Suriyeli Öğretmenlerin Eğitimi Başladı

Beş yılı aşkın bir süredir devam eden Suriye krizi sebebiyle Türkiye iki milyonun üzerinde Suriyeli’ye ev sahipliği yapmaktadır. Suriyeli’lerin yarısından fazlasının çocuk olduğu, eğitimlerini yarıda bırakmış ve eğitime ihtiyacı olan büyük bir Suriyeli çocuk nüfusu olduğu bilinmektedir. Geçici koruma altında bulunan eğitim öğretim çağındaki bu çocukların eğitim hizmetlerine erişiminin ve eğitim kalitesinin arttırılması Milli Eğitim Bakanlığı’nın amaçları arasındadır. Suriye´deki krizin devam etmesi, ülkedeki sosyal ve iktisadi yaşamın yok olması nedeniyle Suriyeli çocukların eğitimine daha kalıcı çözümler gerektirmektedir.

Geçici koruma altındaki çocukların eğitim alanında yaşadığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak 21 ilde 425 Geçici Eğitim Merkezi açılmış ve bu okullarda görev yapan Suriyeli öğretmenler için de geçici bir istihdam sağlanmıştır. Ancak bu merkezlerde verilen eğitimin kalitesinin artırılması ve burada görev yapan Suriyeli öğretmenlerin pedagojik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ihtiyaç olarak görülmektedir.

Sözü edilen ihtiyacın giderilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından finansmanı UNICEF tarafından karşılanan, yaklaşık 20000 (20 bin) Suriyeli öğretmene eğitim vermek üzere ilk etapta 514 Suriyeli öğretmen eğitici olarak yetiştirilecektir. Eğitici eğitimleri 2 hafta süreli, 90 saatlik merkezi eğitim olarak gerçekleştirilecek olup eğitimler ülkemizin farklı üniversitelerinden 21 akademisyen tarafından verilecektir. 8 Ağustos- 2 Eylül tarihleri arasında Konya ilinde başlatılan eğitimler, 2 grup halinde gerçekleştirilecek olup Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Öğretimde Planlama ve Değerlendirme (Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Ölçme Değerlendirme), Sınıf Yönetimi (Psiko-sosyal destek eğitimini de içerecektir) ve Eğitim Psikolojisi ve Rehberlik (Psiko-sosyal destek eğitimini de içerecektir) başlıklarında gerçekleştirilecektir.

257 öğretmenden oluşan 1. grup eğitimleri 08-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında ve 257 öğretmenden oluşacak, 2. grup eğitimleri 22 Ağustos – 02 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu eğitimlerin devamında, eğitim almış toplam 514 eğitici tarafından yaklaşık 20.000 Suriyeli öğretmene ikamet ettikleri illerde 2 hafta süreli, 90 saatlik eğitim verilecektir. Eğitimler 2 grup halinde yapılacak olup 22 Ağustos – 02 Eylül 2016 tarihleri arasında 10.000 öğretmenden oluşan 1. grubun eğitimleri ve 05 Eylül – 23 Eylül 2016 tarihleri arasında 10.000 öğretmenden oluşan 2. grubun eğitimleri gerçekleştirilecektir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Amal Shahin 2 yıl önce

Bu kursta maalesef bazı katılımcılar diploma yokluk