TTK Başkanı Durmuş'dan Değerler Eğitimi Açıklaması
Kamuajans.com - Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Değerler eğitimi "Değerler eğitimi diye bir alandan artık bahsediyoruz. Değerlerimizi, hem milli değerlerimiz, manevi değerlerimiz, sosyal değerlerimiz, hem de insani değerler olarak, uluslararası değerler olarak değerlendirmek lazım. Bu şekilde bir tasnif çerçevesinde baktığımız zaman bunların hepsi bizim için önemli ve bunların hepsini çocuklarımıza kazandırmak için farklı oylumlar, farklı ders içerikleri tasarlıyoruz ve uyguluyoruz. Örneğin; 1, 2, 3. sınıfta bizim hayat bilgisi dersimizin ünite başlıkları şunlar: Okulumda hayat, evimde hayat, ülkemde hayat, doğada hayat, sağlıklı hayat, güvenli hayat. Şimdi bu başlıklardan bile fark edebiliyorsunuz aslında burada neyi çocuğa vermek istediğimizi, hangi hususlarda çocuğa biz burada bir aktarımda bulunmaya, bir kazanım hedefine ulaştırmaya çalıştığımızı işaret ediyor. Ama bunun aynısını biz diyelim ki matematik dersinde çocuğa farlılıkları fark etmesini veyahut da belli birtakım konularda adaletli düşünmesini sağlamak açısından, örneğin fonksiyonlar veyahut rasyonel sayılar gibi bölüşümle alakalı veyahut zihnimde canlandırmasına yönelik geometriyle alakalı alanlarda da bütün bunlara dair birtakım problem vaaz ederken ve bu problemleri çözmesine dair problem çözme becerilerini geliştirirken, bu becerileri kullandırtırken, aslında bütün bunları, aynı şeyleri yapmış oluyoruz.

Burada net olarak uluslararası eğitim camiasında da var olan bir yaklaşım vardır artık, tek bir alanda tek bir eğitim yapmayız, disiplinler arası, hatta disiplinler ötesi bir eğitim yaparız. Disiplinlerin birbiriyle ilişkiler halinde çalışmasını sağlamaya çalışırız ki, burada matematik sadece matematik değildir, fizik sadece fizik değildir, matematik hem matematiktir, hem fiziktir. Ama sadece bunlardan mı ibarettir? Değildir, aynı zamanda da bunların bir etik boyutu var, dolayısıyla sosyal botu var.'' dedi.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.