Üniversitelerde Görev Yapan İdari Personellere ÖSYM Sınav Salonlarında Görev Verilmelidir
Söz konusu resmi yazıda ''Bilindiği üzere, merkezinizce yapılan sınavlarda üniversiteler bünyesinde görev yapan idari personellere ''salon başkanı'', ''gözetmen'' ve ''yedek gözetmen'' olarak görev verilmemektedir. ÖSYM Sınav Görevlilerini Belirleme, Atama ve Ücret Ödeme İlkeleri kapsamında idari personeller sadece ''ŞEhir İçi Sınav Evrakı Nakil Görevlisi'' olarak görevlendirilmektedir.

Başkanlığınıza ait iş ve işlemleri düzenleyen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunun ''Sınav merkezleri, görevliler, sonuçlara itiraz'' başlıklı 8. maddesinde ''(1) Sınav hizmetleri; merkezi teşkilatı, doğrudan merkeze bağlı temsilcilikler ile sınav koordinatörlükleri vasıtasıyla yerine getirilir. Sınav koordinatörlüklerinin çalışma usul ve esasları, bu birimlerde görev yapmak üzere personel görevlendirilmesi, görevlendirilecek personelde aranacak nitelikler ve bu personelin görevleri, birimlerin teknik altyapılarının oluşturulması, cari ve diğer giderlerinin ödenmesi ile yurt dışında yapılan sınavlara ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.'' hükmü amir olup hüküm uyarınca sınava ilişkin yapılacak tüm iş ve işlemlerin yönetmelikle düzenleneceği ifade edilmiştir. Ancak, kanunda bahsedilen yönetmelik bugüne kadar çıkarılmamış, sınav görevlendirmeleri merkezinizce yayımlanan ÖSYM Sınav Görevlileri Belirleme, Atama ve Ücret Ödeme İlkelerine göre yapılmaktadır. Bu durum ise mezkur Kanunun ilgili maddesine aykırılık teşkil etmektedir.

Sınav görevlendirmelerine ait merkezinizce yayınlanan ÖSYM Sınav Görevlilerini Belirleme, Atama ve Ücret Ödeme İlkeleri incelendiğinde; B Grubu görevlendirmeler arasında yer alan ''salon başkanı'', ''gözetmen'' ve ''yedek gözetmen'' olarak görevlendirileceklerin yer aldığı Tablo-1'de sayılan unvanlar arasında üniversitelerde çalışan idari personeller yer almamaktadır.

Üniversiteler bünyesinde görev yapan, üniversitelerin idari iş ve işlemlerini yürütmekle görevli olan idari kadrolarda çalışan personellere yukarıda izah edilen görevlerin verilmemesi, idari personellere ayrım yapılması anlamına gelecek oluğ bu durumun kabul edilmesi mümkün değildir. Üniversitelerde görev yapan idari personeller ile akademik personeller arasında ayrım yapılamaz. Böyle bir ayrımın yapılması çalışma barışını olumsuz yönde etkilemekte, çalışma ortamında verimin ve başarının düşmesine sebebiyet vermektedir.

Bu nedenle de; yukarıda yer verdiğimiz açıklamalar uyarınca;

1- Mezkur kanunda, merkezinizce yapılacak sınavlara ilişkin iş ve işlemlerin yönetmelikle düzenleneceği belirtilmiş olup mezkur yönetmeliğin çıkarılması için merkezinizce çalışma yapılması, 

2- Merkezinizce yapılacak sınavlarda, üniversiteler bünyesinde görev yapan idari personellere de ''salon başkanı'', ''gözetmen'' ve ''yedek gözetmen'' olarak görev verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
C. ATEŞ 9 ay önce

ÜNİVERSİTELERDE REKTÖRLÜK KALDIRILMALI, EĞİTİMCİ EĞİTİMİNİ İDARECİ İDARESİNİ YAPSIN KARDEŞİM... NE BU BÖYLE, REKTÖRLER, PROF.LAR İHALEDE EVRAK TAKİP EDİYORLAR.. ÜNİVERSİTELERDE BÖLÜM AÇIP HİÇ ÖĞRENCİ ALMAYARAK DEVLETİN SIRTINDAN GEÇİNEN KENELER VARMIŞ... SAYIŞTAY BUNU NİHAYET GÖRDÜ.