sadece ilköğretim öğrencilerinin gidebildiği kurumlardı. Şubat’ta çıkan KHK ile özel öğretim kanunundan çıkartıldı. Çünkü iki senedir TEOG dershanesine evrilmeye başladı. Dershanecilik gibi bir yapıya müsade etmeyeceğiz. 1-29 Temmuz arasında bunlar; azınlık okulları, yabancı okullar ve temel lise haricinde standartları tutan diğer kurumlara dönüşebilir. 29 Temmuz’dan sonra devam ederlerse yaklaşık 38 bin lira para cezası kesilecek ve kapatılacaklar. Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde 15 günde bir, özel okullardan öğretim kurslarına kadar tüm kurumların isimleri yayınlanıyor. Veliler buradan bakarak kayıt yaptırabilir.”

SEÇENEKLER NELER

Belediyelerin takviye kursları: Kasımdaki KHK düzenlemesiyle belediyelere, ilkokul ve lise öğrencilerinin derslerine takviye olarak ücretsiz kurs verme imkânı tanındı. Şu anda MEB ile 30 belediye protokol yaptı. Okul kursları: Öğrenciler okullarda açılan destekleme ve yerleştirme kurslarından da yararlanabilir. Özel öğretim kursu: Üniversiteye hazırlıkta takviye için bir dersle ilgili özel öğretim kursuna gidilebilir. Sosyal etkinlik merkezleri: Öğrencilerin sosyal, sanatsal, sportif faaliyetini güçlendirecek yeni bir kurum tanımı yaptık. Temmuzdan sonra açılmaya başlanacak. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mesut 5 ay önce

Başak mahallesi, hürriyet bulvarındaki Başakşehir Açı Özel öğretim Kursunun usülsüz olduğu bilindiği halde Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız'ın yeğeninin olduğu için göz yumuluyor. Kanuna aykırı faaliyetlerine ceza bile kesilmiyor. Kanunen kapatılsa yeridir. Kanunlar adamına göre uygulanıyor. Maarif müfettişleri görevini yapmıyor. Devlet kurumlarının görevini yapmasını biz vatandaşlar olarak beklemekteyiz.

Misafir Avatar
Okan 8 ay önce

Kayaşehir Uğur Öğretim Kursunun ismi Özel Merkez Kayaşehir Açı Özel Öğretim Kursu olarak değişti. Malesef sahipleri ve kötü alışkanlıkları devam ediyor.

Misafir Avatar
Okan 1 yıl önce

Kayaşehir Uğur özel öğretim kursunun teog öğrencisi var. Öğretmenlerin bazılarının lisansı iptal olmuş, bazısı öğretmen bile değil, Mühendislik okuyan öğrenciler öğretmenlik yapıyor. Başakşehir ilçe milli eğitimin bu durumdan haberi var. İki yıldır ruhsatsız kursu korumaktalar. Şikayetlerin hepsini geçiştirip kaçak ve usülsüz kurs kollamaktadır. Kanunlar adamına göre uygulanmaktadır. Başakşehir İlçe milli eğitimdeki devlet memurları görevi kötüye kullanmaktadır.

Misafir Avatar
Ercan 1 yıl önce

İstanbul Kayaşehir Özel Uğur Kurs ve Etüt Merkezi İlçe Milli Eğitim tarafından desteklenmekte ve korunmaktadır. Ruhsatsız küçük bir büfeye bile müsade edilmez iken 1200 öğrencili ruhsatsız kaçak kurs ve etüt İstanbul'un merkezinde pervasızca işletiliyor. Ve yetkili devlet kurumları seyirci kalıyor. Acaba ne gibi çıkarları var bilemiyoruz. Ama kanunsuz bir durum olduğu kesindir. Devletten maaş al, devletin kanunlarını uygulama ve görevi kötüye kullan. Bu durumu vatandaşlar olarak kabul etmiyoruz ve kamuoyuna duyuruyoruz.

Misafir Avatar
Fikri 1 yıl önce

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ruhsatsız, kaçak özel etüt ve kurs merkezlerine göz yummakta ve kollamaktadır. Zaten herşey açıkça belli, bunu bilmeyen kalmadı. Kaçak kursların öğrenci sayılarını bile bildikleri halde işlem yapmamaktalar. Ne ceza kesiyorlar nede kapatma yapıyorlar. Aldıkları maaş helal değil. Kanunu ve mevzuatı uygulamıyorlar. Bu durum devlet kurumlarını yıpratmaktan başka birşey değil. Devlete güveni zedeliyor. Uygulanmayacağınız kanunu keşke çıkarmasaydınız. Devlet ve kurumları itibarsızlaştırılıyor. Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü anlamak mümkün değil.

Misafir Avatar
İsmet 1 yıl önce

Ruhsatsız, kaçak olup kpss kursu ve benzeri isimler adı altında işletiliyor gözüküp aslında Özel Kurs ve Etüt Merkezi faaliyeti yapan yerler belirlendikten sonra acilen kapatılır. Yetkililer bu ihbarları kesinlikle dikkate alır. Bu ihbarlar dikkate alınmıyor ise devlet çalışanları maaşlarını haketmiyor demektir. Bu mümkün değil. Ben başta Sayın Cumhurbaşkanı'ma ve Devletime içten güveniyorum, gönülden inanıyorum. Kanunlar kesinlikle uygulanır. Yeter ki bizler kanuna karşı gelenleri şikayet ederek devlet kurumlarını haberdar edelim. Burası muz cumhuriyeti değil. Bunu böyle bilsinler. Kanun çıkartıldıysa uygulanacak demektir. Gereken kesinlikle yapılır. Bundan şüpheniz olmasın.

Misafir Avatar
Mustafa 1 yıl önce

Devlete güven dersaneni temel liseye dönüştür, sonra özel okul için yatırım yap. Oysa heryer ruhsatsız, kaçak kurs ve etüt merkezli dolu. örneğin Başakşehir İlçe Milli eğitim hepsine göz yumuyor. Hiçbiri kapatılmadı. O zaman ben dershanemi niye okula dönüştürdüm. Devlete güvenmekle hata mı ettik? Sayın Cumhurbaşkanı'da bu konuda hassas ve duyarlı davranıyor. Ama herşey nafile. Dikkate alınmıyor. Başakşehir İlçe Milli Eğitimin dediği oluyor.