Uzman Öğretmenlik İptal Mi Ediliyor?

 

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu verdiği kararda özetle;

           

            "Anayasa Mahkemesinin kontenjan sınırlamasını iptal etmesi üzerine, başarı sıralaması oluşturulduktan sonra uzman ve başöğretmenlik kadrolarına atanmanın hangi kritere göre yapılacağı konusunda yasal boşluk oluşmuştur. Nitekim Anayasa Mahkemesince, iptal kararının hukuksal boşluk doğurduğu gözetilerek Yasama Organına bu boşluğu doldurması için bir yıllık süre verilmiş, ancak bugüne kadar yasa koyucu tarafından konuya ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır.

 

            Yasama Organının Anayasa Mahkemesi iptal kararı üzerine bir düzenleme yapmadığı durumlarda doğan boşluğun, Türk Medeni Kanunu'nun 1. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "Kanunda uygulanabilir bir hüküm yoksa, hakim örf ve adet hukukuna göre, bu da yoksa kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre, karar verir" kuralı gereğince, Anayasa Mahkemesi'nce verilen kararın gerekçesi ve hukukun genel prensipleri gözetilerek, yargı içtihatlarıyla giderilebileceği açıktır.

 

            Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen düzenlemelerin, belli bir sistem içinde, iptal edilmeyen diğer düzenlemelerle bir bütünlük oluşturarak anlam ihtiva ettiği, bir kısım düzenlemeleriniptal edilmesinin ise uzman/başöğretmenliğe atanma hususundaki bütünlüğü bozduğu, Anayasa Mahkemesi iptal kararından sonra yasal bir düzenleme yapılmamış olmasının bu konuda boşluğa neden olduğu ve bu boşluğun yargı içtihadıyla doldurulmasının da olanaklı olmadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, Anayasa Mahkemesi iptal kararından sonra sadece sınavda alınan nota göre başarı sıralaması yapılmasına yukarıda belirtilen nedenlerle hukuken olanak bulunmamaktadır."

 

           diyerek Danıştay İkinci Dairesinin kararını bozmuştur. Naçizane tavsiyemiz;  bu kararda adı geçen davacı eğitimcimiz muhakkak karar düzeltme talebinde bulunmalı, karar düzeltme talebinde bulunurken de binlerce eğitimcinin bu karar nedeniyle mağduriyet yaşayabileceğini, kaldı ki medeni hukuktan doğan yorumun memur aleyhine yapıldığını, bu yorumun memur lehine yapılabileceğini ve yapılması gerektiğini belirtmelidir. Bu karar artık kişisellikten çıkmıştır. Bu yüzden, davacı eğitimcimize itiraz süresi dolmadan bulunduğu bölgede muhakkak hukuki destek verilmelidir.

 

            Görüldüğü gibi verilen kararda "Uzman Öğretmenlik" konusunda bugüne kadar yasal bir düzenleme yapılmadığı vurgulanmaktadır. Kararda "kanunda uygulanabilir bir hüküm yoksa, hakim örf ve adet hukukuna göre, bu da yoksa kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre, karar verir" denilmektedir. Karardan anlaşıldığı üzere bu karar çok az bir farkla çıkmıştır. Çünkü üyelerin neredeyse yarıya yakını karşı oy kullanmışlardır. Kaldı ki bugüne kadar idare aleyhine verilen yüzlerce hatta binlerce karar bulunmaktadır. Fakat bu karar çok az bir farkla da olsa artık çıkmıştır fakat kesinleşmemiştir.Yukarıda da belirttiğimiz gibi karar düzeltme talebinden sonra kesinleşecektir. Tabi karar düzeltme talebinde bulunulursa...

 

            Karar bu haliyle kesinleşirse kimleri etkileyecektir? İdare Mahkemelerinde bireysel işlemlere karşı açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararları yalnızca tarafları bağlayıcı nitelikte olduğundan taraflar açısından hüküm doğuracak, geneli etkilemeyecektir. Bu karar sadece dava açan eğitimciye ait bir karardır. Bu yüzden dava açan eğitimcimiz artık "Uzman Öğretmenlik" unvanını mahkeme kararıyla elde edemeyecektir. Daha önce "Uzman Öğretmenlik" mağduriyeti nedeniyle dava açmış, bu davasını İdare Mahkemelerinde kazanarak idare tarafından kararı temyiz edilen ve temyizden de kesin kararı çıkmayanları etkileyecektir. Bu eğitimciler, Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulunun yukarıda özetlediğimiz kararı nedeniyle büyük olasılıkla davalarını kaybedeceklerdir. Bu karar 8 yıl önce sadece bir kez yapılan sınavla "Uzman Öğretmen" unvanını elde edenleri de etkilemeyecektir. Ayrıca bu karar, dava açmadığı halde Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 15 Haziran 2011 tarihli ve B.08.0.PGM.0.15.02/40105 sayılı yazısıyla "Uzman Öğretmen" unvanını elde eden eğitimcilerimizi de etkilemeyecektir.

 

            Sonuç olarak; 8 yıl önce sadece bir kez yapılan "Uzman Öğretmenlik" sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir daha uygulanmamış, eğitimcilerimizin bu unvanları elde etmeleri engellenmiştir. Eğitimcilerimiz yönetici atamada verilen ek puanlardan ve maddi etkilerinden dolayı halen mağdur edilmektedirler. Temennimiz, "Uzman Öğretmenlik" sınavının biran önce yapılarak eğitimcilerimize bu unvanların verilmesidir.

 

 

Feridun Fikret AKSU

kamuajans/ÖZEL

 

Bu yazı/habere ait tüm haklar Kamuajans.com'a aittir. "Kamuajans.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Uzman öğretmenlik
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
emel 2 hafta önce

uzmanlık başından beri çok saçmaydı. onlar bizlerden daha mı çok çalışıyorlar ki 150tl alıyorlar. 8 yıldan beri bizden daha fazla maaş alıyorlar.peki bizim bu kaybımız ne olacak.hakkımı helal etmiyorum.derhal kaldırılsın.onlardan da geriye dönük almış oldukları fazla maaş geri alınsın veya bize 8 yılın farkı ödensin.

Misafir Avatar
adem 1 yıl önce

bu uygulamanın içinde veya dışında olan herkes şu kanaatteler.a)şu anki uygulama tam bir kepazelik b)haksızlığa hakaret olmasın diye haksızlık bile denmez...c) yönetenler nerede..kayıp

Misafir Avatar
Turan 2 yıl önce

süleyman hocam benimki de bu hafta iptal edildi, avukatım karar düzeltme istedi ancak umutsuz. süreç sonunda aihm ne gideriz diyor siz ne yapmayı düşünüyorsunuz. eğer sendikalı iseniz sendikanız ne diyor? türk eğitim sen üyesiyim, bakanlık sendikaya çalışıyoruz diyorlarmış ancak iki yıldır bunu söyledikleri için umutsuzlar. osmanlı'nın davalarında adalet için hüküm verdiği bizans'ın torunlarından, adalet için hüküm mü istemek zorunda kalacağız yani?

Misafir Avatar
süleyman 2 yıl önce

benim uzman öğretmenliğim şu an danıştaydan iptal edildi. geriye dönük olarak aylık olarak 100 tl verdikleri parayı yasal faiziyle geri istiyorlar. davayı kaybettiğiniz için yargılanma giderleri falan derken 2500-3000 tl civarında para telep ediyorlar. ne yapacağımı bilmiyorum. etkilemiyormuş nere etkilemiyor...

Misafir Avatar
meral 3 ay önce @süleyman

hocam sendika avukatı bana milli eğitimin aldığı bir kararı verdi.buna göre kararın iptalisize bildirildikten itibaren geçen süre alinacak. banada danıştay kararı geldi 770 avukat parası,55 gider, 33 dosya toplam900 tl şuan için beni borçlu çıkarmışlar.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
oğuz 2 yıl önce

uzman öğretmenlerin yüz küsür lira tazminatı ile uğraşacağınıza, ilkokul mezunu, hiç bir sorumluluğu bulunmayan hademeden, lisans, yüksek lisans, doktora mezunu öğretmen daha az maaş alıyor, bunun düzeltilmesi için uğraşın...

Misafir Avatar
madur 2 yıl önce

alan aldı alamayan yaya kaldı zihniyeti olur mu arkadaşla aynı zamanda dava açtım benim ki sonuçlanmadı (4.idare istanbul) aynı pozisyondaki arkadaşımın ki 4 ayada geldi uzmanlığı aldı şimdi iptalden bahsediyorsunuz bu ülkede doktora yapmış 15 yıllık öğretmenim iyi derece ingilizcem var ben uzman olamıyorum yönetim alanında yüksek lisansımda var haketmediğimi iddia eden varmı

Misafir Avatar
uzman hasan 2 yıl önce

evet ...bizi birbirlerimize düşürüp kendileri rahatbir şekilde hareket ediyorlar....uyanın....

Misafir Avatar
hakan 2 yıl önce

hasetler gürühu, boşuna kınaya para vermeyin, burada iptal kararı söz konusu değil, hasetten çatlayacağınıza oturup uzmanlık sınavlarına çalışın...