Validen Öğretmenlere Kanuna Aykırı Nöbet Görevi Talimatı
Kamuajans.com - Çorum Valisi bir okula gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gönderdiği yazı ile öğretmenlerin programa uyması durmunda bir gününün tamamen boşaltılması ve ders verilmeyen boş güne nöbet yazılması talimatı verdi.


Vali'nin bu yazısı önceki gün yayınladığımız haberin önemini ytekrar ortaya çıkardı. Haberde öğretmenlere boş günlerinde nöber görevi verilmesinin kanun ve yönetmeliğe aykırı olduğuna vurgu yapılmıştı.

Vali'nin bu talimatının ardından milli eğitim müdürlüğü de talimatı okullara gönderdi. Ancak bu talimatın hiçbir yasa ve yönetmelikte dayanağının bulunmadığını kimse valiye anlatmamış gözüküyor.


Öğretmenlerin nöbet görevleri asli görevleri arasında değildir. Öğretmenin asli görevi öğretmenlik yapmaktır. Yani derslere girmektir. Diğer görevler bu asli görevinden sonra gelmektedir. Vali bu emri ile öğretmenlerin asli görevi nöbet tutmaktır gibi bir izlenim uyandırmıştır. Halbuki öğretmenlerin nöber görevlerinin ve ders çizelgelerinin dağılımı vali talimatı ile değil, okulun ihtiyaç ve şartlarına göre okul idaresi ve öğretmenleri tarafından belirlenmektedir.

T.C.
ÇORUM VALİLİĞİ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Sayı: 13583543-663.05-E.1001454
Konu: Öğretmenlerin Nöbet Görevi

15.01.2018

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği
b) Çorum Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğünün 03.01.2018 tarih ve 164 sayılı yazısı.

Sayın Valimizin okullarımıza yapmış olduğu denetimler sonrasında, Müdürlüğümüze ulaşan ''Denetim Raporlarında'' denetim sırasında nöbetçi öğretmenlerin görev yerlerinde olmadığı tespit edilmiş, ikinci yarıyılda öğretmen arkadaşlarımızın ders programının uygun olması halinde haftada bir gün ders saatleri açısından tamamen boş bırakılması ve o gün nöbet tutmalarının tememini üzerinde çalışılmalıdır, talimatı vermişlerdir.

İlgi (a) Yönetmeliğin Müdür Yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi başlıklı 44. maddesinin 4. fıkrasında ''ilköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yanlı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.'' amir hükmü bulunmaktadır.

Bu nedenle 2017-2018 Öğretim Yılı 2. yarıyılında öğretmen Nöbet çizelgelerinin Sayın Valimizin talimatı gereğince düzenlenmesini rica ederim. 

Ahmet İNAN
Müdür a.
Şube Müdürü

Dağıtım:
Merkez ve merkeze bağlı tüm okul müdürlüklerine

Vali'nin bu talimatı, okulda derslerin değil de nöbetin ön plana çıkartılarak değer kazanmasına sebep olacaktır.


Ayrıca kanunda ogretmenlerin derslerin bos gune nobet yazılacagi hukmu bulunmazken, hatta bu konuda lider eğitimci yazarlar dernegi genel başkanının defaatle yazilarinda gostermis olmasına rağmen valinin kanuna aykırı nobet talimatını siz değerli okurlarımızın degerli goruslerine sunuyoruz. Bu arada corumda hic mi sendika yok yada hepsi bu konuda neden sessizler...


Çorum Valisi'nin kararını gözden geçirerek uygulamadan vazgeçmesini temeni ediyoruz.


ÖĞRETMENLERSİTESİ/ÖZEL HABER
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ŞAKİR 1 yıl önce

Yalova kaymakamı gibi...

Misafir Avatar
Artıkyeter 1 yıl önce

Vali de kim looooo...Ben öğretmenim de.

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

Kendini hakikaten kanunların üzerinde gören bir atanmış kişi başka yere atandığında anlayacaktır Hanya mı güzel Konya ovası mı?

Misafir Avatar
eğitimci 1 yıl önce

Admin, yaptığınız haberde öğretmenin boş gününe nöbet görevi vermenin kanuna aykırı olduğundan bahsetmisiniz. Acaba hangi kanuna aykırı öğretmenlerin boş gününe nöbet görevi vermek. bunu bir söyleyin. Öncelikle Nöbetçi öğretmenin görevi nedir? bu hususu aydınlatın ve nöbetin niçin öğretmenin boş gününe ya da dersinin en az olduğu güne verilmesi gerektiğini anlayacaksınız.

Misafir Avatar
Önder 1 yıl önce

Oldu olacak nöbet gününde kelepçe, jop ve silahda versinler öğretmene. Birde güvenlik görevlisi kimliği lazım tabi.

Misafir Avatar
yanlışlar yanlışlar 1 yıl önce

vali yanlış, bu yazı da yanlış nöbet öğretmenin asli görevidir.

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

veremez, verse de rapor alırım gelir kendi tutar

Misafir Avatar
Merser 1 yıl önce

Boş gün diye birşey mevzuatta yoktur.dersleri dengeli bir şekilde beş güne yayarsin.ihtiyaç duyulan güne de nöbet yazarsin