Suriyeli Çocuklar İçin İş Birliği Protokolü
Kamuajans.com - Millî Eğitim Bakanlığında gerçekleştirilen törende, projeye ilişkin protokol Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ve GIZ Türkiye Direktörü Carl Taestensen tarafından imzalandı.
 
Yapılan protokole göre, 12 ay süreli ve bir milyon 50 bin avro bütçeli proje sayesinde 100 bin üzerinde Suriyelinin yaşadığı Gaziantep ve Bursa illeri desteklenecek. Proje kapsamında bu illerde iş piyasasının ihtiyaçları da göz önüne alınarak 4 mesleki ve teknik Anadolu Lisesi ile 2 mesleki eğitim merkezi için donanım sağlanacak.
 
Proje kapsamında, pilot okul ve çevre okullarda bulunan öğretmen ve idarecilere post travmatik stres bozukluğu yaşayan çocukların eğitimi, kültürel değişiklikten kaynaklanan konularda ihtiyaç analizi doğrultusunda eğitim verilecek.
 
Ayrıca, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere ev sahipliği yapan topluluklar arasında bütünleşme sürecini hızlandırmaya, mesleki ve teknik eğitim fırsatları konusunda bilgilendirmeye yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek. İyi örneklerin incelenmesi ve tecrübe paylaşımına yönelik çalışmalar da yürütülecek.
 
İmza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Almanya ile hemen her alanda köklü ilişkilerin devam ettiğini belirterek, “Nitelikli iş birliğimizin devam etmesi bizim için önemliydi. Özellikle mesleki eğitim hususunda yapılan iş birliği çok daha önemli. İnşallah bu da büyük çaplı ve daha nitelikli süreçlere bir başlangıç oluşturur.” dedi.

Demirci “Bu tür ülkeler iki şekilde bir ilişki formunu benimserler. Potansiyelde bu kadar büyük bir benzerlikten kaynaklanan bir rekabet ilişkisi. İkincisi ise bu kadar büyük bir benzerlikten kaynaklanan nitelikli bir iş birliğinin olması. Ben üçüncüsünün de olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar büyük bir benzerliğin nitelikli bir iş birliğine dönüşmesi, ‘kazan kazan’ esasıyla bir rekabeti barındırır. Bu konuda belki mesleki eğitim bizim açımızdan da bir araç, bir vesile olur.” dedi.


“Dünya çapında en fazla sayıda mülteci barındıran ülke”


GIZ Türkiye Direktörü Carl Taestensen ise, iki ülke arasında farklı isimlerle de olsa altmış yıldır sürdürülen bir iş birliği olduğunu ifade ederek, “Hem ekonomik hem de kurumsal açıdan bu iş birliğimiz sürüyor. Dolayısıyla iki ülke arasındaki derinlemesine olan bu dostluk ilişkisinin olması bizim için çok önemli. Bu iş birliği, özellikle çevre ve küresel konularda birlikte başa çıkabilme konusunda stratejik bir ortaklığa dönüştü. Ülkelerin güvenli ve sağlam bir ekonomik kalkınması ancak ve ancak iyi bir temelle olabilir. Bu da ancak hem ulusal hem küresel düzeyde iyi bir eğitimle mümkündür.” dedi.
 
Türkiye’den öğrenecekleri çok şey olduğunu vurgulayan Taestensen, “Aynı zamanda ülkelerin karşılıklı olarak ziyaret edilmesi, sistemlerin yerlerinde görülmesi de olumlu rekabetin tesis edilmesinde çok faydalı olacak. Bu iş birliğimizin daha da genişleyeceğini umuyoruz. Özellikle de mesleki ve teknik eğitimin buna katılmasıyla birlikte çok geniş ve güzel bir iş birliğimiz olacak. Yaklaşık 3 milyon mülteci barındırıyorsunuz. Dünya çapında gerçekten en fazla sayıda mülteci barındıran bir ülkesiniz. Dolayısıyla bunun bir uluslararası yanıta ihtiyacı var. Biz de bakanlıklarımızı bu konuda bilgilendiriyoruz ve bu konunun önemini vurguluyoruz. Bu konuda da iş birliğimizin boyutu genişleyecektir. Bu vesileyle tekrar mükemmel desteğiniz için size sonsuz teşekkür ediyoruz.” dedi.
 
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da, Suriyeli çocuklara nitelikli bir mesleki eğitim vermek istediklerini dile getirerek, “Nitelikli iş gücüne tüm dünya insanlarının ihtiyacı var. Dolayısıyla bu iş birliğinin bu projeyle sınırlı kalmaması gerekiyor. Suriyeli çocukların olduğu diğer illerde de bu projeyi yaygınlaştırmak istiyoruz. Suriyeli çocukları mutlaka mesleki eğitim merkezlerine yönlendirerek onlara bir meslek öğretmemiz gerekiyor. Böylece onları hayata hazırlamak gerek Almanya’nın gerek bizim insanlık görevimizdir. Suriyeli çocukların mesleki eğitime kazandırılması konusunda yasal olarak birçok düzenlemeleri yaptık. Bununla özellikle tanıtım, donatım ve bina iyileştirmelerini yapmak istiyoruz.” diye konuştu. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.