Ücretli Öğretmen Görevlendirmeleri İle İlgili Bilgi Edinme Reddine İlişkin 2. Karar
Davacı Sendika tarafından bilgi edinme hakkı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'na yapılan 13 Kasım 2015 tarihli başvurunun reddine ilişkin işleme yapılan itirazın reddedlmesine dair T.C. Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'nun 8 Şubat 2016 tarih ve 88428622-622.01-2175.39 sayılı kararının iptali istemiyle açılan davada; davacının istediği bilgilerin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 7. maddesinde yazılı ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme yada analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bilgi belgelerden olduğu, idarenin ayrı bir çalışmasına konu olabilecek bilgilerin verilmesinin zorunlu olmadığı anlaşılmakta, davacının Milli Eğitim Bakanlığı emrinde ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilen personel sayısına ilişkin bilgilerin verilmemesine dair işleme yapılan itirazın reddine ilişkin Kurul kararında hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine ilişkin olarak Ankara 8. İdare Mahkemesince verilen 15 Mayıs 2018 gün ve E:2017/326, K:2018/1213 sayılı kararın hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek istinaf yoluyla incelenmek suretiyle kaldırılması istenilmektedir.

Kararın gerekçesi; “Bakanlığın temel görev alanlarında hizmet verenlerin (öğretmen, ücretli öğretmen vb.) sayısı hakkındaki bilgilerin idarenin kayıtlarında doğal olarak bulunması gerekmektedir. Bu kayıtların bir araya getirilerek bir analiz/çalışma gerektirecek nitelikte detaylı istatistiksel bilgilerin talep edilmesi halinde  idarenin ayrı bir çalışmasına konu olabilecek bilgilerin verilmesinin zorunlu olmadığı açık olmakla birlikte talep edilen bilgilerin bu nitelikte olmadığı, bilgi edinme başvurusunun başvurulan kurum ve kuruluşun elinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olduğu ve bu verilerin basit bir gruplanmasından ibaret olduğu, ayrı bir çalışma olarak değerlendirilemeyeceği, aksi kabulün kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan ve istisnalar kapsamında bulunmayan her türlü veriye erişimin engellenmesine ve idarenin keyfi davranmasına neden olabileceğinden, dava konusu işlemde hukuka uyarlık, aksi yöndeki mahkeme kararında yasal isabet görülmemiştir.” şeklindedir.

KARAR 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.