Şube Müdürlüğü Sınavına Kaç Kişi Girecek?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ÖSYM'ye yaptırılacak olan Şube Müdürlüğü Sınavı için müracaat süresi doldu.Şube Müdürlüğü Sınavına girmek için 450 bin kişinin şartlarının tuttuğu biliniyordu. Toplam 1709 kadro için yarışacak kaç aday olduğu da netleşmeye başladı.

13 yıldır şube müdürü kadrolarına atamanın yapılmadığı Milli Eğitim Bakanlığı'nda ilk defa 1709 kontenjan boşdurumda. Bakanlıktaki öğretmen sayısının yarısının Ak Parti iktidarı zamanında alındığı biliniyor. 850 bin çalışanın bulunduğu Bakanlıkta 10 yılını doldurmuşçalışan sayısı ise mevcut personelin yarısına tekabül ediyor.

100 Bin Başvuru Bekleniyordu

Sınava girmek için aranan 10 yıl çalışmış olma şartı dolaysıyla çok fazla başvurunun olmayacağı düşünülüyordu. Tahminler doğru çıktı ve başvuran sayısı 70 bini bulmadı. Net başvuru sayısının ise ilerleyen günlerde ilan edilmesi bekleniyor.

Başvuru Sayısının Azlığı Avantaj, ÖYSM ise Dezavantaj

Sınava başvuru sayısının 70 bini bulmaması adaylar açısından avantaj olarak değerlendiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı yöneticilik sınavlarına ilişkin soru kalıplarına alışık olan eğitimciler için sınavı ÖSYM'nin yapması ise dezavantaj oluşturuyor.

Sınava Nasıl Çalışmak Gerekir

29 Aralıkta yapılacak olan sınava 48 iş günü var. Yayınevlerinin çıkardığı kitapların hacimlerine bakıldığında 48 günde kitapları bitirmek neredeyse imkânsız gözüküyor. 1000 sahifeden başlayan ve 1500 sahifeyi bulan çeşitli kalınlıkta kitaplar yayınlanmış görünüyor. Sınav stresine neden olma ihtimali bulunan kalın kitapları tercih eden adayların hazırlık kursları ile çalışmayı kolaylaştırmaları ve takviye almaları gerekir

Serdivan Kitapları Sınava Hazırlığı Kolaylaştırabilir

Sınavı kolaylaştıran kitaplar sloganıyla piyasaya çıkan ve önceki yıllarda yapılan müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarında pratik olması dolaysıyla en fazla tercih edilen kitap diye ünlenen soru-cevap teknikli Serdivan Kitapları bu sınavda da avantaj olabilir. Kurslarla sınava hazırlanma imkânı olmayanların hacimli kitaplarla hazırlanmaları usanç verebilir. Sınav öncesi 48 günlük süreyi verimli kullanmak gerekiyor. Serdivan kitaplarındaki patrikliğin talep görmesi nedeniyle önceki müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarında bazı yayınevleri soru-cevap tekniğine dönmüşlerdi. Soru Bankasına ilaveten aynı zamanda anahtar notları içeren Cep Kitabıçıkaran Serdivan grubu gibi bazı yayınevlerinin de cep kitapları hazırladığı görülüyor.

ÖSYM Soru Kalıbı Ters Köşe Yapabilir

Bazı uzmanlar, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları için ÖSYM tarafından yapılan görevde yükselme sınavlarında çıkan soru kalıplarına bakmanın faydalı olacağı görüşünü taşıyorlar. Konu anlatımlıkitaplardan çalışanların konuları yetiştirmelerinin zor olacağında birleşen uzmanlar, hazırlık son günlere bırakmamalı diyorlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
müdür yardımcısı 2 yıl önce

müdürlük yapan arkadaş bu ne egodur.yıllarca vekil müdürlük yaptım.sınavlı müdür yardımcısıyım 2004 sınavı ile.bütün müdürlük sunavlarını da kazanıyorum.ama mülakat ve ek 2 ucübesi nedeniyle başvurmuyorum.atandığımda tek kriter eşit şartlarda yarıştığımız sınav idi.bu okul müdürleri kendisini devletin sahibi olarak görüyor ve bunlar vazgeçilmezler! yine şube müdürlerinde de milli eğitim memurlarının sadece 1.disiplin amiri olmaları hususuyla kimseye amirlik yapamadıkları için kompleks var ve hep güzel işlere takoz koymanın,zorluk çıkartmanın peşindeler bu sınava da başvurmuyorum.ancak bu müdürlerin egolarının kırılması açısından sınavı öğretmen arkadaşların kazanmalarını isterim ama akıllı olmalarını da tavsiye ederim.

Misafir Avatar
hiç çekici değil.. 2 yıl önce

düzeni bozup doğuya gidip diyar diyar dolaşmak saçmalık...

Misafir Avatar
ahmet 2 yıl önce

bu kez paraya kıyacağım şu serdivan kitabına bir bakacağım bu kadar reklam yapıyorlar bakalım dedikleri kadar var mı

Misafir Avatar
çalışkan 2 yıl önce

sınava çalışan kazanır elbet, ancak sınav için bu kadar kanunu okumak zor geliyordu. serdivan çalıştayı işi biraz hafifletmiş gibi gözüküyor

Misafir Avatar
kemalettin 2 yıl önce

bence de serdivan kitapları

Misafir Avatar
gerçekci 2 yıl önce

demişler ki bu sınava okul müdürleri girmeli diye bence yönetim kadrolarına atama sınavlarına öğretmenler girmemeleri. dersler boş geçiyor. yerlerine ücretli öğretmenler giriyor. öğretmenler yalnızca öğretmen-uzman öğretmen ve baş öğretmen olarak kariyer yapmalı ve hakları verilmelidir.yönetim ayrı bir takım kriterler taşımaktadır. bu işin eğitimi almış kişiler yapmalıdır. maalesef ülkemizde herkes her işi yaparım mantığı halen devam etmektedir.

Misafir Avatar
erdal gömlekçi 2 yıl önce

serdivan kitaplarıyla ilgili görüşe katılıyorum. test edilmiştir. tecrübe konuşuyor

Misafir Avatar
ADALETLİ OLMAK 2 yıl önce

il kontejanı ayrılmış mıdır