Üniversitelerde Görev Yapan İdari Personellere, Eğitim Öğretim Ödeneği ve Geliştirme Ödeneği Verilmelidir
Söz konusu resmi yazıda ''Bilindiği üzere, üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarına her ay maaşlarıyla birlikte eğitim öğretim ödeneği ve geliştirme ödeneği ödenmektedir. Ancak, bu ödenek üniversitelerde görev yapan idari personellere ödenmemektedir. Mevcut haliyle, eğitim öğretim ödeneği ve geliştirme ödeneği üniversite bütünlüğü içerisinde yer alan kesimlerden sadece akademik personellere ödenmesi üniversitelerdeki çalışma huzurunu bozmaktadır. Kurumların asli unsurlarından olan idari personellerin de bu ödeneklerden yararlanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. 

2914 Sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanununun ''Eğitim Öğretim Ödeneği'' başlıklı Ek Madde 1. maddesinde ''4.11.1981 tarih ve 2547 sayılı Kanunun 33'üncü maddesi ve 39'uncu maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yurtdışına gönderilenler ile anılan Kanunun 38'inci maddesine göre diğer kurum ve kuruluşlarda görevlendirilenlerden yüksek öğretim kurumlarındaki kadro görevini yapmayanlar hariç olmak üzere Yükseköğretim Kurumlarında görevli öğretim elemanlarına en yüksek Devlet memuru aylığı (ek gösterge dahil) brüt tutarının on ikide biri, her ay aylıklarla birlikte Eğitim Öğretim Ödeneği olarak ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.'' hükmü amir olup madde hükmü uyarınca üniversitelerde öğretim elemanlarına eğitim öğretim ödeneği ödenmektedir.

Mezkur Kanunun ''Geliştirme Ödeneği'' başlıklı 14. maddesinde ''Diğer yükseköğretim kurumlarına göre sosyo-ekonomik açıdan daha az gelişmiş yerlerde öğretim yapan ve/veya yeterli sayıda öğretim elemanı sağlanamayan yükseköğretim kurumları ile bunların bölümlerinde görevli öğretim elemanlarına, almakta oldukları aylık gösterge ve ek gösterge toplamının 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca belirlenen aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın beş katına kadar geliştirme ödeneği ödenebilir.

Geliştirme ödeneği verilecek yükseköğretim kurumları, ödeneğin verilmesine ilişkin usul ve esaslar ile oran veya miktarları, bu ödenekten yaralanma süresi ile yararlanamayacak olanlar ve diğer hususlar Cumhurbaşkanı Kararı ile tespit edilir.

Bu ödenek damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.'' hükmü amir olup madde hükmü uyarınca üniversitelerde öğretim elemanlarına her ay maaşlarıyla birlikte ödenek ödenmektedir.

Ancak, bu ödeneklerin aynı kurumda aynı işi yapan idari personellere ödenmemesi, sadece öğretim elemanlarına ödenmesi çalışma barışını bozmakta, idari personellerin iş verimini düşürmektedir. İdari personellerde üniversitenin daimi çalışanları olup üniversitenin her türlü faaliyetinde aktif olarak görev almaktadırlar. Öğretim elemanları gibi idari personellerde üniversitenin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Öğretim elemanları gibi idari personellerde üniversitenin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu ödeneğin öğretim elemanlarına ödenip idari personellere ödenmemesi Anayasamızın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Bu nedenle de üniversitelerde görev yapan idari personellere de eğitim öğretim ödeneği ve geliştirme ödeneğinin verilmesi, bu konuda gerekli yasal düzenlemenin başkanlığınızca yapılması gerekmektedir. 

Bu bağlamda, mezkur kanun uyarınca üniversitelerde görev yapan idari personellere de eğitim öğretim ödeneği ve geliştirme ödeneğinin ödenmesi, bu konuda Başkanlığınızca çalışma yapılması ve yapılan çalışmalar hakkında tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hakan 8 ay önce

meb deki memurlarda almıyor

Misafir Avatar
savaş xy 8 ay önce

helal olsun. idari personeller devletin ciğerinde canhıraş çalışırken bu odenekten mahrum ediliyor olması vicdanları kanatıcı ve idari personellerin onurun kırıcı düzeydedir.