TÜRKİYE Geleceğe Bilimi Bilişimi Kodlamak İçin Her Kademeye KODLAMA Dersini Getirmeli

 Haberlerde, İngiltere’de 11-12 yaşlarında bir çocuğun yazılım geliştirmesini şaşkınlıkla takip ettiğimiz oldu. Aslında pek de şaşırılacak bir durum değil çünkü İngiltere’de KODLAMA dersi ilkokul düzeyinden itibaren zorunlu olarak öğretilir. Bu sayede potansiyeli olan çocukların yeteneklerini ortaya çıkarması için ortam hazırlanmış olur. Yani bir çocuğun küçük yaşta bir kod yazması veya yazılım geliştirmesi daha önceden bilişim ve kodlama dersleri ile beraber verilmiş eğitim sayesinde gerçekleşir.

Bilişim alanında ülkemizin son zamanlarda yaptığı çalışmalar takdire şayan. Bu çalışmaların daha da ileriye gitmesi ve gelecekte bilişimle beraber bilimin merkezi olmamız için bilişimi hazır alan değil bilişimi üreten nesle ihtiyacımız var bizim. Bilişim sektöründe üreten nesil için ise KODLAMA derslerini hali hazırda Bilişim öğretmenlerimizin eşliğinde ilkokuldan itibaren çok hassas şekilde vermemiz gerekiyor. İngiltere’nin yanı sıra bilişimde üreten konumunda olan Japonya ve benzeri ülkelerin de kodlama derslerini ilkokuldan itibaren zorunlu olarak öğrencilere verdiğini unutmamakta fayda var. Hatta ESTONYA’nın kodlama derslerini ilkokuldan itibaren verdiğini ve bunun faydalarını almaya başladığını da söylemeliyim.

Öğrencilerimiz, teknolojiyi kullanmanın yanı sıra teknolojik araçların nasıl oluşturulduğunu da öğrenmelidir. Öğrencilerin özellikle küçük yaşlardan itibaren kodlama yapıyor olması bilim ve teknolojide üretken zihninin de geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bilgisayar destekli-algoritmik düşünme biçiminin hedeflendiği bu öğrenme sürecinde öncelikle problem çözmede olası çözüm yolları zihinde şekillendirilir ve daha sonra bilgisayarda çözüm yolu uygulanır. Bu sayede problem çözme becerisi birebir geliştirilmiş olmakla beraber çözüm yollarını bulmada öğrencileri güdülenmiş olur. Kısacası bu şekilde öğrenme sürecinde öğrencinin hatayı algılama, yaratıcılık, deneme yanılma beceri gibi bilişsel özellikleri geliştirilirken takım olarak üretme,iletişim ve azim gibi duyuşsal ve devinimsel becerileri de gelişir.

Kodlama dersinin ülkemizde de ilkokuldan itibaren zorunlu hale getirilmesi gelecekte bilim ve bilişimde önde olmamız için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Tabi ki bu süreç bilişimi bilen öğretmenlerin eşliğinde ancak hayat bulabilir. Çünkü bilişimi sevmeyen veya anlamayan eğitimcilerin öğrencilere yeteri kadar bu hassas kodlama sürecini verebilmesi neredeyse imkânsız. Dolayısıyla, Türkiye’nin bilişim ve yazılıma, bunun temelini atacak uzmanlara ihtiyacı var. Bu yüzden KODLAMA Dersi 100 saatlik kurs alan farklı branştaki kişilerce değil alanında uzman 4 yıllık lisans mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerin eşliğinde ilkokuldan itibaren öğrencilere verilmeye başlanması gerekir.

Bilişimde tüketen değil üretip dünyaya ihraç eden ve bu konuda markalaşan ülke olmalıyız.Bunun temeli de KODLAMA derslerinden geçiyor demekle de abartmış olmam.

Saygılar

Sedat DEGER

Eğitimci Yazar

 

https://www.facebook.com/sedat.deger.526

https://twitter.com/sedatdeger09
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Karasapan 2 yıl önce

Ya bırakın Allah aşkına.biseyler olsun diye sırf iş olsun torba dolum , dostlar alış veriş te görsün diye ,yok efendim kodlama imiş bilmem ne imis. Siz o nce vatandasa doğru iletişim kurmayı öğretim. Nice pc mezunları var mühendisler var fakat konuşmayı bilmiyorlar na berr

Misafir Avatar
ders kitabı 2 yıl önce

bilişim teknolojileri ve yazılım dersi müfredata girdiğin beri ders kitabı yok. klavuzsuz gemi hangi rüzgar eserse şöyle olsun böyle olsun. maalesef sistem ve düzen olmadan olmuyor bu işler.

Misafir Avatar
Haberin içeriği yok 2 yıl önce

Haberin içeriği nerde

Misafir Avatar
, 2 yıl önce

Y, CZ ucuzdur nh fax di mu CÜ CÜx x CZ